Čtvrtek , 25. 04. 2024

Marek

Dítě po maturitě. Jak dlouho máte jako rodič vyživovací povinnost

Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti?
Zdroj: 123RF.com

11. 06. 2019

Status studenta po střední a vysoké škole

Jiné to je u střední školy, jiné po vysoké. Ukončení tzv. statusu studenta se liší. Středoškolákovi, který nepokračuje ve studiu na vysoké škole, končí status studenta 31. srpnem. I když získal třeba již v květnu nebo červnu maturitní vysvědčení, ještě totiž pokračuje školní rok, v němž absolvoval. A do toho se počítají i prázdniny. Jestliže tedy nenastoupí do zaměstnání dříve, mají rodiče vyživovací povinnost do 31. srpna.

Vysokoškolák požívá statusu studenta pouze jeden měsíc po měsíci, v němž složil poslední závěrečnou zkoušku. Datum promoce není důležité. Faktem však je, že záleží na vztazích v rodině. Pokud dítě chápe, že rodiče nemají peněz nazbyt, určitě se bude snažit najít si práci co nejdříve. Pokud je zvyklé jen brát, bude se snažit protahovat tento stav co nejdéle.

Vyživovací povinnost a její hranice

Vyživovací povinnost rodiče k dítěti trvá po dobu, po kterou není dítě schopno se samo živit. Tak je to zakotveno v občanském zákoníku. Životní úroveň dítěte by měla zároveň být na podobné úrovni jako rodičů. Není tedy důležitá hranice 18 let, ale ani hranice 26 let, jak se mylně mnozí rodiče domnívají. Ta se uplatňuje pouze při výplatě dávek státní sociální podpory. Pokud vaše dítě studuje například do 28 let, máte k němu stále vyživovací povinnost, a to i o prázdninách. Na druhou stranu, pokud vaše dítě nastoupí do zaměstnání třeba již v 16 letech, končí tím vaše povinnost ho živit.

Studium jako životní styl? Pak ale platit nemusíte

Studium je totiž definováno jako příprava na budoucí povolání. Dítě musí chodit do školy, plnit své povinnosti a pokud možno první, nebo alespoň druhou školu dokončit. Jakmile mezi tím nastane prodleva, vyživovací povinnost se vám přeruší. To totiž jde. Pokud se dítě nedostane po maturitě na vysokou školu a jde pracovat, živí se samo. Jestliže se dostane na vysokou školu o rok později, opět vám nastává vyživovací povinnost.

K TÉMATU  Co muže v posteli ničí nejvíce? Erekce u muže ještě neznamená, že chce sex!

Dítě však nemůže být věčným studentem. Hranice již několikrát určily soudy. Jestliže neustále střídá školy, žádnou nedokončí, studium si neustále rozkládá, protahuje, vyživovací povinnost zaniká. Nelze totiž hovořit o smysluplné přípravě na budoucí povolání, které se dá přirovnat k pracovní činnosti.

Živit nemusíte ženatého, nemocného ale ano

K zániku vyživovací povinnosti rodičů dochází také uzavřením manželství. Tím totiž vzniká nová mezi manžely. Na druhou stranu, pokud vaše dítě těžce onemocní a není schopno pracovat, máte vyživovací povinnost, i když je mu třeba padesát let.

Karta se obrací. Kdy musí dítě živit rodiče?

Nutno dodat, že podle občanského zákoníku existuje mezi rodiči a dětmi vzájemná vyživovací povinnost. To znamená, že pokud rodič dospělého dítěte, které už vydělává, je v situaci, že se nemůže sám uživit, musí jej živit dítě. Ve výjimečných případech přechází tato povinnost dokonce na vnoučata.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Přichází období, kdy vystavujeme mnohé, v zimě skryté, části těla světu na odiv. Pokud jste zvyklé se holit, pak vám jistě přijde vhod jeden domácí recept na krémové mýdlo na depilaci. Zamilujete si ho. Výborně se roztírá a dobře pění. Navíc působí antibakteriálně a protizánětlivě. Jdeme na to?
Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
Mnohokrát jste se těšili na chvíli, kdy spolu konečně budete trávit více času. A když ta situace nečekaně nastala, místo společného tvoření, her a zkrášlování bytu se jen hádáte?
Máte zahradu? Pak by byla velká škoda, kdybyste na ní nepěstovali vlastní zeleninu a ovoce. Nejenže je úroda, kterou si sami vypipláte chutnější než ta z obchodu, nemusíte se obávat žádných chemických látek a postřiků, ale navíc i hodně ušetříte.
Asi pro vás není žádnou novinkou, že s přibývající propojeností všeho a všech se ztrácí schopnost se skutečně odpojit. Mozek je zaplaven doslova nevysychajícím proudem informací, které zároveň nedokáže zpracovat. Co se vlastně děje a co můžete dělat pro svůj spokojený život?
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Internet, sociální sítě a technologie dnes ovládají svět a my si jen těžko dovedeme představit současnost bez těchto nástrojů. Ty patří mezi nedílnou součást našeho pracovního, ale i osobního času. Jaký vliv mají technologie a sociální sítě na náš život? Je díky nim jednodušší a lepší nebo se jejich vlivem potýkáme s větším stresem?
Před vámi je dlouhý let, možná s několika přestupy. Připravte se nejen na čekání na letišti, ale také na to, abyste let prožila v pohodě a bez stresu. Co si můžete vzít s sebou do příručního zavazadla a jak úspěšně překonat čas strávený čekáním?
Chystáte se na dovolenou, ale ještě nemáte úplně rozmyšleno, kam vyrazíte? V tom případě se nechte inspirovat těmi nejoblíbenějšími destinacemi pro letošní rok.
To nejlepší z čistého minimalismu předvádí překrásná rezidence od studia FGR Architects ve městečku Portsea v Austrálii. Stavba z roku 2016 se stojí na vyvýšeném povrchu, díky kterému nabízí otevřený pohled do všech stran. Podívejte se na ten výhled na oceán!
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.

Výběr článků

Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
Pětatřicítka je pro ženy zvláštní mezník. I když nechceme, začneme se zamýšlet, zda je náš život v pořádku, a zda směřujeme správným směrem.
Období plodných dnů i samotná ovulace jsou jedinou cestou, díky které je možné stát se maminkou. Věděli jste ale, že ovulace v jednom cyklu nemusí být pouze jedna? A jak je možné, že za měsíc může tělo ovulovat klidně dvakrát?

Nepřehlédněte

Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.
I při svatebním dni se můžeme chovat šetrně k přírodě. Stačí pár správných organizačních kroků. Nevěříte? Trend ekologických svateb je tu a v roce 2020 bude rozhodně frčet.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek