Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Sezona krvesajů je tu! Jak se přirozeně chránit proti klíšťatům?

Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
klíšťatům
Klíště je asi nejobávanější věc, kvůli které se bojíme chodit do lesa a volné přírody.

23. 06. 2022

Proti klíšťatům jako takovým toho moc nezmůžeme. Není možné je vyhladit z povrchu zemského a sedět kvůli nim doma? To je hloupost. I klíšťata mají, jako všechno živé, své slabé stránky. A existuje pár věcí, které jim přímo k smrti nechutnají.

Proč se jich ale vlastně tolik bojíme?

Co je borelióza a encefalitida

Lymská borelióza je infekční bakteriální onemocnění, které se projevuje v místě kousnutí klíštětem zarudlým flíčkem, který se neustále zvětšuje. Také často mívá světlý střed. Provází ji příznaky, jako jsou bolest v krku a bolest svalů a kloubů. Většinou se léčí s pomocí penicilinových antibiotik. Jenže není-li rozpoznaná včas, je její léčba o mnoho náročnější.

klíště
Místo po kousnutí klíštětem pečlivě sledujte.

Klíšťová encefalitida je zase virovým onemocněním a znamená zánět mozkových blan, a s ním si rozhodně není radno zahrávat. Jejími příznaky jsou migrény, světloplachost, poruchy hybnosti, řeči nebo například ztráta orientace. Žádná léčba doposud neexistuje, pokud klíšťovou encefalitidou onemocníte, pak můžete léčit jenom její symptomy. Na druhou stranu se proti ní můžete očkovat. Proti lymské borelióze se zatím očkovat nedá.

Čtyři jednoduché zásady

Ale ještě nepanikařte. Ne každé klíště je infikované, proto k nim přistupujte s rozumem. A především se držte několika zásad:

  1. V lese nebo na louce, pokud možno, se držte jenom na pěšinách a již vytvořených cestách, kde není tak vysoká tráva. Klíšťata se obvykle údajně vyskytují jen v trávě, která je vysoká maximálně do jednoho metru.
  2. Pokud vyrážíte do přírody, správně se oblékněte. Kraťasy a tílko v černé barvě pravděpodobně nebude to nejvhodnější oblečení. Je zapotřebí si na sebe brát především světlé oblečení (tak klíště ihned rozpoznáte), a také by mělo být hladké, aby se klíště nemělo čeho chytit. A v neposlední řadě je důležité brát si tričko s dlouhým rukávem a kalhoty. Nejlépe také uděláte, když si na sebe vezmete i vyšší, například kotníkové boty nebo holinky.
  3. Vždycky a za každých okolností nezapomeňte použít repelent. Ten si nastříkejte nejenom na kůži, ale i na oblečení, vlasy a boty.
  4. Chystáte-li se použít i opalovací krém s UV faktorem, pak se nejprve natřete jím a až pak si na sebe nastříkejte repelent.
K TÉMATU  Na výcvik psa se musí chytře. Udělejte z toho hru pro vás oba

Ovšem už naše babičky a prababičky věděly, jak se mají před klíšťaty chránit. Rozhodně po ruce neměly moderní repelenty tak, jako je máme my, a přesto klíšťatům účinně odolávaly. Jak toho docílily?

1. Rozmarýnový repelent

Především používaly ty správné bylinky. Například takový rozmarýn dokáže hotové zázraky. Z čeho tak soudíme? Tak především je rozmarýn bylinkou, kterou klíšťata skutečně nenávidí. Jeho vůně je odpuzuje. A vy přece chcete klíšťata odpudit. Vyrobte si proto proti klíšťatům rozmarýnový repelent.

Na něj budete potřebovat:

  • přibližně 150 g sušeného nebo čerstvého rozmarýnu (lepší je však sušený)
  • 1 litr vody
  • 2 lžíce obyčejného octa

Směs octa, rozmarýnu a litru vody povařte přibližně půl hodiny ve vroucí vodě. Jakmile tekutina zchladne, přeceďte ji do uzavíratelné lahve s rozprašovačem. Kdykoliv pak budete vyrážet do přírody, nezapomeňte se repelentem nastříkat. Použít ho můžete jak na kůži, tak i na oblečení.

bylinky
Je několik bylinek, které klíšťata přirozeně odpuzují.

Fenykl je další zázračnou bylinkou. Stačí ho jen jemně rozetřít mezi prsty, a pak si ho vsuňte do kapsičky od košile nebo od kalhot. Čas od času si na fenykl vzpomeňte a zase ho promněte mezi prsty. Klíšťatům rozhodně chutnat nebudete.

2. Tinktura z vratiče obecného

Už jste si někdy doma připravovala vlastnoruční tinkturu? Že ne? Pak začněte ještě dnes.

Jak na to?

Hrst květů vratiče obecného (nebojte, seženete ho na internetu i ve specializovaných prodejnách) smíchejte se třemi prolisovanými stroužky česneku. Obě ingredience zalijte 150 ml vysokoprocentního alkoholu a tekutinu přelijte do uzavíratelné nádoby. Nechte ji tři týdny macerovat na stinném, avšak teplém místě. Po uplynutí doby tinkturu přeceďte přes velmi jemné plátýnko nebo například kapesník a repelent proti klíšťatům je na světě.

vratič
Vratič obecný, latinsky Tanacetum vulgare.

Tinkturou se vždy před procházkou do lesa nezapomeňte lehce potřít. Můžete ji natírat či nastříkat na ta samá místa jako například parfém.

K TÉMATU  Drobné úrazy k létu patří. Dva tipy, díky nimž se zahojí rychleji

3. Směs citrónů a pomerančů

Do jednoho litru vroucí vody nakrájejte na plátky dva citróny a dvě limety. Vařte na mírném ohni přibližně jednu hodinu. Ovoce poté vyjměte, roztok nechte jednu hodinu odležet, pak ho přelijte do uzavíratelné lahve s rozprašovačem. Místo limet nebo citrónů můžete použít například i grapefruit.

4. Hřebíček s alpou

Alpa je skutečně zázračná věc. Fracovku používaly naše babičky a prababičky už odnepaměti a dobře věděly proč.

Když smícháte jednu lahvičku Alpy s třiceti hřebíčky a necháte je louhovat aspoň po dobu dvaceti čtyř nebo čtyřiceti osmi hodin, budete mít dokonalý přípravek proti klíšťatům.

hřebíček
Věděli jste, že hřebíček má takovou moc?

5. Šalvějový repelent

Máte-li po ruce šalvěj (možná roste vašim babičkám na zahrádce), neváhejte si jí hrst utrhnout a použít ji na přípravu čistě přírodního repelentu proti klíšťatům.

Šalvějový repelent vyrobíte následovně:

Do zavařovací sklenice nasypte celou hrst léčivky a nastrouhejte do ní i kůru ze dvou kusů citrusů, například z citrónu a limety. Suroviny zalijte například vroucím dětským olejíčkem. Nezapomínejte však na to, že bylinka musí být celá ponořená. Opět nechte olej tři týdny odpočívat na stinném a teplém místě, a pak ho sceďte.

Olejíček se krásně roztírá a navíc budete vonět po šalvěji. Co víc si můžete přát?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Komáři, klíšťata a jiné potvory: Jak se proti nim bránit?

Osvědčené triky našich babiček: Voda v uších, komáří bodnutí i škytavka

Zdroje článku:
www.drmax.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.
Někomu stačí plátno a barvy, jinému zase obyčejné skici a tužky. Jenže mezi umělci se najdou i takoví, kteří se chtějí od ostatních zcela odlišit. Ke své tvorbě používají nepochopitelné až odporné pomůcky jako je menstruační krev, zvratky nebo moč. Lahůdka.
Rychlé odmítnutí rande je jediný způsob, jak muži na rovinu říci, že vás nezajímá. Jestliže opravdu nemáte zájem o osobní setkání, musíte mu říci své stanovisko co nejdříve a nekompromisně. Jak?
Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
S mámou jsme si blízké, myslím, že jsme si vytvořily hodně hlubokou vazbu v době, kdy nás táta opustil. Mám ještě o rok mladšího bratra, který se nikdy nemohl smířit s rozvodem rodičů a byly s ním poměrně velké problémy.
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?
Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.
Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?
Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?

Výběr článků

Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?
Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?

Nepřehlédněte

Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek