Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Atopický ekzém je problém, se kterým si dokážeme poradit

Často nás trápí už od kolébky. Není ale žádnou výjimkou, že se objeví až v dospělosti. Jeho projevy jsou různorodé, ale pokaždé nepříjemné. Naštěstí se dá s atopickým ekzémem úspěšně bojovat.
atopický ekzém
Atopický ekzém může člověka potrápit. (foto: 123RF)

22. 10. 2021

Co je atopický ekzém?

Atopický ekzém je chronickým onemocněním, které se projevuje především na různých místech na těle, nejčastěji v loketních či podkolenních jamkách nebo na krku. U novorozeňat ovšem není výjimkou, že jsou postiženi po celém těle. V dospělosti se však atopický ekzém projevuje i jinak, například ragádami, což je hluboké poškození kůže.

Může se však stát, že se v budoucnu atopický ekzém přestane projevovat na kůži, ale objeví se například v podobě častějších zánětů průdušek. V současnosti atopickým ekzémem trpí zhruba 20 % dětí a 6 % dospělých.

Jaké jsou jeho projevy?

Atopický ekzém se nejčastěji projevuje zarudnutím kůže, která svědí a pálí. Někdy jde o tak nepříjemnou záležitost, že vám ani nedá spát. Zejména děti dokážou škrábáním suché a zarudlé kůže strávit celou noc, dokud nezačne krvácet. Pak samozřejmě může být atopický ekzém i velmi bolestivý a často začne hnisat.

Trpíte-li tímto onemocněním, kůže ztrácí vodu a dochází ke ztenčování její rohové vrstvy. Tím pádem je pak naše pokožka oslabená  a funguje jako vstupní brána pro nejrůznější bakterie, viry a alergeny. Už neplní svou ochrannou funkci tak, jak by měla.

Jaké jsou příčiny vzniku atopického ekzému?

V dětství i dospělosti může být atopický ekzém způsoben například alergií na nějaký materiál či potravinu (alergii nejčastěji způsobuje citrusové ovoce), domácími mazlíčky či dietou, hormonálními změnami nebo například kontaktem s dráždivými látkami, jako je cigaretový kouř, prací prostředky, mýdlo nebo horká voda. Někdy může být na vině i časté střídání tepla a zimy.

Co na něj zabírá?

Ačkoliv, jak jsme zmínili na začátku, jde o chronické onemocnění a nelze se ho jen tak zbavit, rozhodně jde projevy atopického ekzému zmírnit nebo zcela potlačit. Jak na to?

K TÉMATU  Laserová epilace: Vyzkoušely jste už tento zázrak techniky?

Používejte zvláčňující krémy

A nejlépe na přírodní bázi. Bez parabenů, silikonů a alkoholu. Promažte si pokožku celého těla zejména po sprchování nebo koupání, minimálně však jednou denně. Tak se přestane vysušovat a dráždit.

Sprchujte se krátce

Na dlouhé polehávání ve vaně zapomeňte, voda pokožku extrémně vysušuje. Zvolte raději sprchu a ani ta by neměla být příliš dlouhá. Když ji zvládnete do pěti až deseti minut, bude to ideální. Zároveň používejte speciální sprchové gely, které nevysušují, ale naopak zvláčňují. Nezapomeňte si pořídit i kvalitní šampón na vlasy, který dodává vlasové pokožce všechny potřebné vitamíny a minerály.

Dejte si pozor na to, co jíte

Mnohé potraviny obsahují látky, které zvyšují hladinu takzvaného histaminu. Ten může atopický ekzém zhoršit. Proto se takovým potravinám raději zcela vyhýbejte nebo jejich konzumaci omezte na minimum. Patří mezi ně zejména čokoláda, ryby a mořské plody, fermentované potraviny, zrající sýry, alkohol, uzeniny, rajčata, špenát, jahody či ananas a citrusové plody.

Vyberte si správné oblečení

Na syntetické materiály rovnou zapomeňte. Oblečení, které se dotýká kůže, by mělo být vyrobené jen z čisté bavlny. Nebo dbejte alespoň na to, aby byl materiál prodyšný, hladký a bez vlasu. Také byste se v oblečení neměli zpotit, tím by došlo k aktivaci ekzému. Na oblečení by rovněž neměly být švy, flitry ani cedulky, které mohou kůži nepříjemně dráždit.

Babské rady

Pokud se na kůži přeci jen atopický ekzém objeví, potlačte ho hned z počátku. I naše babičky a prababičky věděly jak na to.

Koupel z ovsa

Připravte si tři hrníčky ovsa a povařte ho ve dvou litrech vody. Vařit by se měl alespoň sedm až deset minut. Pak scezený odvar vlijte do teplé koupele. Vydržte v ní alespoň pět minut. Proceduru opakujte minimálně dvakrát do týdne.

K TÉMATU  Digitální svět a sociální sítě zcela narušují naše soustředění a způsobují stres

Obklad z černého čaje

Uvařte si sáček černého čaje a ten si pak přiložte na postižené místo. Jakmile sáček vychladne, můžete ho z ekzému sundat. Opakujte klidně každý den. Sáček s černým čajem můžete nahradit i klasickým vatovým tamponem namočeným do studeného plnotučného mléka.

Místo krému vepřové sádlo

Každý den si promažte suchá místa kvalitním vepřovým sádlem. Sice neléčí, ale zato postižné místo dokáže ochránit před bakteriemi i suchým vzduchem.

Aviváž nahraďte octem

Je to starý babský trik, ale téměř stoprocentně účinný. Při praní oblečení místo klasické aviváže použijte ocet. Stačí 0,5 dcl. Poslouží jako změkčovadlo a navíc v sobě nemá žádnou chemii, proto vás oblečení vyprané v octu nebude dráždit tak oblečení vyprané v běžné aviváži.

Olivový olej jako okamžitá pomoc

Kůže svědí a pálí až k zešílení? Hned si postižené místo potřete kvalitním olivovým olejem. Do pár desítek vteřin se vám neskutečně uleví.

Zázračná mast

Pro každý případ si vyrobte mastičku, která nejenomže hojí ekzémovou kůži, ale také například popáleniny. Rozehřejte si 500 g kvalitního vepřového sádla, prolisujte do něj pět stroužků česneku a nastrouhejte dvě čajové lžičky křenu. Přidejte tři lžíce kostivalu lékařského a lžíci pelyňku. Pořádně promíchejte, pak mastičku stáhněte z plotýnky, přelijte ji do uzavíratelného kelímku a nechte přes noc odstát.

Poté už ji můžete směle používat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokud trpíte na akné nebo ekzém, na vině může být i špatné trávení

Jak bojovat s mykózou – problémem, který je ženám tak dobře známý

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Toužíte pod dokonale hladkém prostředí ve vašich intimních partiích? Pravidelně se holíte a používáte nejlepší metody holení, krémy a pěny, ale stále vás obtěžují občasné pupínky vzniklé v důsledku zarostlého chloupku? Chcete se jich zbavit jednou provždy, aby vaše intimní partie byly neodolatelně hebké a hladké?
Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.
Zjištění, že vás váš partner nevěrný, může být bolestivým a emotivním zážitkem. Naše srdce hledá odpovědi a cesty, jak se vyrovnat s touto obtížnou situací. V našem článku "Byl mi nevěrný, co s tím?" se budeme společně zabývat tímto citlivým tématem. Prozkoumáme, jak se vypořádat s emocemi, jaké jsou možné kroky směrem k uzdravení a jak budovat důvěru znovu, pokud je to vaším cílem. Přečtěte si o zkušenostech jiných lidí, kteří prošli podobným setkáním, a možná najdete inspiraci pro vlastní cestu k uzdravení a nalezení klidu v srdci.
Taky jste to slyšela? Vyber si buď kariera, nebo dítě! Naštěstí dneska už jde zvládnout vše. Přinášíme 5 rad, jak hravě zvládnete obojí.
Hledáte originální tipy na výlety v okolí vašeho bydliště, nebo se rádi podíváte i do jiných krajů České republiky? Přinášíme vám nový seriál, v němž vám prozradíme tipy na ta nejkrásnější a nejzajímavější místa ze všech krajů naší země.
Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
Jakým ženám jsou muži nevěrní? Možná jste přesvědčená, že vám se nic takového stát nemůže. Nebo si dokonce myslíte, že za nevěrou stojí nedostatek intimností, studené večeře či nevyžehlené košile. Jste si tím ale jistá?
Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.
Dana Medřická, jedna z nejoblíbenějších a nejznámějších českých hereček, by dnes oslavila 104. narozeniny. Připomeňme si její fascinující život a kariéru, která ovlivnila celé generace diváků. Od významných rolí na prknech Národního divadla až po populární postavy v televizních seriálech – Dana Medřická zůstává stálou součástí české kulturní historie.

Výběr článků

Sluneční alergií trpí každý pátý člověk. Její projevy se mohou u každého z nás lišit, avšak alergie na sluníčko vždy představuje komplikaci, která nám může zkazit dovolenou i celé letní období. Víte, jak se proti ní chránit?
Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.
Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?

Nepřehlédněte

Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek