Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Umění rvát se s osudem. Slavní lidé, kteří se poprali se svým handicapem a udělali z něj výhodu

Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.
Nejznámější osobnosti s handicapem
zdroj: facebook

05. 06. 2019

Úspěšní sportovci navzdory nepřízni osudu

Mezi nejznámější tělesně postižené sportovce patří jihoafrický atlet Oscar Pistorius. Tento muž se narodil bez lýtkových kostí, a tak mu byly ještě před dosažením prvního roku života amputovány obě nohy pod koleny. Pistorius se přesto stal veleúspěšným paralympionikem a (neúspěšně) se pokoušel kvalifikovat i na olympijské hry se zdravými sportovci, za což sklízel obdiv. Přesto jeho život nabral tragický směr. 14. února 2013 zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou, za což byl v roce 2017 odsouzen na 13 a půl roku vězení.

Druhému sportovci v našem výčtu, Kanaďanovi Baxteru Humbymu, byla v důsledku zamotání se do pupeční šňůry těsně po narození amputována pravá ruka pod loktem. Přesto se stal úspěšným kickboxerem známým pod přezdívkou „Jednoruký bandita“, který zároveň pracuje jako filmový kaskadér (podílel se např. na filmu Spiderman 3).

Také ženy se umí rvát s osudem. Mezi sportovci je toho zářným příkladem americká plavkyně Jessica Long, která měla opravdu těžký start do života. Narodila se v Bratsku na Sibiři jako Taťjana Olegovna Kirillov velmi mladým rodičům (17 a 18 let). Když jejich dceři vzhledem ke stejnému problému, jaký měl Oscar Pistorius, amputovali obě nohy pod koleny, rodiče ji odložili do sirotčince. Nakonec ale byla dívka osvojena párem ze Spojených států amerických, kde začala s profesionálním plaváním. Získala 12 zlatých medailí z paralympijských her!

Tělesně postižení umělci, kteří to nevzdali

Spisovatelka Helen Keller napsala za svůj život 12 knih, milovala hudbu a tanec a ráda cestovala. Nic výjimečného? Pak doplňme, že byla v důsledku meningitidy od druhého roku života hluchoslepá! Pro takového člověka je samozřejmě nejtěžší naučit se komunikovat se světem, resp. zjistit, že by vůbec se světem komunikovat měl. Vše se nakonec podařilo díky opatrovnici Anne Sullivan, která dokázala proniknout do světa hluchoslepé dívky. Pojednává o tom film Divotvůrkyně (1962).

K TÉMATU  Darina (38): Milenec je stále součástí života. Píšu si s ním žhavé zprávy, i když jsem vdaná

Zmínit musíme i Ira jménem Christy Brown, který prodělal mozkovou obrnu a až do pěti se nemohl vůbec hýbat. Teprve poté začal cítit levou nohu, což byla ovšem jediná část těla, kterou ovládal. Přesto se stal obdivovaným spisovatelem a malířem, který je znám především díky své autobiografii Moje levá noha. Ta byla v roce 1989 zfilmována v hlavní roli s Danielem Day-Lewisem.

Svět zná spoustu slepých zpěváků. Mezi nejznámější patří Andrea Bocelli, Ray Charles nebo Stevie Wonder. Jenže zrak není pro hudebníky tím nejdůležitějším smyslem, na rozdíl od sluchu. V historii se však objevili minimálně dva světově proslulí skladatelé, kteří ve stáří zcela ohluchli, a přesto dále pokračovali v komponování hudby, která přežila staletí. Jedná se o Ludwiga van Beethovena a Bedřicha Smetanu.

Přestože lze tanec považovat za činnost na pomezí sportu a umění, o indické tanečnici jménem Sudha Chandran se zmíníme na tomto místě. Rodačka z Bombaje prodělala ve svých 16 letech hrozivou nehodu, v jejímž důsledku jí byla amputována pravá noha. Navzdory tomu se stala jednou z nejuznávanějších a nejvlivnějších tanečnic v Indii a dokonce se stala i herečkou.

Handicap nemusí překážet ani přínosu vědě

I mezi vědci se najedou osobnosti s handicapem. Patří mezi ně např. geniální matematik John Nash, který trpěl paranoidní schizofrenií. Výrazně známější je ovšem britský fyzik Stephen Hawking. Na počátku studia v Oxfordu se u něho začaly projevovat příznaky amyotrofické laterální sklerózy (ALS), která napadá nervový systém a vede k postupnému ochrnutí celého těla. Hawking, který zemřel vloni 14. března, tak od roku 1985 mohl komunikovat se světem jen za pomoci počítače. Přesto (a částečně i proto) se stal jedním z nejznámějších vědců vůbec.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Objevte skryté erotogenní zóny. Proč? Muži milují ženy, které se v posteli nestydí. Když se muž potká v ložnici s nespoutanou ďáblicí, je schopen mít ji v hlavě ještě několik let poté. Postelové scény se pak se zájmem vypráví na pánských večírcích. Ačkoli můžete namítat, milenka tohoto ražení je schovaná v každé z nás a je jedno, zda jste otrkaná lvice salónů nebo věrná manželka. Naučte se pomocí jednoduchých triků ovládat partnerovo tělo a odpoutejte se od všednosti dní.
V každodenním kolotoči práce a rodiny se objeví neočekávaný zvrat, když hlavní hrdinka narazí na dohodu, kterou uzavřela s tajemným mužem. Tato dohoda nezahrnuje pouze vášnivý románek, ale také odměny a výzvy, které otřesou jejím každodenním životem. S dilematem mezi láskou a povinnostmi se musí rozhodnout, co je pro ni skutečně důležité. Román "Každodenní kolotoč" od Teri Kerot slibuje napínavý příběh o lásce, vášni a životních rozhodnutích, které nás provázejí každým dnem
Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.
Nespavost je problém, který trápí mnoho z nás. Bohužel nad tímto problémem máme tendenci jen mávnout rukou. To přejde - říkáme si. Jenže takzvaná insomnie může mít negativní dopad nejen na fyzickou stránku člověka, ale především na jeho psychiku, zejména pokud mluvíme o dlouhodobém problému.
Jedná se o další díl našeho seriálu Čtení na pokračování od začínající spisovatelky Teri Kerot. V tomto příběhu se setkáváme s hlavní hrdinkou Klárou, která zavírá bar po dlouhé noční směně. Noc nabere nečekaný směr, když se objeví její stálý zákazník Tony, a Klára se ocitne uprostřed vášnivého dobrodružství. Jak se příběh vyvine, když se Klára ráno musí vrátit do své každodenní reality a čelit svému nepříjemnému šéfovi? Teri Kerot opět přináší napínavý příběh plný lásky, vášně a nečekaných zvratů.
I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Samozřejmě že ji zvládnete. Cesta do Santiaga de Compostela má mnoho podob. Můžete si zvolit dlouhou a strastiplnou cestu, nebo raději půjdete kratší úseky a hezky pěkně po upravených cestičkách. Všechno se počítá. Každý krok se počítá.
Z ničeho nic srdce bije na poplach, žaludek se sevře a vy se cítíte svým partnerem či partnerkou zrazeni. Ano, to je žárlivost, která je v nízké míře naprosto přirozená.
Ještě se stydíte za nedokonalosti svého těla? S pocity, které vás dlouho sužovaly, se můžete vesele rozloučit! Trend body positivity je zde! Frčí modelky kyprých tvarů, dvoubarevné kůže, ženy s příběhem.
Každý z nás občas bojuje s kvalitou spánku. Co dělat, když ani správně nastavená spací režim nestačí? Zkvalitněním spánku si zkvalitňujeme všechny aspekty života, proto vám přinášíme ultimátní tip, jak si vymazlit svůj spánek a vytěžit z něj maximum.

Výběr článků

Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Baret vede jako pokrývka hlavy i pro letošní podzim a zimu. V posledních dvou letech zažívá tento francouzský look stále strmý vzestup. Půjdete do něj?
Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?

Nepřehlédněte

Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek