Čtvrtek , 03. 07. 2025

Patricie

Nela v koučinku: Třetice všeho dobrého

Jaké si odnesla Nela vědomosti a pocity z třetího sezení s Marcelou Hlaváčkovou v rámci koučování Emočních rovnic?
Nela v koučinku
„Prostě ten starý software vezmeme a nahrajeme tam nový.”

24. 05. 2022

Minule jsem se po druhé schůzce s Marcelou v seriálu Nela v koučinku veřejně doznala k mé nevraživosti, strachu, odporu – asi je jedno, jak tomu budu říkat, prostě je to negativní emoce – k chybování. Troufám si se domnívat, že takové smýšlení bude Achillovou patou vícerých z nás (a jestli ne, tak přijměte moji zcela upřímnou, dokonale závistivou poklonu).

Nikdy neříkej nikdy

To jsou ty moje/možná i vaše? cestičky v hlavě: „Musíš mít samé jedničky, když ne, tak bububu – je to chyba!“ Vyjmenovat by se jich dalo bezesporu nespočet. A to v žádném případě neházím chybu na rodiče nebo učitele, věřím, že to s námi mysleli dobře a dělali všechno, jak nejlíp jen dovedli.

Hezky jsme to spolu s Marcelou rozebraly a já se opět nestačila divit, co ze mě padá… Znáte ten pocit, kdy si o někom říkáte – ježišmarjá, jak ten/ta/to může být tak marná/marný/marné a zas naletět takové/mu partnerovi (šéfovi, lichváři… dosaďte si libovolně) A říkáte si: „To JÁ bych tedy nikdy…“ Hm. Marcele se „nevím“ neříká a taky se reaguje rychle. Proč? No aby si ta moje/vaše hlava nestihla něco rychle hezky nalhat.

Názorná ukázka možné blbosti

Tak si to ukážeme konkrétně? Kůže na trh?

„Já bych přece kvůli chlapovi nikdy nezměnila barvu vlasů, jak se oblékám….“

No jo, to jsem sice nezměnila, ale v rámci „nechybování“ (kdy chyba je samozřejmě i rozbít hrneček!) jsem pálila mosty, měnila práci a stěhovala se za hranice s tím, že je pro mě priorita rodina. To sice je, ale díky šikovným dotazům Marcely, a někdy pro mě bolavým odpovědím, jsem si uvědomila, že jsem mistr světa v opakování chyb a skákání hlavou proti zdi mi jde na Olympijskou medaili. Umím to zleva, zprava, z jiného a zaručeně lepšího úhlu, s rozeběhem i z místa a někdy si k tomu vezmu i trampošku. A ono furt nic.

K TÉMATU  Z poradny kouče: Ze stresu je mi špatně, píše čtenářka. Naučte se ho zvládat pomocí několika technik

Co tady vidím jako „chybu“? Vzdala jsem se sama sebe a toho, kým jsem (a to v zásadnějších věcech, než je barva vlasů, na kterou si sáhnout teda nenechám) a opravdu mi v tom nebylo dobře. Ale teď pracuju na tom, abych ty varovný praporky poznala. Abych si stála za tím, kým jsem, a abych prostě zahnula třebas doleva a šla jinudy než skrz zeď.

obilí
Nikdy neříkej nikdy.

Ona ze mě ta boule na čele totiž bájnýho jednorožce úplně neudělá. I s tím dokážou Emoční rovnice pomoci. Moc se mi líbí, jak to Marcela vysvětluje: „Je to takový upgrade mozku, starý špatný software nahradíme novým a lepším“.

Praktické okénko ze třetího koučinku

  • shrnutí pocitů ve všech oblastech života (stále mě fascinuje, jak mozek hned ví, jak se cítíte, žádné dlouhé analýzy) – pak si to hezky můžete prohlédnout v grafu v appce
  • kladení otázek, střílení odpovědí a z nich Marcela „tahá“ ten starej software, který už v hlavě nechceme – to si odsouhlasíme
  • kontrola mnou otočených Emočních rovnic, tedy hlášek mýho starýho softwaru
  • konkrétní kontrola cílů, na kterých jsme se domluvily minule (méně hodin práce, úspory, kde je možnost vydělat víc, jak zlepšit ty či ony vztahy)
  • další kroky směrem k cíli – je to jízda, bavíme se opravdu konkrétně a ony se opravdu ty nové cesty objevují
  • dále vyplňuju týdenní zprávu, která je pak podkladem pro další koučink
  • učím se vizualizovat se zapojením relevantních smyslů a je to paráda, neřekla bych, že by mě to mohlo tak bavit – má to svá pravidla, která se stále učím. A co filmuju? Právě ty nové, otočené a chtěné softwarové cestičky. Na pár vteřin si zažiju film a zrežíruju si ho tak, že mi je v něm fakt báječně.
K TÉMATU  Jitka (45): Můj muž se dostal neprávem do vězení. Co teď?

Sice trpělivostí neoplývám, ale zas nečekám změnu za minutu. Je mi jasné, že pokud moje hlava jela po zajetých kolejích X let, musím si máknout, abych přehodila výhybku. Ale třeba právě to nastavení vůči chybování – to se mi pomalu mění. Je to ten moment, kdy je to sice nepříjemný, ale dávám si do hlavy, že je to jen jako značka změna směru jízdy – přehoď výhybku, Nelouši! A změny už se začínají dít. I v pracovní sféře mi přišla moc příjemná nabídka, která mě posune ke kýženému cíli.

Suma sumárum

Jsem opravdu vděčná za dosavadní zkušenost jak s Marcelou, tak s koučinkem Emočních rovnic. Po třetí schůzce, která utekla jako voda, jsem odcházela s úsměvem. Nemohla jsem si pomoct, bylo mi prostě opravdu fajn. Asi se hlavě ulevilo, kolik ze sebe dostala mrvy… Teď je na čase vzít vidle a začít odhazovat, obracet a čistit. Nela v koučinku je teprve na začátku cesty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nela v koučinku: Druhá schůzka s koučkou a moje chyby

Nela v koučinku: První schůzka s koučkou

Zdroje článku:
https://www.marcelahlavackova.cz/post/třetice-všeho-dobrého
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vzhled dnes hraje hlavní roli. Na základě celkové vizáže si vytváříme první dojmy a názory na druhého člověka. Hodnotíme v čem přišel, jestli má mastné vlasy nebo jak na tom jsou jeho nehty. Ano, i nehty o člověku mnoho prozradí. Zejména to, jestli dbá na detaily či nikoliv.
Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.
Tchynin jazyk je oblíbenou pokojovou rostlinou hlavně z důvodu nenáročnosti a jednoduchého pěstování. Podívejte se blíže na tuto rostlinu, která vašemu interiéru dodá styl i mnoho dalších pozitivních superlativ.
Dnes se připravte pomáhat, když to bude třeba. Budete za to odměněni! Co dalšího radí na pátek asrotroložka Naďa Šmídová?
Mluví se o tom hodně. Pozitivně i negativně. A my už se také rozhodly, že nasedneme na elektrooře. Výsledek je naprosto úžasný. I za dodržení stanovených pravidel jsme se staly královnami a užily si volnost, kterou cyklistika nabízí. Elektrokolo je prostě super!
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.
Jaro je oficiálně tady, a tak byste měli i ve své domácnosti navodit jarní atmosféru. K tomu vám perfektně poslouží několik jarních dekorací, co rozzáří váš interiér pastelovými barvami.
Všude kolem nás vykukují nové módní kousky, které prostě musíme mít. Vše máme krásně naservírované na talíři. Současná doba zkrátka a dobře nahrává fast fashion, která je sice na pohled hezká, ale dříve či později se promění v nevábný kus hadru. Jinak to totiž ani nejde. Nemůžeme za pár kaček dostat něco, co nám vydrží navěky, pořád pěkné, necuckaté, sytě barevné. A právě tímhle se dostáváme k tomu, proč tedy dát přednost slow fashion a podpořit raději české značky.
Někdo se pyšní hustou a dlouhou hřívou, někdo se zase trápí se svými řídkými vlasy, které sotva dorostou po ramena. Naštěstí existuje možnost prodloužení vlasů, díky níž si řada z nás splní svůj sen – mít krásné a dlouhé vlasy. Jaké jsou metody prodloužení a na co si dát pozor?
Není nad pořádnou šťavnatou krkovičku. Nejlepší je samozřejmě naložená v černém pivu a ugrilovaná, ale pokud zrovna grilování počasí nepřeje, můžete vyzkoušet třeba náš recept. Na česneku pečená krkovička v pikantní omáčce je rychlé a chutné jídlo, které zpestří i váš víkendový rodinný oběd. Pokud k ní připravíte hranolky a naservírujete dobré české pivo či moravské víno, budete se cítit jako v restauraci.
Na trhu jsou k dostání doslova stovky různých odstínů rtěnek, kosmetické firmy nás neustále bombardují novými produkty, takže vybrat si z nich a najít tu správnou, to je teprve oříšek. Jak najít svoji ideální rtěnku?

Výběr článků

Bouchnete si šáňo nebo šampáňo? Ve skutečnosti se rozlišují na sekt, šumivá vína a šampaňské. Co mají tato vína společného? Hlavně bublinky!
Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.
Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.

Nepřehlédněte

Vysavač je nepostradatelný nástroj pro každou domácnost. Zbavit se prachu a nečistot je prostě nutnost. Jak vybrat správný vysavač? Do jakých kategorií se rozdělují a k jakým parametrům přihlížet?
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek