Středa , 04. 12. 2024

Barbora

Blížící se menopauza. Jak ji poznat, kdy ji čekat a jak zmírnit její projevy

Jak poznat menopauzu? Otázka, kterou si po čtyřicítce začne klást mnoho žen. Menopauza, klimakterium či přechod, je přirozené období v životě každé ženy, kdy dochází útlumu funkce vaječníků a v důsledku toho k vymizení menstruace.
hubnutí
Nevzdávejte boj se svým tělem. Zhubnout se dá v každém věku. (foto: 123RF)

27. 04. 2020

27. 04. 2020

Menopauza je ale spojena i s dalšími projevy, z nichž mnohé dokážou ženy potrápit. Jak poznat blížící se menopauzu a jak její nepříjemné projevy zmírnit, se dozvíte v našem článku.

Menopauza, přechod, klimaktérium

Menopauza je období, které v životě potká každou ženu. V menopauze postupně dochází k útlumu funkce vaječníků a tím se snižuje také tvorba pohlavních hormonů (estrogenu a progesteronu). Dochází k zastavení menstruace, což je typický znak menopauzy. Ztrátou menstruačního krvácení končí plodné období života ženy. Období menopauzy trvá několik let.

Kdy čekat menopauzu?

Začátek menopauzy je velmi individuální. Obecně se dá říct, že menopauza je období mezi 45-55 rokem věku. Nicméně nutno dodat, že odchylky oběma směry jsou velmi časté. Některé ženy potká přechod krátce po čtyřicítce a některé až v šedesáti letech. Období nástupu menopauzy ovlivňuje mnoho faktorů, z nichž zásadní jsou genetické dispozice. Mnoho žen má tak menopauzu přibližně ve stejném věku, jako měla menopauzu jejich matka.

Jak poznat blížící se menopauzu?

menopauzou jsou spojeny některé zdravotní potíže, které ale nemusí nutně potkat každou ženu. Mezi nejčastější projevy menopauzy kromě již zmíněné ztráty menstruace patří například noční pocení, návaly horka, bušení srdce, nespavost, předčasné probouzení, nervozita a podrážděnost, deprese, úzkosti, celková únava, přibírání na váze, ospalost a snížené libido.

menopauza
Fluktuace ženského pohlavního hormonu – estrogenu – v průběhu života.

Některé ženy se mohou potýkat s mnoha projevy menopauzy, některé nemusí vedlejší projevy menopauzy téměř zaznamenat. Bývá uváděno, že některé z těchto nepříjemných projevů se mohou objevit již v průběhu šestého či sedmého roku před poslední menstruací. Během menopauzy jsou ženy méně odolné vůči některým onemocněním, zejména jde o osteoporózu, kardiovaskulární onemocnění, přibývání na váze a cukrovku.

Podpůrná léčba v menopauze

Mnoho žen, i když trpí řadou nepříjemných projevů menopauzy, odmítá konzultovat svůj stav s lékařem a menopauzu často bagatelizují v domnění, že problémy přece přejdou. Jde o velkou chybu, protože i menopauza bývá za pomoci léků či doplňků stravy lépe zvládnutelná, protože pomáhá zbavit se oněch nežádoucích projevů.

K TÉMATU  9 alternativních triků, když na bolest hlavy nic nezabírá

Tipy, jak přežít menopauzu

Jak na návaly?

Návaly horka patří bezesporu k nejvíce obtěžujícím příznakům menopauzy. Málokterá žena ale ví, že některé potraviny mohou nepříjemné návaly horka spouštět. Chcete-li předejít návalům, je třeba se vyhnout některým potravinovým spouštěčům, mezi které patří sladká a kořeněná jídla, ale také alkohol a kofein. Zjistíte-li, že některé potraviny u vás návaly vyvolávají, vyřaďte je raději z jídelníčku úplně.

menopauza
V menopauze dochází k útlumu funkce vaječníků.

Udržte si zdravou váhu

Přibývání na váze je častým strašákem žen v období menopauzy. Drastické diety ale spíše uškodí a organismus zbytečně vyčerpávají. Jak na zdravou váhu? Stačí jen dodržovat několik režimových opatření.

  • Snižte příjem sacharidů. Za nárůstem tuku zejména ve viscerální oblasti stojí zejména cukr, a proto se snažte jeho příjem omezit.
  • Zvyšte příjem vlákniny, kterou najdete např. v celozrnném pečivu, ovoci a zelenině.
  • Dopřejte tělu alespoň 30 minut aktivního pohybu denně.
  • Spánek, odpočinek a relaxaci, to je to, co tělo potřebuje, aby obnovilo zásoby energie a mohlo fungovat tak, jak má.

Jezte fytoestrogeny

Jak již sám název napovídá, fytoestrogeny jsou přírodní látky rostlinného původu, které v těle napodobují ženské pohlavní hormony estrogeny a díky tomu pomáhají vyrovnávat hormonální rovnováhu. Mezi potraviny s vysokým obsahem fytoestrogenů patří sója a výrobky z ní, lněné a sezamové semínko či fazole. Fytoestrogeny snižují návaly horka a působí také jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.

Pijte vodu

Jedním z nežádoucích příznaků menopauzy je také častější pocit žízně a nadměrným vysycháním sliznic. Aby nedocházelo ke zbytečnému přibírání na váze, vyvarujte se sladkých nápojů a pijte vodu či bylinné čaje. Voda snižuje také projevy nadýmání a plynatosti.

Dejte si více bílkovin

Budete-li konzumovat více bílkovin, omezíte úbytek svalové hmoty, ke které v důsledku stárnutí dochází. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin také pomáhají při redukci hmotnosti, protože zvyšují pocit sytosti a plnosti po jídle. Bohatým zdrojem bílkovin je například maso, ryby, vejce, luštěniny a mléčné výrobky.

K TÉMATU  Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují

Doplňky stravy na zmírnění projevů menopauzy

Mnoho žen začne během menopauzy užívat potravinové doplňky, které pomáhají snížit zdravotní obtíže provázející menopauzu. Doplňky stravy obsahují zejména přírodní extrakty a mezi nejčastěji užívané patří ty s obsahem fytoestrogenů.

Babské rady na menopauzu

Babské rady jsou téměř na všechno, a tedy i na zmírnění projevů menopauzy. Důležité je ovšem dodat, že babské rady by měly přijít na řadu až po konzultaci zdravotních obtíží s lékařem. Babské rady doporučují zejména různé bylinné čaje, případně směsi bylin. Bylinné směsi či čaje lze dnes běžně zakoupit v lékárnách. O jejich užívání je ale vždy vhodnější poradit se s lékařem či s lékárníkem, zejména užíváte-li pravidelně nějaké léky.

  • Andělika čínská pomáhá zmírňovat návaly horka a pomáhá proti vysušování poševní sliznice a osteoporóze.
  • Červený jetel pozitivně působí proti nadměrnému pocení, upravuje spánek a je prevencí proti osteoporóze.
  • Anýz a fenykl podporují tvorbu estrogenů.
  • Meduňka má uklidňující účinky, působí proti úzkosti a nespavosti.
  • Máta má uklidňující účinky, působí pozitivně na zažívání.

Zdroj: https://www.cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Menopauza se nedá obejít. Jak zharmonizovat tělo a cítit se skvěle

Menopauza. Jaké jsou příznaky? Proč se s ní současné ženy umí lépe vypořádat a jak?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Je skvělé, že máme v dnešní době možnost koupit dětem vše, co jim na očích vidíme. Až si ale zkusíte společně s nimi vyrobit nějakou tu vychytávku do pokojíčku z obyčejného kartonu, uvidíte, jak si takovou tvořivou chvilku opravdově vychutnáte. Vyrobte si společně hračky!
Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
A je to tady zase! S blížící se menstruací se pleť mnoha z nás změní v pastvu roztodivných kožních problémů, za nimiž stojí změna hladiny hormonů. A i když jsme si pubertou a kožními problémy prošly už dávno, hormonální akné umí potrápit v jakémkoliv věku.
Na své zahrádce i v květináči můžete pěstovat kdejaké koření, bylinu nebo rostlinu. Zatímco někdo se uchyluje cestou levandule pro uklidnění, jiný se rozhodl zasadit si do záhonu či připraveného truhlíku saturejku.
Strach z pavouků, strach z uzavřených prostor, strach ze tmy. Na tom není vůbec nic neobvyklého. Ale existují mezi námi tací, kteří trpí strachem ze skutečně roztodivných věcí.
Kromě relaxu mohou pomoci zdokonalit váš mozek, tělo nebo třeba i spánek. Hry na mobil už nejsou jen pro děti, tak neváhejte a zkuste si nějakou spolu.
Ekologická a přátelská vůči přírodě. Přesně taková je udržitelná móda, která se za poslední roky stala doslova hitem. Co vlastně představuje a v čem má tento alternativní přístup k módě své kouzlo?
Každý rodič se řadí mezi nějaké rodičovské typy. Ke kterým patříte vy?
Do období menopauzy se ženy dostávají mezi 45. – 60. rokem, jde o období plné změn a také o období, kdy žena může začít přibírat na váze. I když se budete stravovat stále stejně a dělat všechno stejně, je možné, že najednou nedopnete kalhoty a celkově se vám změní postava. Což nemusí být úplně příjemné.
O chodidla je samozřejmě třeba se starat celý rok, ale v létě je péče o nohy trochu jiná. Nejen proto, že je ukazujete v otevřené obuvi. Chození naboso totiž chodidla více namáhá. Aby nohy vypadaly krásně a pěstěně, dodržujte základní pravidla.

Výběr článků

Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Její život se na počátku jevil jako pohádka o tom, jak dívka z malého města dobyla velký svět showbyznysu. Avšak místo klasického „a žili šťastně až do smrti“ se příběh Ivety Bartošové nesl spíše v tónech tragédie. 29. dubna 2024, si připomínáme deset let od chvíle, kdy Iveta svůj život sama tragicky ukončila. Přesto existovaly okamžiky, kdy byla šťastná.

Nepřehlédněte

Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
Když přijedete do Itálie, je to naprosto běžné. Každá žena tu má svůj skútr, se kterým jezdí do práce, na nákupy, ale třeba i vyzvedávat děti ze školy. Jak se žije řidičkám skútru v Česku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek