Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Šum v uších nemusí znamenat jen tinnitus. Často se jedná relativně o banalitu

Když vám píská v uších, pravděpodobně první, co uděláte, je, že začnete takzvaně googlit. Jenže to není nejlepší nápad. Dozvíte se totiž to, co vědět rozhodně nechcete. Máte tinnitus. A to buď na nějaký čas, nebo na celý život. Jenže ne vždy je to pravda.
v uších
Pískání, zvonění a šum v uších nemusí hned znamenat to nejhorší.

04. 04. 2023

Pomohou vám obyčejné kapky

Když vám hučí nebo píská v uších, automaticky to nemusí znamenat, že máte tinnitus. Může to mít úplně jiný důvod. Ten naprosto nejbanálnější. Jste nastydlí, což se u vás nejspíš neprojevilo rýmou, ale právě hučením v uších. Pokud to tak skutečně je, pomohou vám obyčejné kapky nebo sprej do uší, který ucho nejenom dezinfikuje a zbaví případného zánětu, ale také vám pomůže zbavit se ušního mazu. Problém by měl během jednoho týdne ustoupit.

Čistíte si uši správně?

Hučení v uších může být i důsledkem špatného čištění uší. Jste zvyklí používat vatové tyčinky? Možná příčina je na světě. Ušní tyčinky nejsou k čištění uší vůbec vhodné, a to z jednoho prostého důvodu – místo toho, abyste se ušního mazu a dalších nečistot zbavovali, zatlačujete ho dovnitř ucha. A maz se za nějakou dobu nahromadí a začne v uších dělat neplechu. Proto si raději pořiďte k čištění uší ušní svíčky anebo ušní sprej, který uvolňuje aktivní kyslík, čímž způsobí odloučení ušního mazu od kůže zevního zvukovodu. Abyste tvorbě ušního mazu efektivně předešli, měli byste ušní kapky dávkovat jednou až dvakrát do týdne.

Možná vám jen ucho zalehlo

Další příčinou hučení nebo pískání v uchu či uších může být to, že vám ucho zalehlo. Proto si zkuste zívnout, případně se nadechněte, zacpěte si nos a pak pomalu do nosu vydechujte. Pokud to nepomůže, opakujte tuto metodu zase za deset nebo patnáct minut.

nachlazení
Nejste zrovna náhodou nachlazení?

Pozor si dejte hlavně na vodu

Je možné, že vám ucho zalehlo poté, co jste se sprchovali nebo koupali. Normálně voda v uchu nezůstává, ale máte-li ucho nebo obě uši plné mazu, pak stačí málo, zvukovod se stane mnohem užším než obvykle a voda z něj tak sama neodteče. Co dělat s tímto problémem? Většinou postačí, když počkáte do rána. Problém by měl sám od sebe zmizet.

K TÉMATU  Kouzelné účinky hudby. Její poslech dokáže zvednout náladu i povzbudit při práci. Každý typ melodie povzbudí jinou činnost

V některých případech může voda v uchu i bolet. V tomto případě zkuste vodu z ucha takzvaně vyklepat co nejdříve. Zkuste s nakloněnou hlavou poskakovat, případně si vypomozte látkovým kapesníkem. Pomůže vám i vatová tyčinka, ale nesmíte si ji zavádět do ucha příliš hluboko. Tak si zaděláváte na zánět. Stává se vám často, že vám voda v uších po koupání zůstává? Pak dbejte na prevenci:

  • Před každým sprchováním nebo koupáním si uši pořádně vyčistěte.
  • Po koupání ihned vytřeste vodu z uší ven.
  • Chodíte-li do bazénu, nebo jste zrovna u moře, nakapejte si do každého ucha trochu lihu, abyste zvukovod zklidnili.

Jestliže bolest ucha nebo hučení v uších po koupání neustává, pak si co nejdříve zajděte k lékaři, jinak zavdáte příčinu pro vznik velmi bolestivého zánětu zevního zvukovodu.

Nepříjemný, ale léčitelný

V neposlední řadě se může jednat o zánět středního ucha. Obvykle se projevuje praskáním v uchu, mnohem citlivějším vnímáním vlastního hlasu, zvýšenou teplotou, pocitem zalehlých uší, šuměním nebo hučením. Někdy se projevuje i výtokem z dutiny ušní. Ale nebojte, je léčitelný a nezůstane vám natrvalo.

Léčit ho můžete obkladem. Ručník nebo utěrku, případně kapesník, si namočíte do ledové vody, látku vyždímáte a přiložíte na ucho. Mokrý obklad následně překryjete suchým kusem látky a převážete. Chlad tiší bolest. Někdy ale nepomůže. Pak můžete zkusit do uší vložit stroužek česneku, který působí protizánětlivě.

uši
Dohání vás zvuky v uších k šílenství?

V tom případě si zajděte na ušní. Lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika a doporučí běžně užívané léky tišící bolest, tedy takové, které obsahují Ibuprofen nebo Paracetamol. Zánět se v některých případech léčí i propíchnutím bubínku. Jde sice o zákrok velmi nepříjemný, ale na druhou stranu vám pomůže téměř okamžitě.

A poslední případ, kdy vám může začít hučet v uších, je nadměrný stres, psychická a fyzická zátěž. V tom případě si naordinujte klid a ticho.

K TÉMATU  Jak se rychle zbavit nachlazení? Lék najdete v přírodě

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tinnitus jako zhouba naší moderní a uspěchané doby?

Pohřeb jako smutná událost, která se nezanedbává. Co zařídit?

Zdroje článku:
www.benu.cz, zdravi.euro.cz, www.asklepion.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.
Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Je 25. 10. 1993 a česká hudební scéna je bohatší o jedno album – a to ne ledajaké album… Ilona Csáková vydává svůj debut - Kosmopolis.
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!
Sociální sítě vůbec nejsou tak nevinné, jak se tváří. Už jste někdy slyšely o tom, že vás bez výčitek mohou definitivně připravit o pracně vydřené štíhlé křivky, dobrou náladu i celkovou rovnováhu?
Není krém jako krém. Existuje rozdíl mezi tím, jaké krémy používáte na suchou, citlivou nebo mastnou pleť. Každá pokožka potřebuje něco jiného. Platí to i pro krémy určené pro denní a noční péči. Každý z nich plní úplně jiné úkoly. Jaký?
Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…
Léto je nejkrásnější období v roce. A přináší s sebou také zážitky, na které se nezapomíná. Jaké jsou výhody letního flirtu, a proč by jej měl alespoň jednou za život zkusit každý z nás? Letní románek je prostě nezapomenutelný!
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.

Výběr článků

Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Dnes a denně je naše pleť zatěžovaná nepříznivými vlivy. Ať už se jedná o nánosy make-upu nebo nečistoty z ovzduší, to vše naší pokožce příliš neprospívá. A to nejen v jejím jádru, ale i zvenčí. Dost často pak dochází ke zhrubění pokožky, která získává našedlý tón, ovšem nechybí ani vydatně ucpané póry.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.

Nepřehlédněte

Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
S mužem se jednoduše můžete rozejít tak, že mu to oznámíte z očí do očí. To je pravděpodobně ten jediný správný způsob. Ne každý si na něj ale troufne, zejména po kratší známosti. V praxi se můžeme setkat s mnoha dalšími způsoby ”rozcházení se”, které vám možná vyrazí dech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek