Pátek , 18. 07. 2025

Drahomíra

Zahoďte předsudky a zkuste to: Proč byste měli pít šťávu z brambor?

Brambory si umíme představit jako přílohu prakticky k čemukoli. Dáváme si je vařené ve slupce i bez, milujeme je v podobě bramborové kaše, někdy dostaneme chuť na brambory pečené v troubě.
šťávu z brambor
Bramborový „džus” má mnoho zdravotních benetifů.

08. 08. 2022

Uvařené nebo upečené brambory jíme často a přijde nám to naprosto normální. Co ale syrové brambory? Ty už by do pusy jen tak někdo nedal. A už vůbec by vás nenapadlo pít šťávu z brambor, že? A to je škoda!

Sníst syrové brambory? Ne, díky!

Pokud by vám někdo řekl, abyste si dali syrový brambor, pravděpodobně byste se na něho podívali s hodně udiveným výrazem ve tváři. Přitom se konzumace syrových brambor, potažmo klidně jen šťávy z brambor, pojí s několika zdravotními přínosy. Proč bychom měli zahodit předsudky a vyzkoušet šťávu z brambor?

Šťáva z brambor přináší více výhod, než si umíte představit

Syrové brambory jsou nabité odolným škrobem – typem škrobu, který vaše tělo nestráví ani nevstřebá. Používá se ale k zajištění energie pro vaše střevní bakterie. Přidání rezistentního škrobu do vaší stravy je spojeno s řadou potenciálních zdravotních výhod – může snižovat hladinu cukru v krvi, zlepšovat citlivost na inzulín a udržovat pocit sytosti, což pomáhá při hubnutí.

Jak si připravit šťávu z brambor?

A) Pokud máte po ruce odšťavňovač, budete to mít jednodušší – zkrátka brambory odšťavníte a je to.

B) Pokud nemáte odšťavňovač, brambory oloupejte a nastrouhejte na struhadle. Nechte brambory chvíli vypotit a poté šťávu z nich vymačkejte přes čistou utěrku.

Šťávu můžete vypít samotnou, pokud vám to ale nepůjde přes pusu, pak si ji můžete smíchat s nějakou další zeleninovou šťávou – například šťávou z mrkve nebo červené řepy.

brambory
Brambory jsou takový malý zlatý poklad.

Jak často šťávu z brambor pít?

Šťávu z brambor můžete pít klidně každý den, vašemu tělu rozhodně neublíží. Doporučujeme ji pít každé ráno před snídaní a klidně i večer, cca 2-3 hodiny před spaním.

Podpora trávení i prevence proti rakovině

Rezistentní škrob se také přeměňuje na butyrát – důležitou mastnou kyselinu s krátkým řetězcem, která může zlepšit trávení. Butyrát také může potlačit zánět v tlustém střevě a blokovat růst buněk rakoviny tlustého střeva. Aby toho nebylo málo, butyrát může snížit příznaky syndromu dráždivého tračníku, včetně nadýmání a bolesti žaludku.

K TÉMATU  Červená řepa jako přírodní zázrak na kdejaké neduhy!
brambory
Brambory jsou běžně dostupné, ale rozsah jejich využití teprve objevujeme.

Zásoba vitamínu C

Syrové brambory sice obsahují méně kalorií a sacharidů, také méně bílkovin než uvařené brambory. Navíc nabízejí i o něco méně draslíku a vitamínu B6. To všechno ale dokážou kompenzovat opravdu velkým množstvím vitamínu C, který působí jako antioxidant a hraje roli ve všem, od produkce kolagenu po imunitní funkce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Superpotraviny jako výživový hit. Nejezte exotiku, využijte domácí zdroje

Chcete opravdu silný antioxidant s vitaminem C? Vyzkoušejte toto zázračné ovoce

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.
Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.
Děti jsem nikdy nechtěla, a to můj přítel dobře věděl. Myslela jsem si, že náš vztah je jasně nastavený, že jsme domluvení a nic to nezmění. Právě i podle toho jsem si partnera vybírala. Dnes je ale všechno jinak, i když jsme si dávali pozor, já otěhotněla a dostala jsem se do nepříjemné situace.
Jaro je ideální doba pro detoxikaci těla i mysli, obnovu energie a restart. V tomto článku přinášíme tipy, jak efektivně očistit organismus od nahromaděných toxínů a zároveň posílit psychickou pohodu. Nabídneme návody na zdravou stravu, doplněnou o cvičení a meditační techniky, které pomohou obnovit rovnováhu a vitalitu. Poradíme, jak se zbavit stresu a negativních myšlenek, abyste se mohli těšit z nové energie a optimismu, které jaro přináší.
Mnohé druhy zeleniny a ovoce v minulosti rozhodně nevypadaly a nechutnaly tak jako dnes. Lidé si je vyšlechtili k obrazu svému. Otázkou je, jestli je to na škodu, nebo k užitku. Seznamte se s těmi nejznámějšími vyšlechtěnými druhy plodů, které dříve byly úplně jiné.
Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
Koření je nedílnou součástí každé kuchyně - dává výjimečnou chuť jednotlivým pokrmům a dotahuje jeho tóny k dokonalosti. A kromě toho, že dokáže patřičně potěšit naše chuťové buňky, je přínosem i z hlediska zdraví. Samozřejmě v závislosti na použitých bylinkách. Proč ale koření kupovat, když si mnohem kvalitnější můžete vyrobit snadno v pohodlí doma?
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Právě ložnice bývá místem, kde ukládáme většinu svého oblečení a jiných drobností, tedy pokud nemáte šatnu. Z toho důvodu je důležité dát si při výběru šatní skříně záležet, aby vyhovovala vašim potřebám. Další úložný prostor navíc můžete přidat díky komodě, která se skvěle hodí nejen do ložnice.
Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Pochází z Thajska, Myanmaru, Malajsie a dalších jihoasijských zemí. Jaké má použití v holistickém léčení a wellness?

Výběr článků

S postupem digitální éry a vzrůstajícím vlivem sociálních sítí se mění nejen náš každodenní život, ale i způsob, jakým procházíme světem romantických vztahů. Seznamovací aplikace se zdají být klíčem k pohodlnému a snadnému hledání partnera, přesto se s nimi vážou otázky a zážitky, které mohou ovlivnit náš citový i sociální život. Tato nová realita digitálního seznamování ovlivňuje různé aspekty mezilidských vztahů a vyvolává diskuse o pravé podstatě lásky v online prostředí.
V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.
Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.

Nepřehlédněte

Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
Možná sami na sobě cítíte, že už nemáte tolik chuť na saláty z čerstvé zeleniny, lehká jídla a vlastně ani na prosecco. Prostě by to chtělo něco sytějšího, aby vám nebyla zima a neměly jste pořád hlad. Co zkusit podzimní jídelníček?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek