Středa , 16. 07. 2025

Luboš

Ivana (35): Syndrom vyhoření byl i můj problém. Co mne naučil?

Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
syndrom vyhoření
Syndrom vyhoření se týkal i mě. (foto: 123rf)

24. 02. 2021

Co je syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření vzniká jako důsledek náročné práce, pokud je člověk pod dlouhodobým pracovním stresem. Bohužel se svou prací jako zdravotní sestra ve fakultní nemocnici potkal i mne. Práce v tomto oboru je totiž pro člověka velkou zátěží, nejen po fyzické, ale i po psychické stránce.

Začala jsem na sobě vnímat psychické obtíže jako je neustálé vyčerpání a ztráta motivace. Nenapadlo mě hledat za tím nějaký větší problém.

Postupně se k tomu však přidalo i to, že život pro mě ztratil smysl a cítila jsem se strašně sama, nehledě na to, kolik blízkých lidí jsem kolem sebe měla. Později se tyto problémy začaly projevovat i somaticky, to už jsem věděla, že je potřeba začít tento stav řešit, neměla jsem však tušení, jak složité to bude.

Problémy začaly narůstat

Dlouhou dobu jsem se snažila ve svém životě a práci normálně pokračovat, bylo to však čím dál tím těžší. Byla jsem z práce zvyklá, že lidem mnohdy více dávám, než dostávám, teď už to však začínalo být neúnosné. Začala jsem si připadat zbytečně i ve svém osobním životě.

Každým dnem bylo těžší a těžší vůbec vstát z postele a přežít celý den. Musím se přiznat, že jsem ve snaze zrelaxovat pila více skleniček alkoholu, než by bylo zdrávo. Na žádnou jinou činnost, která by mi ulevila od stresu, jako třeba sport, jsem ale neměla chuť ani sílu.

Dlouho jsem se snažila unikat spárům všech těch problémů, jednoho dne už však bylo na čase přiznat si, že tohle sama nevyřeším.

Tvrdá diagnóza

První pomocí s mým stavem pro mě byl psycholog. Po tom, co jsem mu vše vylíčila, dal celému tomu problému konkrétní jméno. Syndrom vyhoření. To pro mě byla poměrně velká rána, nechtěla jsem si totiž připustit, že bych na tom byla tak špatně. Bylo však třeba to začít opravdu řešit, než mě to poznamená ještě víc.

K TÉMATU  Nela v koučinku: Druhá schůzka s koučkou a moje chyby

Začala jsem tedy docházet na terapie, které mi pomáhaly s pochopením celé situace. Tu hlavní část jsem však musela udělat já sama, potřebovala jsem si na sebe udělat víc času, upozadit práci a smířit se s tím, že teď se budu muset starat o sebe, a ne o ostatní, tak jako jsem byla doposud zvyklá.

Začala jsem s léčbou

Mým hlavním lékem měl být odpočinek. Vyhranila jsem si proto mnohem více času pro sebe, začala jsem chodit běhat, to mi pomáhalo zrelaxovat se. Pokud jsem neměla sílu na žádnou aktivitu, prostě jsem zůstala doma a věnovala celý den jen sobě a svojí mentální hygieně.

Bylo důležité, abych se soustředila na přítomnost a zahodila všechny obavy z budoucnosti a toho, že nesplním očekávání druhých lidí. Začátek byl opravdu těžký, pak jsem si na to však začala zvykat – a tyto dny pro sebe jsem si užívala.

Byla to dlouhá cesta

Na terapie jsem docházela pravidelně a byla jsem ráda, že se můj stav zlepšuje. Nešlo však vše vrátit zpět do normálu během pár sezení. Vše to byl velmi dlouhý proces, při kterém jsem se učila myslet na sebe a vnímat svoje potřeby, zejména co se psychiky týče.

Celá tahle léčba mi zabrala půl roku, než jsem se mohla vrátit zpátky a fungovat tak jako předtím. Nebylo to pro mě vůbec jednoduché období, ale takováto zkušenost toho člověku může do života mnoho dát. To špatné jsem se rozhodla přetransformovat v něco dobrého.

Co mě to naučilo?

To nejdůležitější, co jsem z toho všeho mohla získat, bylo naučit se o sebe starat. Dlouhodobě se nepřetahovat, protože pak se člověk dostane akorát do větších problémů. Díky této sebepéči jsem se začala cítit mnohem šťastněji.

K TÉMATU  Nela v koučinku: Velikonoční emoční jízda po Skypu

Rozhodla jsem se však, že bych chtěla dokázat ještě něco víc. Jelikož jsem si osobně syndromem vyhoření prošla a vím, co obnáší, rozhodla jsem se zaměřit na prevenci psychického zdraví.

To totiž dokáže být mnohem křehčí než zdraví fyzické, a přesto o něj mnoho lidí nepečuje. Založila jsem si proto vlastní firmu, která se soustředí na starost o psychické zdraví zejména u osob vystavených velkému pracovnímu stresu, aby mohli tito lidé předejít nejen syndromu vyhoření, ale i dalším psychickým problémům.

Syndrom vyhoření byl pro mne jedno z nejtěžších období mého života – a už bych to nikdy nechtěla zažít. Díky tomu jsem však dostala možnost udělat něco velkého. To, že pomáhám lidem, beru jako své životní poslání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nikola (37): „Stalker mě málem připravil o rozum.“

Adriana (34): Přítel se se mnou po diagnóze rakoviny rozešel, nyní se chce vrátit

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.
Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.
Zima se začíná velmi pomalu, ale nemilosrdně projevovat. Slunce zapadá velmi brzy - a v nočních hodinách už se vyšších polohách objevují mrazíky. To je nechvalné znamení blížících se zimních měsíců, během nichž se budeme snažit trávit co nejvíce času v teple našeho domova. A teplo je přeci důležité!
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Život zpěvačky Victorie Velvet vyhasl ve věku čtyřiceti let. Tato talentovaná umělkyně, narozená v Jihoafrické republice, vyrostla od svých patnácti let v České republice, kde také zahájila svou úspěšnou pěveckou kariéru. Její život však skončil tragicky, když ji v jejich turecké vile zavraždil její manžel David Tom Blyth.
Blíží se významný den vaší ženy, případně jsou za rohem Vánoce a vy ještě nemáte žádný dárek? Nepanikařte, stále vše můžete zachránit. Zapomeňte ale na kreativitu, raději vsaďte na jistotu.
Máte před sebou volný víkend a přemýšlíte, co byste se svojí láskou podnikli? Nebo jenom hledáte atraktivní destinaci, kterou navštívíte při další letní dovolené? Nemusíte vždy jezdit tam, kam většina lidí. Zajeďte si za romantikou, která se vám doslova vryje pod kůži.
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?

Výběr článků

Postavte dětem pokojíček podle jejich přání. Prodávají se sice připravené sestavy pro děti, ale nic vám nebrání popustit uzdu fantazii a vytvořit bláznivý a originální dětský pokoj. Jen s přibývajícím věkem budou nutné další úpravy, ale zatím jim můžete stvořit vlastní svět.
Nový rok je v plném proudu a řada lidí ještě stále pracuje na svých novoročních předsevzetích. Pokud se ta vaše týkají nakopnutí kariéry nebo byznysu obecně, existuje několik tipů či kroků, které je nutné podstoupit pro úspěch stanovených cílů.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.

Nepřehlédněte

Stres a neustálý tlak na výkon v práci, strach ze selhání a z toho, že nebudete schopna dostát požadavkům okolí. To jsou některé z faktorů, které vedou u mnoha dříve výkonných a schopných lidí ke stresové poruše, známé jako syndrom vyhoření. Jak ho poznat a jak jej řešit?
Christian Dior, ikona módního světa. Zakladatel francouzské značky Dior, jejíž historie sahá do 40. let 20. století. Zákazníkům z celého světa nabízí jedny z nejkrásnějších oděvů, ať už jde o běžné modely nebo haute couture, šaty vysoké krejčoviny. Jaký příběh stojí za vznikem této značky?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek