Neděle , 20. 04. 2025

Marcela

Čaje jako brána k rituálům i zahnání žízně. Vyznáte se v nich?

Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.
čaje
Pravé čaje není potřeba nijak dochucovat, jsou jedinečné samy o sobě.

01. 07. 2022

Pravé čaje

Ten pravý čaj, který neseženete v supermarketech ani večerkách, ale pouze ve specializovaných prodejnách a na internetu, má skutečné léčebné účinky. Neobsahuje absolutně žádné kalorie, a tak jím můžete zahánět žízeň, kdykoliv se vám zachce. Hlavními složkami listů čajovníků jsou především voda, třísloviny, katechiny, silice, bílkoviny, sacharidy, vláknina a spoustu vitamínů a minerálů.

Ceněný je především zelený čaj, který funguje jako skvělý antioxidant. Čistí tělo, chrání nás před nádorovými onemocněními nebo také chorobami srdce a cév.

Čaje, které obsahují kofein neboli tein, mají skvělé stimulační účinky na náš nervový systém.

Pokud mluvíme o pravých čajích, máme na mysli ty zelené nebo černé.

Černý čaj

Černý čaj rozhodně není vhodný pro každého, neboť obsahuje vysoký podíl teinu. Díky tomu má také velmi silnou a aromatickou chuť. Jeho největším producentem je Čína, ale také Indie nebo Srí Lanka. Sušený černý čaj zaléváme vodou o teplotě devadesát šest stupňů Celsia a louhujeme dvě až tři minuty.

čaje
Čajové plantáže se nachází nejčastěji na Srí Lance nebo v Číně.

Zelený čaj

Tento čaj neprochází procesem fermentace a listy lze bez problémů louhovat několikrát po sobě. Jeho největšími producenty jsou Čína a Japonsko. Zelený čaj zaléváme vodou o teplotě osmdesát až devadesát stupňů Celsia a louhujeme dvě až tři minuty.

Bylinné čaje

I bylinným čajům se připisuje mnoho léčivých účinků, které se liší v závislosti na tom, z jakých léčivek se skládají. Na druhou stranu si ovšem jejich nadměrným pitím můžete přivodit i řadu vedlejších účinků, proto raději s bylinnými čaji opatrně.

čaje
Čaje nejsou nuda, ale životní styl.

Ovocné čaje

Ovocné čaje se vyrábějí ze sušeného ovoce a částí sušených rostlin. Mají bohatou ovocnou vůni a neobsahují kofein, proto je můžete směle podávat i dětem. Jejich přirozená sladká chuť navíc lahodí téměř všem.

Rooibos

Rooibos je rovněž bezkofeinový čaj a vyrábí se z červeného keře Aspalathus linearis. Pěstuje se jen na jihozápadě Jihoafrické republiky v oblasti Cedar Mountains. Ani rooibos neobsahuje žádné kalorie, proto je vhodný k popíjení během celého dne.

Další druhy čajů

Ano, teď jsme si pověděly něco o základním dělení čajů. Kromě toho ale na nejen českém, ale také celosvětovém trhu najdeme spoustu dalších čajů, které se těší velké oblibě.

K TÉMATU  Přírodní prostředky na kruhy pod očima? Zabere citron, brambora nebo okurka!

Bílý čaj

Bílý čaj se vyrábí z mladých lístků a pupenů čajovníků a rovněž neprochází procesem fermentace. Voda, kterou bílý čaj zaléváme, by měla mít minimálně osmdesát pět, maximálně devadesát šest stupňů Celsia. Louhujeme dvě až pět minut.

Žlutý čaj

O něm jste možná ještě nikdy neslyšeli. Vyrábí se obdobným postupem jako zelený čaj, avšak listy a pupeny se sbírají brzy z jara a zahřívají se v horkých pánvích. Následně se balí do k tomuto účelu určené tkaniny. I lístky žlutého čaje můžete používat opakovaně. Zaléváme ho vodou o teplotě osmdesát stupňů Celsia a louhujeme ho přesně tři minuty.

čaje
Pravé čaje mají skutečně léčivé účinky.

Pu-erh

Čaj s označením pu-erh dříve označoval ty čaje, které byly vyrobené v čínské provincii Yunnan. V dnešní době je však názvem takových čajů, které jsou dodatečně fermentované pomocí užitečných plísní a bakterií. Ne každému ovšem chutná, protože má velmi zemitou chuť. Tento druh čaje zaléváme vodou o teplotě devadesát šest stupňů Celsia a louhujeme jednu až tři minuty v závislosti na tom, jak výraznou chuť preferujete.

Oolong

Čajové lístky tohoto typu čaje se suší na slunci a částečně se fermentují a svíjejí. Chutí připomíná nasládlé tropické ovoce, zároveň však někdy může mít i těžkou a dřevitou chuť. Stejně jako pu-erh, tak i oolong zaléváme vodou o teplotě devadesát šest stupňů Celsia, ale louhujeme přesně jednu a půl minuty.

Yerba maté

Čaj se vyrábí z lístků a větviček rostliny zvané Ilex, u nás známé jako cesmína. Obvykle se popíjí z nádoby kalabasa s brčkem, jež zároveň slouží jako filtr. Yerba maté je čaj bohatý na antioxidanty a další živiny a je dokonce zdravější než zelený čaj. Často se o něm také píše, že snižuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus. Pokud se tedy chystáte shodit pár kilogramů, určitě do svého pitného režimu tento čaj začleňte.

Čaj si připravíte tak, že dvě až čtyři polévkové lžíce čaje zalijete z 1/5 studenou přefiltrovanou vodou a zbytek dolijete horkou vodou o osmdesáti stupních Celsia. Pořádně čaj promíchejte a můžete ho ihned začít pít.

K TÉMATU  Černé potraviny: Zdravím nabyté poklady. Zařaďte je do svého jídelníčku

Matcha

Matcha čaj je v posledních letech na vzestupu. Lze ho pít teplý i studený a nejčastěji ho seženete v prášku. Matcha čaj je druh zeleného japonského čaje, který produkuje čajovník čínský. Matchu obvykle rádi pijí ti, kdo potřebují posílit paměť a zvýšit koncentraci. Zároveň pomáhá spalovat kalorie a rovněž i čistí organismus.

matcha
Matcha je specifický čaj, jehož příprava má svá pravidla.

Matcha čaj připravujeme zcela jiným způsobem než všechny ostatní čaje. K jeho přípravě použijte shaker a přidejte do něj přibližně dva gramy čaje. Přelijte ho vodou o teplotě šedesát pět stupňů Celsia, případně můžete použít i studenou filtrovanou vodu. Dobře protřepejte.

Pokud byste ale chtěla ochutnat klasickou matchu, pak si připravte bambusovou lžičku, metličku a misku na čaj. Do misky pomocí bambusové lžičky přidejte dva gramy matchy, dále zhruba půl decilitru vody a dobře promíchejte. Pak dolijte další zhruba jeden a půl deci vody a čaj vyšlehejte metličkou do pěny. Případně lze použít i napěňovač mléka. K dochucení matchy použijte med nebo javorový sirup. Vodu zase můžete nahradit mlékem.

Kvetoucí čaj

Kvetoucí čaj není jen chutný, ale lahodí i našemu oku. Prodává se ve formě malých sušených kuliček, která se ve vodě rozvine. Nejčastěji se vyrábí z ručně svázaných lístků bílého čaje, tedy pravého zeleného čaje, který se spaří a následně se usuší. Kvetoucí čaj zaléváme vodou o teplotě osmdesát až devadesát stupňů Celsia a louhujeme ho po dobu tří minut. Z jednoho kvetoucího čaje lze připravit až tři nálevy.

čaj
Sledovat kvetoucí čaj, to je rituál sám o sobě.

Hledáte-li vhodnou náhražku za slazené limonády nebo energetické nápoje, pak jsou čaje, především ty bezkofeinové, ideální volba. V létě si je můžete připravovat s ledem a čerstvým ovocem, s lístky máty nebo meduňky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zelená káva: Vše, co jste o ní chtěli vědět

Manuál léčivých tinktur: Pronikněte do světa blahodárných kapiček a bylinek

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Připravuje vás o nervy celulitida nebo akné? Řešení těchto kosmetických problémů představuje olej z čajovníku australského. Mimochodem, ten vás zbaví také lupů a pomáhá zneviditelnit vzhled jizev!
Myslíte si, že máte kufr dostatečně velký, ale když do něj dáte všechny věci, nemůžete ho ani za nic na světe zavřít? Snažíte se do něj vměstnat všechny své věci, ale prostě jste nad jeho limit? Pak byste měli změnit balící taktiku.
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!
Pokud jste se rozhodli, že regál je skvělým způsobem, jak dosáhnout úspory místa i zpřehlednění uskladněných věcí (může jít o potraviny, nářadí, nástroje, kanystry, přístroje a další), nyní stojíte před rozhodnutím, jaký regál si vlastně vybrat. V úvahu je třeba vzít hned několik parametrů.
Klára, osmatřicetiletá žena, se podělila o svůj příběh, který zná víc žen, než by si přály přiznat. Byla milenkou ženatého muže a každý den doufala, že se stane zázrak. Že opustí rodinu a zvolí ji. Místo toho se topila v nejistotě a tichu, které bolelo víc než pravda samotná.
Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?
Když přicházíte domů, když kolem vašeho domu procházejí lidé, nebo když k vám přijede návštěva, první, co uvidí, je nejen váš dům, ale také zahrada, plot, garážová vrata. První dojem tedy vytváří spousta faktorů. Když dobře sladíte základní prvky na domě i kolem domu, bude vám to dělat radost každý den. V tomto článku se zaměříme na prvky, které se hodí na domě sladit tak, aby byl výsledný vzhled co nejlepší.

Výběr článků

Prostředí má hodně společného s tím, jak se naše pokožka chová a jak vypadá. Když je horko a vlhko, pokožka může být mastná z přebytečné vlhkosti. Když je zima a sucho, pokožka může být vysušená. Nemluvě o dalších environmentálních stresorech, jako je znečištění ovzduší, sluneční záření, klimatizace a další. Když se mění roční období, mění se i prostředí kolem nás. Kůže se musí přizpůsobit novým klimatickým podmínkám, ale můžete jí práci trochu usnadnit zavedením správné péče o pleť. Když se mění roční období, měla by se měnit i vaše rutina týkající se péče o pleť. Zvažte tyto podzimní tipy péče o pleť, které vám pomohou udělat stejně hladký přechod z léta do podzimu, jako je vaše pokožka.
Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Dnes už většina z nás fotí mobilem. Někomu to jde dobře, jinému méně. Přestože je paměť telefonu skoro nekonečná, nač pořizovat nekvalitní a zbytečné obrázky? Máme pro vás pár základních rad a pravidel, jak fotit tak, aby byl výsledek top!

Nepřehlédněte

Ve věku 85 let zemřel herec Alois Švehlík. Patřil k nejvýraznějším osobnostem českého divadla, filmu i dabingu. Během více než půlstoletí na scéně vytvořil stovky rolí a výrazně se zapsal jak do historie Národního divadla, tak do české audiovizuální tvorby.
Rak je čtvrtým znamením horoskopu, které začíná vládnout 21. června a 22. července ho dále střídá Lev. Ale nepředbíhejme. Jedná se o vodní znamení, které je, jak název napovídá, reprezentováno rakem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek