Menopauza je ale spojena i s dalšími projevy, z nichž mnohé dokážou ženy potrápit. Jak poznat blížící se menopauzu a jak její nepříjemné projevy zmírnit, se dozvíte v našem článku.
Menopauza, přechod, klimaktérium
Menopauza je období, které v životě potká každou ženu. V menopauze postupně dochází k útlumu funkce vaječníků a tím se snižuje také tvorba pohlavních hormonů (estrogenu a progesteronu). Dochází k zastavení menstruace, což je typický znak menopauzy. Ztrátou menstruačního krvácení končí plodné období života ženy. Období menopauzy trvá několik let.
Kdy čekat menopauzu?
Začátek menopauzy je velmi individuální. Obecně se dá říct, že menopauza je období mezi 45-55 rokem věku. Nicméně nutno dodat, že odchylky oběma směry jsou velmi časté. Některé ženy potká přechod krátce po čtyřicítce a některé až v šedesáti letech. Období nástupu menopauzy ovlivňuje mnoho faktorů, z nichž zásadní jsou genetické dispozice. Mnoho žen má tak menopauzu přibližně ve stejném věku, jako měla menopauzu jejich matka.
Jak poznat blížící se menopauzu?
S menopauzou jsou spojeny některé zdravotní potíže, které ale nemusí nutně potkat každou ženu. Mezi nejčastější projevy menopauzy kromě již zmíněné ztráty menstruace patří například noční pocení, návaly horka, bušení srdce, nespavost, předčasné probouzení, nervozita a podrážděnost, deprese, úzkosti, celková únava, přibírání na váze, ospalost a snížené libido.
Některé ženy se mohou potýkat s mnoha projevy menopauzy, některé nemusí vedlejší projevy menopauzy téměř zaznamenat. Bývá uváděno, že některé z těchto nepříjemných projevů se mohou objevit již v průběhu šestého či sedmého roku před poslední menstruací. Během menopauzy jsou ženy méně odolné vůči některým onemocněním, zejména jde o osteoporózu, kardiovaskulární onemocnění, přibývání na váze a cukrovku.
Podpůrná léčba v menopauze
Mnoho žen, i když trpí řadou nepříjemných projevů menopauzy, odmítá konzultovat svůj stav s lékařem a menopauzu často bagatelizují v domnění, že problémy přece přejdou. Jde o velkou chybu, protože i menopauza bývá za pomoci léků či doplňků stravy lépe zvládnutelná, protože pomáhá zbavit se oněch nežádoucích projevů.
Tipy, jak přežít menopauzu
Jak na návaly?
Návaly horka patří bezesporu k nejvíce obtěžujícím příznakům menopauzy. Málokterá žena ale ví, že některé potraviny mohou nepříjemné návaly horka spouštět. Chcete-li předejít návalům, je třeba se vyhnout některým potravinovým spouštěčům, mezi které patří sladká a kořeněná jídla, ale také alkohol a kofein. Zjistíte-li, že některé potraviny u vás návaly vyvolávají, vyřaďte je raději z jídelníčku úplně.
Udržte si zdravou váhu
Přibývání na váze je častým strašákem žen v období menopauzy. Drastické diety ale spíše uškodí a organismus zbytečně vyčerpávají. Jak na zdravou váhu? Stačí jen dodržovat několik režimových opatření.
- Snižte příjem sacharidů. Za nárůstem tuku zejména ve viscerální oblasti stojí zejména cukr, a proto se snažte jeho příjem omezit.
- Zvyšte příjem vlákniny, kterou najdete např. v celozrnném pečivu, ovoci a zelenině.
- Dopřejte tělu alespoň 30 minut aktivního pohybu denně.
- Spánek, odpočinek a relaxaci, to je to, co tělo potřebuje, aby obnovilo zásoby energie a mohlo fungovat tak, jak má.
Jezte fytoestrogeny
Jak již sám název napovídá, fytoestrogeny jsou přírodní látky rostlinného původu, které v těle napodobují ženské pohlavní hormony estrogeny a díky tomu pomáhají vyrovnávat hormonální rovnováhu. Mezi potraviny s vysokým obsahem fytoestrogenů patří sója a výrobky z ní, lněné a sezamové semínko či fazole. Fytoestrogeny snižují návaly horka a působí také jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.
Pijte vodu
Jedním z nežádoucích příznaků menopauzy je také častější pocit žízně a nadměrným vysycháním sliznic. Aby nedocházelo ke zbytečnému přibírání na váze, vyvarujte se sladkých nápojů a pijte vodu či bylinné čaje. Voda snižuje také projevy nadýmání a plynatosti.
Dejte si více bílkovin
Budete-li konzumovat více bílkovin, omezíte úbytek svalové hmoty, ke které v důsledku stárnutí dochází. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin také pomáhají při redukci hmotnosti, protože zvyšují pocit sytosti a plnosti po jídle. Bohatým zdrojem bílkovin je například maso, ryby, vejce, luštěniny a mléčné výrobky.
Doplňky stravy na zmírnění projevů menopauzy
Mnoho žen začne během menopauzy užívat potravinové doplňky, které pomáhají snížit zdravotní obtíže provázející menopauzu. Doplňky stravy obsahují zejména přírodní extrakty a mezi nejčastěji užívané patří ty s obsahem fytoestrogenů.
Babské rady na menopauzu
Babské rady jsou téměř na všechno, a tedy i na zmírnění projevů menopauzy. Důležité je ovšem dodat, že babské rady by měly přijít na řadu až po konzultaci zdravotních obtíží s lékařem. Babské rady doporučují zejména různé bylinné čaje, případně směsi bylin. Bylinné směsi či čaje lze dnes běžně zakoupit v lékárnách. O jejich užívání je ale vždy vhodnější poradit se s lékařem či s lékárníkem, zejména užíváte-li pravidelně nějaké léky.
- Andělika čínská pomáhá zmírňovat návaly horka a pomáhá proti vysušování poševní sliznice a osteoporóze.
- Červený jetel pozitivně působí proti nadměrnému pocení, upravuje spánek a je prevencí proti osteoporóze.
- Anýz a fenykl podporují tvorbu estrogenů.
- Meduňka má uklidňující účinky, působí proti úzkosti a nespavosti.
- Máta má uklidňující účinky, působí pozitivně na zažívání.
Zdroj: https://www.cs.medlicker.com
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Menopauza se nedá obejít. Jak zharmonizovat tělo a cítit se skvěle
Menopauza. Jaké jsou příznaky? Proč se s ní současné ženy umí lépe vypořádat a jak?