Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Když pestrá strava nestačí. Vitamíny v tabletách – zbytečnost, nebo nutnost?

Práškový vitamínový boom, který jsme zažívali ještě před pěti nebo deseti lety, už pominul. Každý, kdo jí zdravě a vyváženě, ví, že vitamíny v prášcích jsou naprostá zbytečnost. Tedy až na výjimky.
strava
Kde pestrá strava nestačí, pomůžou vitamínové doplňky. (foto: 123RF)

21. 02. 2022

Doplňky stravy představují koncentrované zdroje vitamínů, minerálních látek a dalších tělu prospěšných látek. V lékárnách seženete nejen doplňkové vitamíny, ale také minerály či antioxidanty. Obvykle se prodávají ve formě tablet, prášků anebo kapek. Pestrá strava je samozřejmě základ.

Kdy vitamíny nepotřebujete?

Také patříte mezi ty ženy, které si v lékárně kupují vitamín B, C a jiné? Jenže přesně tyto vitamíny vám dodává i pestrá strava. Ostatně jako minerály, mezi které patří například hořčík, vápník, zinek, fosfor nebo selen. Pestrou stravou, která obsahuje dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, luštěniny, ryby, bílé maso, rýži a samozřejmě také mléčné výrobky, si ovšem přísun všech těchto vitamínů a minerálů zajistíte. Není proto nutné doplňky stravy kupovat. Je ale pravda, že i když je strava našeho jídelníčku pestrá, může naše tělo po některých stránkách mít nedostatek konkrétního vitamínu. Každé tělo je v zásadě individuální.

V době nemoci jsou vitamíny žádané

Na druhou stranu, cítíte-li se nemocní, není na škodu si dopřát vitamínu C o něco víc. Ideální je například kombinace tohoto vitamínu s vápníkem. Jenže ani vitamín C neumí zázraky a zároveň by ho neměli užívat ti, kdo užívají léky na léčbu zánětu močových cest. Kyselina askorbová je totiž kyselá a tento typ léků neutralizuje. Dávejte si také pozor na doplňky nebo jídlo s přidanou kyselinou citronovou, která vstřebávání vápníku zabraňuje.

Zázračné déčko

Čeho se nám také v zimních měsících příliš nedostává, je vitamín D. Ten  získáváme především ze slunce. Proto je dobré od září do dubna získávat vitamín D jinou cestou, například právě vhodným doplňkem stravy. Když totiž nebudete mít v těle dostatek tohoto vitamínu, riskujete možný vznik osteoporózy neboli řídnutí kostí. Zároveň tím ztrácíte i na celkové imunitě. Vitamín D v kapkách nebo tabletách seženete v každé lékárně i bez předpisu. Nejste-li si ale jistá, jestli je doplněk kombinovatelný s léky, které užíváte, zajděte si za svým praktickým lékařem, aby vám s dávkováním a vhodným doplňkem poradil.

K TÉMATU  Chůze jako fitness i zprostředkovatel zdraví. Co všechno z procházky získáte a jak správně chodit?

Proklázalo se také, že s naším životním stylem, ať už je strava pestrá jakkoliv, máme často nedostatek Déčka i v létě. Jsme prostě málo na sluníčku.

Vitamíny místo ryb

Dalším doplňkem, který stojí za to alespoň v zimních měsících užívat, jsou omega 3 mastné kyseliny, které zobou především vrcholoví sportovci, ale hodí se i nám, obyčejným lidem, kteří sportujeme méně aktivně. A zejména těm, kteří neradi konzumují mořské nebo sladkovodní ryby. Omega 3 mastné kyseliny najdete ale i v lněných či dýňových semínkách a oříšcích. Významným zdrojem je rovněž olivový nebo řepkový olej. Omega 3 nás totiž chrání před kardiovaskulárními onemocněními, cukrovkou nebo také před obezitou. V neposlední řadě nám udržují správnou činnost mozku, krevního tlaku a v těhotenství se hodí ke správnému vývoji plodu v břiše nastávající maminky.

Trpíte-li některou z potravinových alergií, například máte alergii na čerstvé ovoce či zeleninu, určitě se vyplatí dodávat tělu nezbytné vitamíny jinou cestou. Je však nutné poradit se v dávkování se svým praktickým lékařem.

Proč probiotika?

Trpíme-li často na střevní chřipky a průjmy, potřebujeme do těla dostat nějaká probiotika. A tak i v tomto případě se vyplatí zajít si do lékárny pro probiotika v tabletách, která se postarají o správný rozvoj mikroflóry ve střevech. Probiotiky, jež obsahují prospěšné bakterie, se průjem nejen léčí, ale také mu můžete snadno předejít.

A jaký je tedy výsledek? Bezhlavé užívání doplňků stravy rozhodně smysl nemá. V letních měsících už vůbec ne. Naopak v zimních měsících se vám vyplatí do těla dostat více vitamínu D a omega 3 mastných kyselin. Všechny ostatní vitamíny a minerály doženete v podobě snídaní, obědů a večeří. Samozřejmě v tom případě – zase ta pestrá strava – že se nestravujete výhradně ve fastfoodových řetězcích a doma si nepřipravujete jen samá tučná, smažená a sladká jídla.

K TÉMATU  4 nejobávanější nemoci, nad kterými svět zatím nevyhrál

Na vlasy a nehty

Co se týče krásy, ženy často užívají přípravky podporující růst vlasů a nehtů. Ideální je v tomto případě sáhnout po zinku s biotinem, selenu a kolagenu. Vyplatí se sáhnout i po čistě přírodních přípravcích s obsahem rokety seté, přesličky a kopřivy nebo po přípravcích s výtažkem z aloe vera a rakytníku. Žádné drahé doplňky stravy, které vás mnohdy vyjdou i na tisíc korun měsíčně, ale nepotřebujete. Obyčejné doplňky stravy seženete v řádu desítek korun, případně do dvou set až tří set korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Exotické druhy ovoce: jak a které prospívají našemu zdraví?

Jak se zbavit akné? Na vině může být strava či stres

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.
Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?
Každý, kdo se chystá koupit nové auto, má v podstatě čtyři možnosti. Kromě možnosti okamžitého vyplacení celé částky, se nabízí varianta jako klasický leasing, půjčka od banky nebo nebankovního subjektu, či stále oblíbenější operativní leasing. Každá z variant má svá pro a proti. 
Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?
Značné výkyvy teplot ubližují naší pokožce. Nejhůře je na tom pleť na obličeji. Tu totiž nezakrýváte ani v zimě, zatímco zbytek těla si hoví v teple. Věnujte péči o obličej v zimě dostatečnou pozornost. Můžete si dopřát i napařování. Ale všeho s mírou. Jak na to?
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Někdo si o Vánocích libuje v koledách a tradičních českých svátečních písničkách, někdo se zase nemůže nabažit zahraniční tvorby. Hudba zkrátka v předvánočním období nesmí scházet, a to zejména při pečení cukroví, balení dárků, strojení stromečku či zdobení bytu. A pro příznivce vánoční hudby tu máme výběr nestárnoucích songů, u kterých se během zimních svátků vyplatí otočit volume doprava.
Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Vstupte do světa inspirativních žen, které se nebojí překračovat hranice a formovat podnikatelský svět na svůj obraz. Od odvážných startupistek po průkopnice v technologiích, tyto příběhy nejen motivují, ale ukazují, že ženy jsou nezastavitelnou silou v každém odvětví.
Sociální sítě vůbec nejsou tak nevinné, jak se tváří. Už jste někdy slyšely o tom, že vás bez výčitek mohou definitivně připravit o pracně vydřené štíhlé křivky, dobrou náladu i celkovou rovnováhu?
Jeskynní bazén, to je hlavní lákadlo resortu Grotto Spa v Tigh-Na-Mara. Nachází se v Bristské Kolumbii v Kanadě a nabízí luxusní procedury i ubytování. Kdo by odolal?

Výběr článků

Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka, a to hlavně pro ty, kterým mléko živočišného původu nedělá dobře, pro lidi s alergií nebo intolerancí na živočišné mléko. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří si rostlinné mléko prostě zamilovali a pijí ho i bez zdravotních problémů.
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.

Nepřehlédněte

Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
Příprava na pohovor v digitální době vyžaduje trochu jiný přístup než klasický pohovor. S rozvojem technologií a nárůstem online pracovních pohovorů je důležité vědět, jak se na takový pohovor připravit, abyste byli úspěšní. Zde je několik praktických tipů, jak se připravit na pohovor v dnešním digitálním světě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek