Nic nevydrží věčně
Smířit se musíte s tím, že dříve nebo později opálení začne postupně slábnout, protože se kožní buňky začínají po jisté době obměňovat. Existuje však několik tajemství, která prodlužují životnost jemného zlatého odstínu. Zajímavé je, že na délku opálení má vliv jeho původ.
Například se říká, že právě jižní opálení zmizí mnohem rychleji, zatímco opálení získané na chatě vydrží mnohem dále. Jediným problémem je, že k dosažení takového „dlouhotrvajícího“ opálení musíte být neustále pod spalujícími paprsky slunce. Nikoliv ho nachytat během týdne na dovolené.
Vše začíná ještě před opalováním
Abyste si udrželi opálení co nejdéle, dodržujte několik jednoduchých rad. Vše začíná už před samotným opalováním. Hraje totiž velkou roli, jak zodpovědně se na opalování připravíte. Pokud dodržíte jednu hlavní zásadu, pokožka bude vstřebávat slunce mnohem efektivněji. Před odchodem na pláž je nutné si udělat jemný peeling, pomocí kterého se odstraní všechny odumřelé částice pokožky. Zdravá kůže tak bude očištěna a celý její povrch bude vstřebávat sluneční paprsky o mnoho lépe.
Všeho s mírou
Rozhodně se nehrňte v záchvatu boje za opálením hned ráno na sluníčko a nedržte se tam do samého večera. Je třeba mít na paměti, že naše kůže prostě není připravena na velmi agresivní působení slunce, zvláště v dnešní době, kdy je chránící ozonová vrstva narušena.
Proto i když se budete opalovat podle všech pravidel (navštěvovat pláž ráno a večer, pravidelně používat opalovací krém), jemná pokožka začne trpět. Na jejím povrchu se mohou objevit drobné popáleniny. Dodržujte tak všechny zásady ochrany před spálením se a sluníčku se raději vystavujte mimo poledne.
Po opalování pokožku zklidněte
Vystavení pokožky ultrafialovým paprskům spouští zrychlený regenerační proces, v důsledku čehož se horní vrstvy kůže odlupují mnohem rychleji. Pravidelná hydratace tento proces výrazně zpomaluje. Proto po návratu z pláže a osprchování se pomáhá nanášení krému nebo zklidňujícího oleje po opalování.
Specializované produkty tak nejen zafixují zlatou pleť pokožky, ale také příjemně zvlhčí tělo. Pocítíte znovuzrozenost.
Jídlo hraje velkou roli
Vaše stravování také pomáhá dlouhodobě udržovat opálení. Existuje několik jednoduchých pravidel – během dne je nutné vypít nejméně 1,5 litru čisté nebo minerální vody. Denní strava by měla zahrnovat různé rostlinné oleje a ryby. Nezbytné jsou vitamíny E, C, A.
Tyto látky si zachovají nejen jemný zlatý odstín. Jsou také schopny zcela eliminovat negativní účinky ultrafialového záření. Pomáhá také beta–karoten, jehož největší množství obsahuje mrkev, špenát, broskve, mango, meruňky nebo meloun.
Na opálení platí oplachy
Domácí prostředky jsou nejlépe přístupné a je to lepší než nakupování drahých krémů. Možná bude znít zajímavě, že po opalování je dobré pokožku opláchnout kávou, čajem nebo kakaem. Ingredience pomáhají dlouhodobě udržovat krásný zlatý odstín.
Mezi výhody opláchnutí těla čajem patří i skutečnost, že napomáhá omlazení pokožky, protože zvlhčuje a napíná póry. Abyste si udrželi opálení na obličeji, musíte pravidelně otírat pokožku vatovým tamponem namočeným v heřmánkovém nálevu.
Mrkev na opálení funguje
Na obličej je také ideální mrkvová maska – mrkev se nastrouhá na jemném struhadle a smíchá se s olivovým olejem. Aplikujte ji na obličej po dobu 15 minut a poté omyjte studenou vodou. Pozor! Pokud máte velmi bledou pokožku, raději se mrkvové masce vyhněte, obličej by mohl získat nepříjemný oranžovožlutý odstín. Na obličej mžete taky aplikovat peeling kávový.
Vše dělejte, respektive opakujte pravidelně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak se starat o spálenou pokožku? Zkuste brambory nebo tvaroh!
Jak na samoopalování bez fleků? Zaručené tipy pro přirozený vzhled opálení