Název amarant se užívá pro semínka laskavce. Z mnoha jeho druhů jsou tři jedlé a v kuchyni nejsou žádnou novinkou posledních let. Byla využívána již po tisíciletí, velmi oblíbená byla u Aztéků a Mayů. Často se o nich hovoří jako o superpotravině nebo také brainfood, tedy ideální výživě pro činnost našeho mozku.
Když si k jídlu připravíte amarant, do svého těla dostanete celou řadu důležitých bílkovin, vitamínů, obsahuje dostatek vlákniny, železo i zinek. Amarant je přirozeně bezlepkový. Často o něm bývá hovořeno jako o obilovině, kterou může připomínat svým využitím. Botanicky se však o nic podobného obilí nejedná.
Podpoří hubnutí a ochrání před nemocemi
Amarant se hodí konzumovat v době, kdy chcete zhubnout. Díky dostatku vlákniny totiž podpoří vaše trávení. Zároveň preventivně působí proti rakovině tlustého střeva, vysoké hladině cholesterolu, různým onemocněním srdce a cév. Hodí se pro lidi s diabetem. Výborný je v období, kdy potřebujete své tělo zotavit po nemoci nebo podpořit celkovou imunitu.
Příloha ale i „popcorn“
Počítejte s tím, že amarant má tuhou slupku a i po uvaření zůstává mírně křupavý. Jestli chcete mít amarant jako přílohu, zalijte ho dostatkem vody a po uvaření ji sceďte. Pokud máte chuť na kaši, dejte třikrát víc vody než amarantu. Při vaření dojde k zahuštění a z vody se vytvoří gelovitá hmota. Obvykle ho stačí povařit zhruba dvacet minut. Kaši můžete dochutit ořechy, strouhaným kokosem nebo jakýmkoliv ovocem. Někdo dá možná přednost medu a trošce skořice.
Amarant je rovněž skvělý do polévky nebo zeleninového salátu. Některé členy rodiny třeba nejvíc nalákáte na to, že z amarantu se dá připravit jakási obdoba popcornu. Semínka dejte do vyhřátého hrnce s trochou kokosového oleje, začnou pukat podobně jako kukuřice. V obchodě dnes můžete zakoupit i mouku vzniklou rozemletím amarantu. Lidé trpící celiakií ji využijí především k přípravě pečiva a zcela s ní nahradí klasickou pšeničnou mouku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT