Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Prospívají žvýkačky našemu zdraví? Zodpovězme si pokládnou otázku

Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
žvýkačky zdraví
Prospívají žvýkačky zdraví? (zdroj foto: www.123rf.com)

28. 01. 2021

Zabrousíme do historie

Než si prozradíme, jestli žvýkačky prospívají zdraví, zabrousíme do historie. Touhu osvěžit si dech měli naši předkové už před mnoha a mnoha lety. Staří Egypťané žvýkali kuličky z melounu, myrhy a kadidla. V Řecku se používala pryskyřice z kůry keře Pistacia lentiscus.

Mnohem později (konkrétně v roce 1983) byly firmou Wm. Wrigley Jr. Company na trh uvedeny žvýkačky Wrigley Spearmint. V roce 1910 začal Adolph Glaser vyrábět v Praze žvýkačky Rici. Během letitého vývoje došlo postupně ke změně látek, ze kterých se žvýkačky vyrábí, není v nich už sacharóza – místo ní se začal užívat xylitol nebo glucitol.

Dobrý pocit i zdravé zuby

Hlavním důvodem popularity žvýkaček je zajištění svěžího dechu. Mají ale i další pozitivní účinky na vaše zdraví. Pomohou vám třeba proti zubnímu kazu. Podle některých výzkumů jsou v tomto ohledu žvýkačky slazené xylitolem účinnější. Díky podpoře tvorby slin působí žvýkačky preventivně proti zubnímu plaku. Zároveň povzbudí vylučování žaludečních šťáv a usnadní trávení.

Žvýkačky a zdraví: Hodí vás do pohody

Žvýkání kromě jiného zajistí uvolnění svalového a psychického napětí. Dochází při něm totiž k poklesu produkce stresových hormonů. Pohyb rtů při žvýkání navozuje pocit klidu a bezpečí. Některé výzkumy dokonce označují žvýkačky za antidepresivum. Bývá popisováno také zvýšení koncentrace a zlepšení paměti. Zrychlí se krevní oběh a zlepší prokrvení tkání, tedy i zásobení mozku kyslíkem.

Usnadní hubnutí

Žvýkačky se mohou hodit, pokud chcete zhubnout. Žvýkání vám pomůže odbourat různé chutě na svačinky mezi jídly, zároveň si v ústech přivodíte určitou chuť, aniž byste do těla dostávali výrazné množství kalorií. Také urychlují látkovou výměnu a snižují pocit hladu. Při vaření pak se žvýkačkou v puse zabráníte neustálému ochutnávání jídla.

Potenciálně škodlivé látky ve žvýkačkách

Tak a jdeme tedy kouknout i na možná negativa žvýkaček. Nebojte, příliš jich není. Většina dnešních žvýkaček je vyrobena ze syntetických kaučuků. Součástí bývá gumovitá báze, pryskyřice, konzervační prostředky, různá změkčovadla, sladidla a složky zajišťující konkrétní příchuť.

K TÉMATU  Krátká nebo střední délka střihu? Zkrácení, barvení a kompletní proměna pro odvážné!

V některých žvýkačkách jsou však obsažené látky, na které ani mezi odborníky nepanuje jednotný názor. Nejčastěji se hovoří o BHT (butylovaném hydroxytoluenu), který se užívá jako konzervační látka zabraňující žluknutí tuků. Některé studie poukazují na možné riziko vzniku rakoviny při jeho konzumaci, ale existuje jen málo věrohodných výzkumů. Jako další zkoumané látky lze zmínit oxid titaničitý a umělé sladidlo aspartam.

Negativní dopad na vaše zdraví

Při dlouhodobém žvýkání může docházet k opotřebení zubů. Pokud si berete žvýkačku před jídlem, zvyšuje se riziko vzniku žaludečních vředů a zánětu žaludku. Některé výzkumy si v pozitivech a negativech žvýkání protiřečí. Existují totiž i takové, které dokládají zhoršení krátkodobé paměti při žvýkání. Podle nich se mozek přednostně soustředí na žvýkání a unikají mu věci, které by pozornosti jinak neušly.

Spory o užitečnosti žvýkaček

Dohady o tom, zda jsou žvýkačky ve větší míře prospěšné nebo nám škodí, panují ve společnosti už léta. Milovníky žvýkaček určitě jen tak něco od jejich vášně neodradí. Pokud jste jim však nepřišli na chuť, jistě uvidíte spíš jejich negativní stránky.

V České republice si však žvýkačky drží vysokou popularitu, v jejich spotřebě se řadíme na přední místa ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

3 módní návyky, které neprospívají vašemu zdraví

Co jíst, abychom byli zdraví a fit. Nepostradatelné jsou nejen vitaminy

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Módní trendy jsou charakteristické svou vrtkavostí. Jednu sezónu žhavý model, druhou zase zapomenutý propadák! Oblečení a doplňky mají výsostné postavení v našich životech, především ženy zajímá, co je právě šik! Móda je business, a právě proto se neustále mění.
Každý máme ve svém okolí někoho, pro koho je káva tématem číslo jedna. Ať už raději pijí ristretto, espresso nebo nadýchané cappuccino, jejich den bez šálku kvalitní kávy jako by ani nebyl. A co by je pod stromečkem mohlo potěšit víc než právě výběrová káva či předměty, se kterými svůj kávový rituál pozvednou na ještě vyšší úroveň?
Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Z lékařských výzkumů vyplývá, že pro lidský organismus je kromě intenzity světla důležitá i barva tohoto světla. Nejsilnější účinek má modré světlo, naopak světlo oranžové a červené nás ovlivňuje mnohem méně.
Dřevo je dokonalý materiál, který přidává rovnováhu, útulnost a eleganci prakticky do každého interiéru, a to jak v moderním, tak klasickém stylu. Po staletí se používá jako základní stavební materiál nábytku, přestože bývá teď často nahrazováno imitacemi. Vraťte se ke kořenům a sáhněte po kusu dřeva v jeho ryzí podobě. Využít část kmene stromu jako konferenční stolek je velice netradiční nápad, výsledek je ale jedinečný.
Ano, skutečně se to děje a rozhodně to není žádná vzácnost. I ženy po třicítce nemusejí mít manžela a děti, jen mezi námi pořád existují tací, které to nejenom překvapuje, ale dokonce i pohoršuje.
Jistě to znáte – někdy máte prostě chuť pustit si nějakou bláznivou komedii a veškeré starosti vyhodit na chvíli z hlavy. Pokud chcete strávit pohodový večer a zasmát se, přinášíme vám tipy na filmy, které by u vás mohly uspět. Některé z nich vás budou jen bavit, jiné vám mohou připadat trochu hořké, některé ve vás přece jen zasejí semínko vážnějších myšlenek, které vás budou provázet ještě pár následujících dní.
Máte pocit, že solíte málo? Bez dochucení se jídlo nedá jíst, ale na druhou stranu, sůl nám ve větší míře škodí. Jak najít kompromis?

Výběr článků

Plavání s kojenci je v posledních letech na vzestupu. Kdo nechodí plavat, jako kdyby nebyl. A proč? Protože plavání přináší mnoho výhod nejen pro miminka, ale také pro jejich maminky.
Je skvělé, že máme v dnešní době možnost koupit dětem vše, co jim na očích vidíme. Až si ale zkusíte společně s nimi vyrobit nějakou tu vychytávku do pokojíčku z obyčejného kartonu, uvidíte, jak si takovou tvořivou chvilku opravdově vychutnáte. Vyrobte si společně hračky!
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.

Nepřehlédněte

Co mají společného ovesné vločky, fenykl, anýz, mrkev a hnědá rýže? Možná víc, než byste řekly. Tihle spasitelé vám totiž hodí záchranné lano, když se „výroba“ mateřského mléka ocitne v pořádné krizi!
Martin Hoffman a nová česká kriminálka Vedlejší produkt si získaly divácké srdce a výrazně ovlivnily televizní tabulky. Seriál nejenže posílil pozici České televize, ale svým úspěchem zastínil i ostatní nové pořady včetně očekávané premiéry na Primě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek