Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Nezavírejte oči před nebezpečným modrým světlem

Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
oči
Pečujte o své oči v době digitálního věku!

Modré světlo je součástí přirozeného viditelného světla. Podle vědců z univerzity v Toledu dochází jeho vlivem postupem času k tvorbě toxických látek, které ničí fotoreceptory v oku. Ty postupně odumírají a nejsou schopny se obnovit, proto se s věkem zrak zhoršuje. Jenže proces, který obvykle trvá několik desítek let, je nyní extrémně zrychlen. Někdy stačí pár měsíců a extrémní dávky, kterým jsme vystaveni.

Syndrom počítačového vidění

Mají to na svědomí digitální přístroje a také naše pohodlnost. Před monitory počítačů, displeji notebooků, tabletů či chytrých telefonů, ale také pod zářivkami či LED žárovkami trávíme často dlouhé hodiny a mnohdy nejen z povinnosti a pracovních důvodů. Často si totiž ve společnosti moderních hraček krátíme i volné chvíle. Pro oči to pak znamená, že jsou dlouhodobě vystaveny nejen škodlivému modrému světlu, ale také se musí vypořádat s jednostrannou zátěží a dlouhodobým zaostřením na konkrétní bod. Neostrost a odlesky displejům jim situaci neulehčují. Dříve či později se pak dostaví únava očí, bolest hlavy, rozmazané vidění či neschopnost rychle zaostřit na konkrétní bod. Pro tyto symptomy odborníci používají označení syndrom počítačového vidění. Podle amerického Národního institutu pro bezpečnost a ochranu zdraví se s ním potýká až 90 % lidí, kteří u počítače tráví více jak tři hodiny denně.

Vzpruha pro namáhané oči

oči

První, co můžeme pro své oči udělat, je, že jim dodáme správnou výživu. Všechny potřebné látky jsou obsažené v novince Naturevia OptiVizin Blue. Tento doplněk stravy obsahuje pořádnou porci luteinu, zeaxantinu, omega3 a zinku s vitaminem A. Právě lutein a zeaxantin vytváří makulární pigment, který působí jako přírodní ochranné sluneční brýle, jenž pronikání modrého světla minimalizují. Tělo si je však nedokáže vytvořit samo. Aby makulární pigment dostával potřebnou výživu, je nutné mu je v dostatečném množství dodávat ve stravě. V tom pomůže přípravek ve formě veganských měkkých kapslí. Látky, které jsou v něm obsažené, společnými silami udělají vše, aby nám pomohly zachovat dobré vidění co možná nejdéle.

K TÉMATU  Kilogramy zeleniny z vlastní zahrádky po celý rok? Profesionální indoor pěstitelé radí jak na to!

Pravidelné pauzy a zákaz nočního sjíždění sociálních sítí

Ovšem samotná výživa nestačí. Pro záchranu zraku je potřeba udělat víc. Odborníci radí, abychom netrávili před monitory víc času, než je opravdu nutné. Displej bychom pak měli mít v úrovni očí a ideální je jej lehce odklonit. Také doporučují krátké přestávky, ideálně po 20 minutách. Pokud už máme volnou chvilku, měli bychom vyrazit ven. V běžném prostředí totiž musíme zaostřovat i na dálku a tato změna očím prospívá. Celkově se tak zlepšuje schopnost vidění. A jestli je něco, co bychom rozhodně neměli dělat, pak je to ponocování a koukání ve tmě do mobilu. Zářící obrazovka v noci je doslova tabu. Zkrátka Facebook i Instagram musí počkat do rána, pokud na ně chceme vidět i v budoucnu.

Zdroj: www.naturevia.cz

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Dnes, 24. června, slaví jedna z největších legend české hudební scény, Helena Vondráčková, své 77. narozeniny. Večer vystoupí na velkolepém koncertu v pražské O2 aréně, kde fanouškům připraví nezapomenutelnou "Dlouhou noc".
Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.
Stres hýbe našimi životy a ve své koučovací praxi to slovo slyším často. Nedokážu zařídit, aby jste se s ním už nikdy nesetkali, ale poradím, jak se s ním vypořádat.
Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?
Do období menopauzy se ženy dostávají mezi 45. – 60. rokem, jde o období plné změn a také o období, kdy žena může začít přibírat na váze. I když se budete stravovat stále stejně a dělat všechno stejně, je možné, že najednou nedopnete kalhoty a celkově se vám změní postava. Což nemusí být úplně příjemné.
Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Tabulkově by děti zhruba do jednoho roku měly denně naspat přibližně 12 až 17 hodin. Je samozřejmé, že každé dítě je jedinečné, ale to, že obvykle malá miminka tráví valnou část dne i noci spánkem s přestávkami na krmení, je fakt.
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.
V rámci jarní edice letošního týdne módy se konala rovněž tradiční soutěž VAN GRAAF Junior Talent, která mezi ostřílenými designérskými esy nabízí neméně zajímavou podívanou. Vítězem tohoto ročníku se stal Tomáš Němec.

Výběr článků

Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?
Asi každá žena má v šuplíku mezi ponožkami schované i silonky. Nosíme je k sukním i šatům, jejich stinnou stránkou je ale fakt, že stačí drobné zatrhnutí nehtem a silonky rázem "zdobí" dlouhé očko. Ještě než zničené silonky vyhodíte do koše, můžete je v domácnosti využít.
V dnešní době máme spoustu pomocníků, o kterých si generace před námi mohly nechat jen zdát. Vysávají za nás roboti, praní prádla přenecháváme pračce, máme také myčku, tudíž nemusíme špinavé nádobí mít ručně. V mnoha ohledech, jak se zdá, máme vše vlastně jednodušší. Proč ale paradoxně i tak nemáme čas a nejsme tak šťastní a v klidu, jak bychom měli být?

Nepřehlédněte

Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
Když žena řekne svému vyvolenému to pověstné “ano”, začne škála plná svatebních příprav. A vedle výběru ideálního obleku a svatebních šatů, dojde také na výběr svatebních oznámení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek