Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Saturejka: Bylinka proti nadýmání i přírodní afrodiziakum. Jak ji pěstovat?

Na své zahrádce i v květináči můžete pěstovat kdejaké koření, bylinu nebo rostlinu. Zatímco někdo se uchyluje cestou levandule pro uklidnění, jiný se rozhodl zasadit si do záhonu či připraveného truhlíku saturejku.
saturejka
Saturejka je velmi aromatická bylinka. Svojí vůní prý odhání škůdce.

22. 04. 2022

Saturejka, víte aspoň, jak vypadá? Tato velice populární středomořská rostlina si nachází cestu do mnoha českých domácností, proto si pojďme popsat, jak ji vypěstovat tak, abychom ji zužitkovali na maximum, nejen při vaření.

Pěstuje se už od středověku 

Jak pěstovat saturejku – otázka, kterou si pokládali již v dávném středověku. Už tehdy totiž zjistili, že se jedná o velice aromatické koření. A nejen to, saturejka je také léčivá bylinka.

S postupem let si tato rostlina získala mnoho označení a přezdívek. Kupříkladu ve Spojených státech o ní říkají, že se jedná o fazolové koření, protože se zpravidla přidává do fazolových a jiných luštěninových pokrmů. 

Důvod je prostý – saturejka totiž zabraňuje nadýmání a usnadňuje trávení, což se v případě konzumovaných luštěnin víc než hodí. Tímto však výčet zdravotních benefitů ani zdaleka nekončí.

Saturejka a její vliv na zdraví

Než přejdeme k tomu, jak saturejku hravě pěstovat a těšit se z její úrody, podíváme se blíže na její vliv na zdraví. Berte to jako takové důvody, proč ji vlastně do zatím prázdného truhlíku zasadit.

Za zmínku stojí především její složení. Nachází se v ní řada vitamínů, včetně vitamínu C, který z lidského imunitního systému vytváří pevné rytířské brnění, skrze které neprojde ani jeden vir či bakterie. Navíc je její součástí množství minerální soli.

saturejka
Nejčastěji se přidává do pokrmů s luštěninami.

V kombinaci s dalšími látkami saturejka předchází nejen zmiňovanému nadýmání, ale také má protiprůjmové účinky a zabraňuje tvorbě plynů v zažívacím traktu. Podporuje chuť k jídlu, má močopudný účinek a působí antisepticky. A nesmíme zapomenout ani na to, že prý mužům dodává sexuální sílu a ženám chuť k milování. Jestli je toto pravdou, to už si musíte ověřit sami.

I když najde uplatnění hlavně při vaření, saturejka se užívá i ve formě nálevu. Takto zpracovaná bylina může sice nepatrně zvýšit krevní tlak, ale také lehce stimuluje činnost trávicího traktu a posílí organismus jako celek.

K TÉMATU  Vánoční výzdoba – vkusně a levně. Stačí jen troška času

Dokonce se ukazuje, že má jistý vliv na zdárném zvládnutí onemocnění dýchacích cest, jimž přináší úlevu. I proto se přidává do různých čajů či bývá součástí přísad do koupelí.

Jak pěstovat saturejku

Saturejku, stejně jako jiné podobné byliny, je možné pěstovat na zahradě nebo i za oknem, pokud venku panuje chladná zima. Je však třeba počítat s tím, že může dorůst až do výšky půl metru, proto pokud si ji umístíte domů, dopřejte jí dostatek prostoru.

Mluvíme o jednoleté bylině, která je silně aromatického charakteru, a která se zhruba v červenci začne obsypávat drobnými narůžovělými květy (mohou mít jemně fialový nádech). Abyste rozrostení dosáhli, musíte saturejce poskytnout dostatek světla i tepla. Myslete na to, že miluje sluníčko jako každá bylinka. A stejně jako každá bylinka, ani saturejka nesnáší přemokření. Proto k jejímu zalévání přistupujte s opatrností a než jí poskytnete další tekutiny, doporučujeme sáhnout do substrátu a zjistit, jestli ještě nemá vodu k dispozici.

Až si saturejku zasadíte, nebojte se jí do zeminy přidat hrubý písek. Pokud ji budete sázet do záhonu, dbejte na to, abyste jí poskytli kyprou, hlinitopísčitou půdu, která je navíc dobře propustná, ale na živiny nepříliš bohatá.

Pozor na škůdce

Při pěstování saturejky v květináči se většinou nesetkáte se škůdci, ale pokud ji umístíte do záhonů, bohužel právě oni budou těmi, kdo může pěstování zmařit. Velkým problémem bývají mšice, ale také mravenci či na první pohled neškodný bělásek zelný.

Je ale pravdou, že mnozí pěstitelé saturejku sadí schválně do záhonů, a to i mezi ostatní bylinky, protože svým silným aroma prý zmiňované škůdce odpuzují.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Levandule proti stresu i na uklidnění. Už ji máte na zahradě?

K TÉMATU  Víte, jak na údržbu plovoucí podlahy? Poradíme vám!

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Milovala cestování, svého manžela Ronyho, a přála si založit rodinu. Byla usměvavou a laskavou ženou, která si užívala život až do doby, kdy jí byla diagnostikována rakovina. Ano, to je Vlaďka, která bohužel svůj boj s nemocí nakonec prohrála.
Produkty s nakousnutým jablíčkem patří dlouhodobě k hitům. To ostatně prokazuje i fakt, že společnost Apple stojí na bedně v žebříčku nejhodnotnějších společností světa. A pravděpodobně se ještě nějaký ten pátek mezi první trojkou udrží. Přináší totiž neustále nové a nové produkty, které jsou s obrovským zájmem a nadšením kupovány. Vezměme si takové Apple Watch – to je produkt budoucnosti, nemyslíte? Jen hrstka lidí však ví o všech věcech, které hodinky umí a ovládají.
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.
Roztomilé překvapení se skrývá pod peřinou. Není to krása, takhle si lebedit? Bezstarostný spánek chlupatých mazlíčků úplně vybízí k podobnému odpočinku. Tady se navíc jedná o takzvaný synchronizovaný spánek. Jak je vidět, účastníci si navzájem vůbec nepřekáží.
Několikrát denně slýcháme že tent o či onen šampón pomůže našim vlasům od kořínků až po konečky. Dámy, která z vás trpí na roztřepané konečky vlasů dáte nám zapravdu, že jediné, co jim zaručeně pomůže je kadeřník. Ale ještě, než půjdete opět ke kadeřníkovi, vsaďte na účinnou prevenci.
Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
Častou chybou nás žen je, že si oblíbíme určitý typ kosmetiky a používáme ji po celý rok. Ale nežijeme v zemi, kde je počasí stálé. Proto je třeba kosmetiku obměňovat podle ročního období. Nejinak je tomu právě nyní s příchodem podzimu. Vaše pleť bude potřebovat jinou péči.
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
Vánoční svátky má snad každý rád! Vždyť se během nich jenom odpočívá, sledují se pohádky neustále jdoucí v televizi, také se pořád jí a rozdávají se dárky. Navíc jsou Vánoce dny, během kterých trávíme svůj čas s rodinou a všemi, na kterých nám záleží. Nebo přinejmenším doufáme, že máte o svátcích přesně takovou pohodu.
Umělecký svět znovu smutní. Ve věku 77 let po těžké nemoci zemřel Vlastimil Harapes. Tuto informaci potvrdil tiskový mluvčí Národního divadla, Tomáš Staněk.

Výběr článků

Dámy, ruku na srdce, která z vás se každoročně netěší na první letní paprsky, abyste svou pokožku mohly vystavit sluníčku? Věděly jste ale, že opálená kůže byla dříve známkou chudoby? A kdy se na trhu objevily první opalovací krémy? Čtěte dále a dozvíte se mnohem více o historii opalování.
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Vidíte manželství jako metu, do níž vstupujete v princeznovské róbě bránou opentlenou květinami ve stylu "žili šťastně až do smrti“? Nebo jako strašák, který omezuje vaši osobnost? Je manželství a rodina ještě stále základem vztahu dvou lidí? A jaké má tato instituce výhody a nevýhody?

Nepřehlédněte

S výskytem a rychlým šířením koronaviru po celém světě jsme byli bohužel dohnáni k různým opatřením, aby se nákaze zabránilo. Jedním z nich je karanténa.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek