Morava nabízí celkem 11 různých vinařských cyklostezek na více než 700 kilometrech, z nichž několik bylo oceněných zvláštní cenou Evropské asociace Greenway EWE za nejlepší projekt v Evropě. Jaké jsou ty nejhezčí moravské cyklostezky?
Brněnská vinná stezka
Vzdálenost: 130 km
Jedná se o velice členitou trasu přes jihomoravská města Rajhrad, Židlochovice a Slavkov, na níž uvidíte oblíbené středověké památky a ochutnáte nejvýznačnější červená vína v celém regionu. Po celé délce trasy jsou rozmístěné kapličky a křížky, které označují zbožnost oblasti, jež je známá především jako místo slavné bitvy tří císařů z napoleonských válek.
Tip na ubytování na Jižní Moravě Prohlédněte si tipy na úžasná ubytování na Jižní Moravě a vydejte se za jedinečnými zážitky.
Znojemská vinařská stezka
Vzdálenost: 165 km
Tato cyklostezka spojuje 55 vinařských měst a obcí, které nabízejí intenzivní ovocná a aromatická bílá vína. Je docela pohodlná, cesty jsou rovné a vinou se mezi poli a vinicemi podél řeky Dyje. Severní část je spíše pro zkušenější cyklisty, vede okolo Národního parku Podyjí. Pokud chcete pohodlnější trasu, zvolte jižní část, která vede vesnicemi, kde si můžete prohlédnout sklepní labyrinty a lidovou architekturu.
Mikulovská vinařská stezka
Vzdálenost: 82 km
Rozmarný terén se line nedaleko státních hranic s Rakouskem a její nejvyšší bod se nachází v Rajstně u Valtic. Nejjižnější bod trasy se kříží s Lednicko-valtickým areálem, zapsaným na seznamu kulturního dědictví UNESCO, a vede podél bývalé železné opony až do Mikulova, historického vinařského centra moravského regionu.
Rozmanitost této trasy je opravdu barvitá – na jedné straně uvidíte ikonické cihlové mlýny, kde se víno vyrábí již od 20. let minulého století. Na straně druhé budete v kontaktu s nejmladšími moravskými vinaři, kteří využívají nejmodernější technologie k tvorbě nové generace moravských vín.
Mutěnická vinařská stezka
Vzdálenost: 65 km
Tato stezka je jednoduše sjízdná, takže klidně na ni můžete vyrazit i se svými odrostlejšími dětmi. Stoupá přes pole a kvetoucí vinice do nedalekého Kyjovska. Historické sklepy ukazují skvostnou architekturu Moravského Slovácka s oceněnými víny, které ochutnáte v Mutěnicích v obci Pod Búdama a v Milovicích v obci Šidleny.
Uherskohradišťská vinařská stezka
Vzdálenost: 75 km
Tato trasa je ideální pro rodinný výlet. Začíná v samém centru Moravského Slovácka a odhaluje klasickou lidovou architekturu a malebnou krajinu. Křižovatka u Kostelan vede podél řeky Moravy přes vinice, které se táhnou až do oblasti Polešovic.
Pokud se vydáte touto trasou jižně, projedete se areálem lázní Ostrožská Nová Ves, kde se můžete okoupat v přírodním štěrkovišti či se občerstvit ve Slováckém dvoře, tam si zahrajete i minigolf. Možnost je ale i klasického golfového hřiště pro náročné hráče.
Bzenecká vinařská stezka
Vzdálenost: 26 km
Nejkratší vinařská stezka nabízí vyhlídky na vrcholky kopců, venkovskou architekturu a neobvyklé stromy – lípy. Tyto lípy se používají k ochucení tradičního bzeneckého lipového vína, kterým je region proslulý. Protože je zdejší krajina tak úchvatná, doporučujeme návštěvu na podzim, kdy barvy na stromech vrcholí a teploty jsou stále svěží a příjemné.
Strážnická vinařská stezka
Vzdálenost: 101 km
Na tento výlet si raději vyhraďte celý víkend, a určitě si nezapomeňte fotoaparát. Trasa částečně překračuje Dolnomoravský úval a vede k úpatí Bílých Karpat na východě. Vrchol této trasy se točí kolem Petrova Plzence, skanzenu, v němž se nachází soubor padesáti krásně malovaných vinných sklepů, které se po staletí bezvadně zachovaly. Odtud se vydejte směrem k Lipovu, abyste ochutnali bílá vína, která jsou od 17. století evidována jako nejlepší na Moravě.
Na kterou trasu se vydáte jako první?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Dovolená na Valašsku: Tradiční místo pro děti i dospělé
11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama