Pondělí , 21. 07. 2025

Ilja

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
pepřovník
Jak pěstovat pepřovník? (zdroj foto: www.123rf.com)

19. 01. 2021

Úvodem je však třeba říct, že pepř se označuje za krále mezi kořením. Jen málokdo ví, že toto koření se začalo pěstovat před třemi tisíci lety v Indii. Právě odtud se dál rozšířil do Evropy a stala se z něj surovina naprosto exkluzivní. O tom svědčí i fakt, že se za obyčejné kuličky pepře platilo zlatem.

Když se však pepř rozšířil i dál do světa a stal se součástí prakticky všech kuchyní, lidé se ho naučili pěstovat sami.  

Jak pěstovat pepřovník 

I když se možná z počátku bude jevit pěstování pepřovníku jako velice složité, opravdu tomu tak není. Pepřovník jen vyžaduje několik věcí, které není těžké dodržet.  

Ke svému spokojenému životu potřebuje: 

  • Světlé místo 
  • Teplé místo, kde teplota nespadá pod osmnáct stupňů Celsia 
  • Žádné ostré slunce 
  • Vysokou vlhkost (jak půdní, tak i vzdušnou) 

I když si pepřovník můžete vypěstovat i ze semen, doporučuje se pěstování ze sazenic. Pěstování bude snazší, úspěch pravděpodobnější, navíc to nebude tak dlouho trvat. Sazenice z kelímku, ve kterém jste je pravděpodobně koupili v zahradnictví nebo v hobby marketech, přesaďte do substrátu, který je tvořen rašelinou, zeminou a pískem. Díky složení je substrát kyprý a vzdušný, což pepřovník potřebuje.  

Rostlinku je třeba samozřejmě zalévat. Hojnost zálivky se však odvíjí od ročního období, které zrovna venku panuje. Zatímco v létě se zalévá častěji, jelikož substrát rychleji vysychá, v zimě není tak častá zálivka potřeba.  

Během jara a léta nezapomínejte na hnojení rostliny. Rostlina se zpravidla přihnojuje dvakrát do týdne. Uvidíte, že díky kvalitnímu hnojivu vám pepřovník poroste jedna radost. Jen k němu nezapomeňte přidat oporu. Roste do výšky a mohl by se zlomit.  

Jak sklízet odrůdu 

Jak již bylo zmíněno, díky pepřovníku budete mít o zásobu pepře postaráno. Jenže ti, kteří pepřovník ještě nikdy nepěstovali, pravděpodobně neví, kdy mají sklízet plody nebo jak sklízení probíhá.

K TÉMATU  Pravidla pro pěstování paprik. Pyšněte se letos bohatou úrodou!

Když bobulky pepře zrají, jsou tmavě červené. V této fázi si je můžete nasušit a posléze po sloupnutí vrchní vrstvy budete mít pepř bílý. Když však počkáte, zralé bobulky po usušení budou mít typickou černou barvu.

Pokud jsou bobulky zelené, nachází se teprve ve fázi, kdy začínají zrát. Ovšem i ty je možné sklízet a sušit. Jen vám pepř tak dlouho nevydrží – to je hlavní mínus zeleného pepře.  

Pepř a zdraví 

Většina lidí má pepř spojený s vařením. Tomu se nemůžeme divit, pepř je součástí prakticky všech světových kuchyní a přidává se prakticky do každého pokrmu. Jen málokdo si ale uvědomuje, že pepř má i zdravotní benefity. Je to například přírodní afrodiziakum, jelikož se pyšní stimulačními účinky.

Umí navíc zvednout krevní tlak, podporuje krevní oběh v těle, a tudíž i podporuje lepší vyživování orgánů. Dalším zdravotním benefitem je úleva od špatného trávení a první pomoc při nadýmání. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

Česnek už nikdy nebudete muset kupovat. Pěstujte si doma vlastní

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Co to je, perfektní make-up na léto? Ve skutečnosti neexistuje žádná samostatná kategorie, kterou bysme mohli pojmenovat „letní tónovací krémy“, protože pleť každého člověka má různé vlastnosti a potřebuje jinou kosmetiku. Navíc každý chce získat různé výsledky: někdo má rád matný finiš a někdo si oblíbil efekt mokré pleti.
Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.
Kašle a smrká kdekdo. Nachlazení a podzimní virózy se rychle šíří. Navíc opět začínají růst čísla nakažených koronavirem a na dveře klepe pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas pořádně posílit obranyschopnost! Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který naboostuje vaši imunitu.
Osvěžovače vzduchu jsou dnes součástí prakticky každé domácnosti. Vyrobte si je sami, budou mít příznivý vliv na vaši náladu i zdraví.
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Asi každý z nás už někdy nějaký ochutnal. Zatímco někomu chutnají více, jinému méně. Očekáváme od nich, že nás doslova nakopnou, dodají nám energii. Úkolem energetických nápojů je zlepšit koncentraci a podpořit soustředění. Málokdo z nás už se ale ohlíží na zdravotní dopad těchto tolik oblíbených drinků.
Vašek Noid Bárta, oblíbený muzikant, se po natáčení na Islandu přesunul na exotické Maledivy. Nejenže si užívá tepla, ale také dráždí své fanynky skvělou postavou. Noid, který v minulosti soutěžil v Body fitness, nadále tvrdě maká na své formě, a i když dnes cvičí už jen rekreačně, jeho svalnatá postava nemá konkurenci. Na Instagramu sklidil za své tělo obrovskou chválu.
V generacích to tak chodí, že jedna pomáhá druhé. Hlídání vnoučat babičkami a dědečky k tomu bezpochyby patří. Je také dobré pro budování rodinných vztahů. Nikoli jako sebeobětování, ale jako skvělý čas strávený s generací, která vám může hodně dát, a funguje to i naopak.
Jsou muži a ženy z různých planet? Ano, mezi námi je velký rozdíl! Jak vypadá vaše ranní rutina, postoj k životu nebo jak reagujete na různé situace? A jak na stejné situace reaguje váš mužský protějšek? Podívejte se na hlavní rozdíly mezi námi a muži. Tyhle úsměvné příhody ze života vám budou povědomé!
Karlovy Vary opět žijí filmem! Již druhý den probíhá 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který přilákal četné diváky i filmové hvězdy. Zahajovací ceremoniál a první víkend festivalu nabídl exkluzivní filmové projekce a oslavy, které označují pokračování desetidenního svátku kinematografie. Festival slibuje mnoho dalších zajímavostí a setkání s předními osobnostmi filmového průmyslu.
Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
Nikdy jsem neuznávala ten klasický model, kdy musí před dívkou pokleknout muž a s pugétem růží ji požádat o ruku. Na romantiku obecně moc nejsem, asi ani neumím tolik vyjadřovat pocity. I když svého přítele moc miluji, neumím to ani někdy otevřeně říct.

Výběr článků

Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Pochází z Thajska, Myanmaru, Malajsie a dalších jihoasijských zemí. Jaké má použití v holistickém léčení a wellness?
Všimli jste si, jak se doba s každým rokem mění? Takové proměny najdete všude – v jídle, módě i v kosmetice. A zatímco ještě nedávno platilo, že čím víc kosmetiky jste si nanesli na pleť, tím jste byli více cool, dnes už se vše zase vrací zpátky k jednoduchosti.
Osmého dubna by Iveta Bartošová oslavila 59. narozeniny. Ačkoliv její životní pouť skončila předčasně, její písně a vzpomínky na ni jsou stále živé. Připomeňme si příběh ženy, která byla jednou z největších hvězd české popové scény.

Nepřehlédněte

Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Doba adventní, pečení cukroví, bramborový salát se smaženým kaprem a očekávání příchodu Ježíška – to vše k Vánocům jak je známe my patří. Ovšem víte, kde se tyto tradice a zvyky skutečně vzaly a kam až sahají kořeny Vánoc?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek