Jak poznat závislost? Vede YouTube a Instagram
Závislost na internetu či sociálních sítích se v počátečním stadiu odhaluje těžko. Všímejte si, zda dítě v průběhu dne mluví o své oblíbené hře nebo youtuberech a jak často. Ptá se vás neustále, kdy už bude moci na internet? Je nervózní? Stěžují si učitelé, že nedává pozor? Když mu nedovolíte jít na počítač, tablet nebo mobil, je neklidné a nevěnuje se jiným způsobům trávení volného času?
Když existuje jen jeden zájem
U starších dětí, jako jsou středoškoláci, nemusíte zpočátku vůbec zjistit, že se sledování youtube nebo hraní her vyvinulo v závislost na internetu. Naopak, zpočátku můžete být překvapeni, že je dítě vzhůru brzy ráno. Nenechte se zmást, třeba vstalo uprostřed noci, aby pokračovalo ve hře nebo sledování videí. A ráno je k neprobuzení. Až po detektivní práci zjistíte, že tráví celou noc na tabletu nebo počítači.
Následuje zcela pochopitelně zhoršení školního prospěchu. Těmi nejhoršími příznaky, kdy už jde zcela jasně o závislost, je ztráta kamarádů, eliminace jakýchkoli jiných zájmů, a konečně nedostatečné stravování a nedodržování základních hygienických návyků a rodinných zvyklostí.
Sociální sítě přinášejí i problém bezpečnosti
Sociální sítě by měly používat děti starší 13 let. Ale kdo to ověří? Podle výzkumů tyto komunikační prostředky používají děti již od osmi let! Vždyť stačí kliknout na tlačítko, jímž potvrzují, že jsou starší. Co na tom, že je to lež, když dítě je zvědavé, co se tam děje. A právě tam může být velký kámen úrazu. Cizí osoby si zde pod různými záminkami a falešnými profily lehce získají důvěru nezkušených dětí. Pedofily počínaje a konče různými podvodníky. Dítě ve své nezkušenosti může leccos prozradit. A katastrofa je na světě.
Šikana na internetu hrozí stále častěji
Nejčastějšími riziky jsou kybergrooming, tedy manipulace s dětskou obětí za účelem sjednání schůzky a následného sexuálního zneužití či ublížení na zdraví, kyberšikana, se kterou se setkává údajně každé páté dítě, nebo kyberstalking, což je pronásledování, výhrůžky a vydírání. Patří sem i sexting, např. vyžadování erotických fotografií a následné zneužívání.
Jak tomu předcházet? Nabízejte alternativy
Odborníci se shodují, že dítě do tří let by nemělo na počítači, mobilu nebo obecně internetu trávit žádný čas. Předškolní děti maximálně 20 minut denně za účasti rodičů. Lze vybrat vhodné hry, které zároveň rozvíjejí potenciál dětí, jejich slovní zásobu, zručnost a postřeh. Sociální sítě by rodiče neměli sami nadměrně využívat, zvláště v přítomnosti dětí. Je dobré o nich však děti pravdivě informovat, včetně hranice věku, pro který jsou zpřístupněny. Když už se dítě na síti registruje, měli byste to vědět. Okamžitě si je přidejte za přítele. Získáte alespoň částečnou kontrolu nad jeho přáteli a komunikací.
Pokud jsou všichni dospělí členové rodiny neustále na sociálních sítích, budou se tak chovat i děti. Proto je třeba nabídnout jim alternativy. Pořiďte deskové hry, čtěte, choďte společně sportovat. A na mobil nebo počítač dítěti vyhraďte jen malou část volného času.
Dodržujte pravidla, která jste stanovili
Jestliže má dítě pro hraní na PC či konzoli nebo brouzdání po internetu vymezenou určitou dobu, dodržujte ji. Je pochopitelné, že bude někdy protestovat, když musí skončit. Pro mladší děti počítač zaheslujte, ať si ho nemohou pustit samy. Odheslujte pouze na dobu, kterou jste si dohodli. Zablokujte nevhodné stránky. Vyjeďte si historii a prohlédněte otevřené záložky i nedávno prohlížené stránky. To samé platí o tabletech. Internet je fenomén dneška a dítěti jej nemůžete zakázat. Navíc mu přináší také dostatek kladných podnětů. Informace pro školní projekty, rozšíření znalostí a dovedností. Důležitá je však stálá kontrola jeho činnosti. Jestliže se vám cokoli na jeho chování nezdá, kontaktujte odborníky. Nejlépe psychologa nebo adiktologickou poradnu, která se zabývá závislostmi a jejich léčbou.