Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Slibujeme si od nich příval energie, na zdraví se neohlížíme: Jak nám energy drinky škodí?

Asi každý z nás už někdy nějaký ochutnal. Zatímco někomu chutnají více, jinému méně. Očekáváme od nich, že nás doslova nakopnou, dodají nám energii. Úkolem energetických nápojů je zlepšit koncentraci a podpořit soustředění. Málokdo z nás už se ale ohlíží na zdravotní dopad těchto tolik oblíbených drinků.
energy drink
Cítíme se unavení? Většinou jako první sáhneme po energetickém nápoji nebo kávě. Občas po obojím.

30. 06. 2022

Co je energy drink?

Jsou to přesně ty plechovky, které v hojném množství potkáváme v uličce s nápoji. Co se rozmanitosti týče, rozhodně si máme z čeho vybírat. Energetické nápoje jsou velký byznys, točí se v nich nemalé peníze a právě proto se do jejich výroby pouští tolik značek.

Energy drink je nápoj určený ke zvýšení bdělosti, koncentrace, pozornosti a energie. Mezi některé běžné přísady v energetických nápojích patří:

  • kofein
  • cukr
  • vitamíny B
  • deriváty aminokyselin, jako je L-karnitin a taurin
  • některé bylinky (ženšen, zázvor)

Mohou nám uškodit?

Ano. Ačkoli většina z nás ve vypití energetického drinku vidí jen příležitost, jak zvýšit energii a koncentraci, stinnou stránkou je fakt, že nám mohou také způsobit nepříznivé zdravotní účinky, jako je zrychlená srdeční frekvence a zvýšený krevní tlak.

Nadměrná nebo pravidelná konzumace energetických nápojů může vést k srdečním arytmiím, bolestem hlavy, vysokému krevnímu tlaku a úzkosti.

Negativní účinky energy drinků

Pokud i vy patříte ke konzumentům energetických nápojů, ať už ve větší nebo menší míře, pak byste měli znát jejich negativní dopady na vaše zdraví. Právě zdraví je totiž ve spojitosti s pitím lidově nazývaných energiťáků často opomíjené a málokdo si uvědomuje, že s každým douškem ohrožuje své zdraví.

Mají špatný vliv na srdce

Kofein je hlavní složkou obsaženou v energetických nápojích díky své schopnosti zvyšovat bdělost. Při konzumaci ve velkém množství více než 400 miligramů denně může kofein způsobit bušení srdce, zvýšený krevní tlak, zvýšenou srdeční frekvenci i poruchy srdečního rytmu.

ráno
Jeden šálek kávy obsahuje zhruba čtvrtinu maximální dávky kofeinu na den.

Většina energy drinků obsahuje 70 až 240 mg kofeinu na porci, zatímco šálek kávy obsahuje asi 100 mg kofeinu. Podle odborníků je bezpečný limit kofeinu pro dospělé až 400 mg denně. Mimo jiné mohou energetické nápoje způsobit problémy se srdeční frekvencí a zvýšit systolický krevní tlak.

K TÉMATU  Manuál léčivých tinktur: Pronikněte do světa blahodárných kapiček a bylinek

Obsahují velké množství cukru

Odborníci mají jasno: nedoporučuje se více než 25 gramů cukru nebo šest čajových lžiček denně pro ženy a 36 gramů cukru nebo devět čajových lžiček denně pro muže. Podle tohoto měřítka obsahuje energetický nápoj trojnásobek doporučeného množství cukru za den. 

Nadměrný příjem cukru může způsobit zánět, který je spojený s řadou chronických stavů, včetně rakovinycukrovky a srdečních chorob. Konzumace přidaných cukrů může také zvýšit riziko obezity a nealkoholického ztučnění jater. A pokud se snažíte zhubnout, nebo si udržet pěknou postavu, pak není cukr tím nejlepším přítelem.

V kombinaci s alkoholem představují nebezpečí

Energy drinky se často míchají s alkoholem, zejména u mladých lidí, kteří si neuvědomují, jak nebezpečné to pro ně může být. V kombinaci s alkoholem mohou energetické nápoje změnit úroveň intoxikace, takže se budete cítit méně opilí a nabití energií, přičemž stále pociťujete následky alkoholu, jako je nezřetelná řeč, špatná koordinace a zhoršená paměť.

party
Energetické drinky v kombinaci s vodkou jsou velmi oblíbený party drink.

Tato kombinace také zvyšuje riziko nadměrné konzumace, protože stimulační účinky energetických nápojů mohou maskovat účinky alkoholu, což způsobí, že budete pít více.

Pozor na konzumaci energy drinků u dospívajících

Energetické nápoje jsou zvláště škodlivé pro dospívající, kteří stále rostou a vyvíjejí se, a nemusí zvládnout vedlejší účinky energetických nápojů. Pokud máte děti v tomto věku a víte, že si s oblibou dají energiťák, určitě byste se měli mít na pozoru a všímat si, kolik toho vaše dítě vlastně vypije.

Energetické nápoje zvyšují riziko několika zdravotních problémů u dospívajících a včetně anomálie kardiovaskulárního nervového systému, poruchy spánku, kognitivní nevyvinutí nebo vyšší riziko deprese a jiných duševních chorob.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zelená káva: Vše, co jste o ní chtěli vědět

Jak poznáte kvalitní kávu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vybrat si brýle je tuze složitá věc, kterou není radno podcenit. Aby na vás brýle (ať už dioptrické či sluneční) vypadaly dobře a cítili jste se v nich přímo bezvadně, je potřeba, aby tzv. "seděly“ na váš tvar obličeje.
Že jsem vychovávána tetou, jsem se dozvěděla v patnácti letech. Do té doby jsem netušila, že mí rodiče nejsou mými rodiči, že se o mě od malička stará moje teta. Byl to pro mě šok, ale se situací jsem se smířila docela rychle. Snažila jsem se však vždycky najít svou biologickou matku, která mi chyběla, a chtěla jsem ji poznat.
Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Pětatřicítka je pro ženy zvláštní mezník. I když nechceme, začneme se zamýšlet, zda je náš život v pořádku, a zda směřujeme správným směrem.
Máte toho v práci moc a o víkendu se nevzmůžete na víc než vyprat, uvařit oběd a uklidit? Zkuste si udělat trochu času pro sebe, aktivně si odpočinout a zažít něco nového. Nechte děti u babičky a s partnerem si vyjeďte na Jižní Moravu. Tento kouzelný kraj je ideálním místem pro to vydat se na cestu za ochutnáváním vína a sportem na kolech. Co všechno tedy můžete na Jižní Moravě během víkendu zažít?
Sváteční výzdobu milujeme a nápadů na nové prvky není nikdy dost. Vánoční dekorace z recyklovaných materiálů snadno vyrobíte z toho, co máte doma po ruce. Tyhle roztomilé kousky jsou jako stvořené pro spolupráci s dětmi. Inspirujte se pro své vlastní nápady!
Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?
Každý z nás má ty nejlepší rady a recepty, jak zvládnout nachlazení. Někdo rovnou běží do lékárny, někdo se uchyluje k tradiční čínské medicíně a někdo sahá po osvědčených dobrých rad našich babiček.
Který den budete v komunikaci s okolím perlit, kdy se obejít bez alkoholu a čemu se tento týden raději vyhnout? To vše napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Je skvělé, že máme v dnešní době možnost koupit dětem vše, co jim na očích vidíme. Až si ale zkusíte společně s nimi vyrobit nějakou tu vychytávku do pokojíčku z obyčejného kartonu, uvidíte, jak si takovou tvořivou chvilku opravdově vychutnáte. Vyrobte si společně hračky!

Výběr článků

Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Je před námi topná sezóna, a to je varování pro naše dýchací cesty. Jak to? Právě za jejich záněty, které nás v zimním období trápí mnohem častěji než jindy, může z devadesáti procent nízká vzdušná vlhkost.
Nejste si jistá, zda vás partner pouze nevodí za nos? Jak poznat, že jde o lháře jako mrakodrap? Díky našim vyšetřovacím způsobům se dozvíte, zda jde o lháře, nebo jen o vaši domněnku.

Nepřehlédněte

Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.
Těhotenství je krásné a vzrušující životní období, které neustále přináší nové výzvy a zážitky. Jednou z takových výzev může být cestování během těhotenství. Bez ohledu na to, zda plánujete relaxační dovolenou nebo podnikáte služební cestu, je důležité zvážit zvláštní potřeby a rizika spojená s tímto obdobím. Tento článek vám poskytne užitečné rady, jak bezpečně cestovat v těhotenství, a také se zaměří na důležitost kvalitního cestovního pojištění pro těhotné ženy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek