Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Mužský hormon v ženském těle. Jak ovlivňuje zdraví a kondici?

Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
mužský hormon
Testosteron jako součást ženského těla? (foto: 123RF)

11. 10. 2021

11. 10. 2021

Testosteron u žen

Jak už bylo odhaleno, mužský pohlavní hormon testosteron má své zastoupení i v ženském těle. U mužů testosteron přirozeně vzniká ve varlatech. Ale u žen se tvoří zejména v kožních a tukových buňkách, nadledvinách a vaječnících. Stejně jako u mužů se i u žen začíná testosteron tvořit společně s estrogenem již v dospívání.

Oba pohlavní hormony (estrogen i testosteron) jsou součástí vývoje, přirozeného růstu, údržby a oprav tkání reprodukční soustavy. Mimo jiné mají i nezanedbatelný vliv na rozvoj tkání a kostí. Ženské tělo má schopnost proměnit testosteron na ženský pohlavní hormon estrogen, pokud ale produkuje testosteronu nadbytek, nestačí jej přeměnit v estrogen a může docházet k tzv. maskulinizaci (projevy mužských znaků, jakými jsou např. vousy).

Testosteron je vylučován především během spánku a proto nejvyšších hodnot dosahuje ráno po probuzení. Vyvážená hladina testosteronu v ženském těle je asi 7x nižší, než hladina testosteronu u mužů. Množství testosteronu v ženském těle je ovlivněno několika faktory. Jeho hladina závisí nejen na denní době a fázi menstruačního cyklu, ale také na věku. Kolem 20. roku mají ženy v těle testosteronu nejvíce. Po 30. roku začne jeho hladina přirozeně klesat. Po čtyřicítce s blížící se menopauzou klesne hladina testosteronu v ženském těle asi na 50 %. 

Nízká hladina testosteronu u žen

Pro dobrou fyzickou kondici, duševní pohodu i celkové zdraví je vyvážená hormonální hladina nezbytná. Ačkoliv to bude mnoho žen považovat za těžko uvěřitelné, nízká hladina mužského pohlavního hormonu v jejich těle dokáže zapříčinit nepříjemné zdravotní neduhy. Pokud hladina testosteronu u žen klesne pod 15 ng/dl krve, může to mít za následek: 

  • nepravidelnou menstruaci
  • vaginální suchost
  • snížení libida a celkovou nechuť k sexuálním aktivitám
  • změny v prsní tkáni
  • osteoporózu
  • problémy s přirozeným početím

Nadměrná produkce testosteronu v ženském těle

Rozpoznat, že právě ve vašem těle koluje více testosteronu, než je potřeba, není nic složitého. Příznaky vysoké hladiny testosteronu snadno odhalíte nejen podle změn na těle, ale i na duši. Hlavním ukazatelem vysoké hladiny mužského hormonu je narušení menstruačního cyklu.

K TÉMATU  Je vám zima? Co přidat do podzimního jídelníčku a na co nezapomínat? Tyhle potraviny vás bezpečně zahřejí!

Ten je v důsledku vysoké produkce testosteronu nepravidelný, nebo se dokonce ztratí úplně. Dalším vodítkem pro vás mohou být také změny v ochlupení. Pokud pozorujete na své tváři malý knírek či výraznější ochlupení na rukou, na zádech či prsou, je pravděpodobné, že vaše tělo trpí vysokou hladinou testosteronu. Stejně tak byste měla zpozornit, pokud pozorujete nadměrné vypadávání vlasů či dokonce plešatění, zvýšený výskyt akné, růst svalů či změny v hlase.

Mezi příznaky vysoké hladiny testosteronu lze také zařadit zvýšenou agresivitu, dominanci, touhu po vůdčí roli a vysoké osobní ambice. U žen s nadbytkem testosteronu se rovněž může projevit nespavost nebo dokonce cukrovka. Vážným důsledkem vysoké hladiny mužského hormonu v ženském těle je také  neplodnost. Díky vyšší hladině mužských hormonů nedozrávají vajíčka ve vaječníku, a tím pádem se ani neuvolňují a nemohou být oplodněna. U žen, u kterých testosteron převyšuje hodnoty 70 ng/dl krve, se může objevit: 

  • nadváha a sklony k obezitě
  • neplodnost
  • akné
  • zvýšený růst ochlupení
  • disharmonie menstruačního cyklu
  • akné
  • agresivita
  • přehnané ambice
  • nespavost
  • vypadávání vlasů či plešatění

Příčiny nadbytku testosteronu

Hladina testosteronu u žen může stoupat v důsledku hormonálních onemocnění, užívání anabolik nebo zvýšenému příjmu jódu. K dalším příčinám nadměrné produkce mužského hormonu v ženském těle patří:

Syndrom polycystických vaječníků

PCOS je způsoben nerovnováhou androgenních hormonů u žen, který kromě nadbytku testosteronu způsobuje nadbytek ochlupení, nepravidelnou menstruaci a zvětšené vaječníky. 

Vrozená hyperplazie nadledvin

Hyperplazie nadledvin je porucha, jenž narušuje přirozenou produkci tělních tekutin, přičemž mnohdy způsobuje zvýšenou tvorbu androgenu.

Hirsutismus

Hirsutismus je hormonální stav, který má u žen na svědomí zvýšený růst ochlupení především na tváři, zádech a hrudníku. V tomto případě se však nejedná o genetické onemocnění, ale o nerovnováhu hladiny androgenních hormonů v těle. 

Výhody zvýšené hladiny testosteronu v ženském těle

Testosteron nemusí mít na ženské tělo nutně jen negativní účinky. Vyšší produkce testosteronu má pro ženy i svá pozitiva. Která to jsou?

K TÉMATU  Chia semínka: Přínos pro naše zdraví + recept jako BONUS!

Silné kosti

Testosteron má velký vliv na minerální hustotu kostí. S nadbytkem mužského hormonu jste tedy pravděpodobně majitelkou velmi silných a zdravých kostí, což je kromě jiného dobrou prevencí před osteoporózou. 

Zdravé srdce

Díky vyšším hodnotám testosteronu bude vaše srdce usilovněji pumpovat krev, čímž zajistí dostatečné prokrvení těla. Testosteron navíc podporuje tvorbu červených krvinek a tím znatelně snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění

Dobrá nálada

Klesá-li ve vašem těle hladina testosteronu, klesá spolu s ním i vaše nálada. Testosteron podporuje odolnost proti podrážděnosti, depresím i únavě.

Sebevědomé libido

Hladina testosteronu přirozeně klesá i stoupá v závislosti na sexuálním vzrušení a milostné aktivitě. Zjednodušeně řečeno – pokud je hladina testosteronu v těle vyšší, zájem o partnerské milostné hrátky je mnohem větší. 

Jak snížit hladinu testosteronu v těle?

Stejně jako rozpoznání zvýšené produkce testosteronu v našem těle, není ani snížení jeho hladiny žádná věda. Jedním z nejchutnějších a zároveň z nejúčinnějších způsobů, jak přirozeně snížit hladinu mužského hormonu v ženském organismu, je pití bylinných čajů. Zejména pak čaj připravený z čerstvé máty dokáže s vaší hormonální hladinou zázraky.

Kromě máty však lze mezi bylinkami najít i další (např. ženšen a lékořice), jenž mají podobně pozitivní účinek. Několik pomocníků na snížení hladiny testosteronu najdeme i mezi potravinami. Za účelem utlumit produkci testosteronu je dobré do svého jídelníčku zařadit jablka, rýži, lněná semínka a sójové výrobky, ořechy a ryby. Pro zastánce alternativních metod je vhodná například akupunktura, jejíž pozitivní výsledky podporuje řada výzkumů.

Další alternativou, která vede ke snížení hladiny testosteronu, mohou být doplňky stravy či léky. Mezi ty, které kromě jiného ovlivňují i produkci mužského hormonu patří – Metformin (lék na cukrovku typu 2 a PCOS), hormonální antikoncepce, glukokortikoidy (sterilní hormony podporující zpracování tuku a cukru v těle), Spironolakton (diuretikum snižující hladinu vody a soli v těle).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

7 tipů, jak se zbavit úzkosti do pár minut

Psychohygiena: Jak se starat o svou duši aneb 5 zásad pro lepší život

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Smoothie vám může zajistit denní dávku vitamínů nebo si jím můžete třeba nahradit večeři. Každopádně si jistě pochutnáte a vaše zdraví to ocení. Smoothie jsou opravdovým hitem při snaze o zdravé stravování. A není se čemu divit! Tak jen vyzkoušejte některý z receptů na jejich přípravu.
Všechny to známe. Kolikrát něco řekneme a přitom si myslíme úplně něco jiného. Často především v komunikaci s našimi drahými polovičkami nebo nejlepšími kamarádkami nemůžeme říct to, co doopravdy chceme, protože by to působilo, že jsme chladnokrevné, věčně nespokojené, arogantní nebo vypočítavé potvory.
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Křečové žíly. Máte s nimi co dočinění i vy? Pak vám možná lékař kromě užívání speciálních léků doporučil i kompresivní punčochy. Jenže vážně přinesou nějaké výsledky? A kolik tahle sranda vůbec stojí? Já osobně je mám vyzkoušené a můžu vám nabídnout osobní pohled na věc…
Zase si potřebujete obarvit vlasy, ale návštěva kadeřnického salonu se vám teď do harmonogramu vůbec nehodí? Zkrášlete se v pohodlí domova – a navíc podstatně levněji. Schopnosti prostředků, které skrývá vaše kuchyň, vás prostě nadchnou!
Džíny patří mezi základ každého dámského šatníku, proto by každá žena měla mít dokonale padnoucí kousek ve své skříni. Vybrat perfektně padnoucí džíny ale není jen tak.
Dne 4. ledna roku 2019 byl na sociální platformě Instragram vytvořen účet. Na tomto účtu byla toho samého dne vystavena fotografie obyčejného slepičího vejce společně s popiskem: „Pojďme z tohoto obrázku udělat nový světový rekord a dát jí největší počet lajků, jaký tu kdy byl. Překonejme aktuální rekord, který drží Kylie Jenner s 18 miliony lajky“. A tím to všechno začalo.
Je už dávno známo, že káva vyráběná průmyslově nikdy nemůže dosáhnout takových kvalit, jako káva výběrová. A to z mnoha různých důvodů, o kterých si povíme níže.
Že je příjemné líbání s člověkem, kterého milujete, není třeba víc rozebírat. Víte ale, že se jedná také o zdraví velmi prospěšnou činnost? Líbání je dokonce předmětem mnoha lékařských studií a vědci se intenzivně zajímají o jeho přínos.
Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?

Výběr článků

V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.
Umíte si představit kuchyni bez lednice? Lednice a mrazák zkrátka patří k našemu životu. Denně je používáme, snažíme se je mít neustále plné. Na co však zapomínáme, tak je péče o ně. Především o lednici, kterou používáme trochu více než mrazák, bychom měli správně a dostatečně pečovat. Jenom tak dosáhneme správného efektu, který na potraviny lednice má.  
Jaro už klepe na dveře a po dlouhém chladném období se všichni těšíme na první květiny, které nám přinesou radost a vůni do bytu. Stejně tak se každoročně těšíme i na módní trendy, díky kterým je oblékání příjemná zábava a estetická hra. Pojďte si s námi projít TOP trendy pro jaro 2020. Jdeme na to!

Nepřehlédněte

Existuje dnes ještě někdo, kdo by neměl doma žádnou sexuální hračku? Na trhu můžeme najít nespočet možností, jak sebe samu potěšit. Už jste slyšela o womanizeru? Pokud ne, udělejte si chvilku a pojďte se s tímto malým zázrakem seznámit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek