Úterý , 26. 11. 2024

Artur

5 nejčastějších chyb při soužití generací. Vyřešte je hravě

V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
soužití generací
Je soužití generací problémové? (zdroj foto: 123rf.com)

16. 11. 2020

Model soužití dříve fungoval, dnes už méně

Soužití více generací bylo v minulosti zcela samozřejmé. V jedné domácnosti bydlela nejmladší generace plus rodiče i prarodiče. Až později se začaly stavět výměnky a nová a nová stavení. Takže soužití dříve fungovalo. Dnes je situace o něco složitější.

Dříve lidé potřebovali ke štěstí mnohem méně. Dnes je to vlivem reklamy nemyslitelné. Je vám 35 a ještě nemáte hypotéku? Chyba. Je léto a vy nejste u moře? Chyba. Konzumní společnost proměnila lidské hodnoty a na toleranci jaksi prostor nezbývá.

Přesto stále některé rodiny z důvodu finančních úspor, pro zachování rodinných vazeb, nebo prostě z přesvědčení, žijí vícegeneračně. Nejčastěji v jednom domě s více bytovými jednotkami. Má to své výhody i nevýhody. Nyní se projdeme 5 nejčastějších chyb, co vznikají při soužití více generací. Všechny mají své řešení, nebojte.

Soužití generací představuje nulové soukromí

Když jste v jednom domě s více lidmi z jedné rodiny, logicky přicházíte o své soukromí. Prarodiče vědí o každém vašem pohybu, znají váš denní i noční rytmus života. To by ani tak nevadilo, ale problém nastává v případě, že si třeba přivedete návštěvu a chcete posedět na zahrádce. Prarodiče chodí kolem, naslouchají, nebo třeba zasahují do vaší zábavy.

Řešení situace:

Když se dostanete do podobné situace, co není příjemná, držte své emoce na uzdě. Až bude po všem, zajděte v klidu za prarodiči a požádejte je o respektování soukromí. Jste přeci jiná generace. Nikdo nechce, abyste se odstěhovali, takže musí dodržovat pravidla. Bude to i naopak – když chtějí mít svůj klid, nedovolte dětem, aby je rušily. Ctěte své soukromí.

Do všeho se „kecá“

Je jedno, zda budete umývat své auto, sázet květiny nebo pobíhat s dětmi venku. Další generace vám do toho bude pokaždé „kecat“. To děláte špatně a ono zase nedokonale. Prostě pořád bude v jejich očích něco srovnáváno s jejich vlastní pravdou.

K TÉMATU  Indigové děti vyžadují trochu jiný přístup

Řešení:

Požádejte je, aby nepříjemnými poznámkami nekomentovali váš běžný život. To stejné pak dodržujte i vy. Můžete si myslet, co chcete, ale svému okolí to nebudete sdělovat. Každý má svou vlastní pravdu a také nárok na to, dělat si věci po svém.

Společná rozhodnutí

Máte v plánu založit kolem domu novou skalku? Nebo jste se rozhodli vykácet staré stromy a nahradit je další zelení? Ať budete dělat to či ono, na společném pozemku je potřeba dojít ke kompromisu. Není to lehké, ale jde to.

Řešení:

Domluvte se, že se sejdete u kulatého stolu. Každý má stejnou váhu názoru – není tedy pravdou, že by mladší měli poslouchat a starší generace rozkazovat. Ani naopak. Každý stejnou váhu názoru. Navrhněte možnosti řešení a zkuste se domluvit, která varianta bude nejlepší.

Většinou to trochu trvá, než si to zbytek obyvatel vezme za své. Ve společném bydlení není dobré dělat velké projekty bez alespoň „tichého“ souhlasu ostatních obyvatel.

Jiný názor

Jeden z nejprotivnějších bodů v mezigeneračním soužití. Každý vidí situaci ze svého úhlu pohledu a myslí si, že jeho úhel pohledu je obecnou pravdou. Pravda však neexistuje, každý má tu svou.

Řešení:

Připusťte si, že občasné hádky prostě patří k věci. Že se za ně ani jedna strana nemusí stydět nebo se cítit špatně. Mít jiný názor je normální – každý přeci vyrůstal jinak, má jiné hodnoty. I když vám občas bouchnou saze, nic se neděje a přejděte to, jede se dál. Zítra je zase nový den.

Chybí nadhled

Když o sebe denně zakopáváme, chybí nám nadhled nad celou životní situací. Často se tomu říká „žabomyší války,“ tedy situace, kdy se obě strany zarputile drží v bojových pozicích, a přitom jim život uniká mezi prsty.

K TÉMATU  Pánská pracovna. Jak ji zařídit a vytvořit dokonalou domácí kancelář

Nejlépe je to vidět na situaci, kdy jeden ze sourozenců zůstane bydlet v rodném domě, a ostatní se odstěhují. Z „domácího“ se najednou stane ten nejhorší. Všechno dělá špatně, zatímco ostatní jsou skvělí.

Řešení:

Dopřejte si trochu oddechu a zkuste odjet. Dejte si týden v přírodě nebo u známých, prostě přijďte na jiné myšlenky. Uvidíte, že není třeba se za každou cenu dohadovat. Získáte nadhled. To stejné se doporučuje i dalším členům společných prostor – potřebují vidět, že i jiní lidé mají různé názory. Nejde stále někoho poslouchat a chovat se podle jeho pravidel.

Na závěr jedno zlaté pravidlo: soužití generací vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Jsme lidé, nejsme dokonalí, a proto každý z nás dělá chyby. Udělali jste něco špatně? Nevadí, jede se dál. To stejné se může stát i ostatním. Bez tolerance se neobejdete. Jsme prostě jiná generace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Krásný vztah mezi sourozenci vypěstujete od narození. Jak na to?

Jak přežít dobu, kdy se z vašeho roztomilé dítka stane puberťák?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.
Bulvární plátky v posledních měsících plní články, které se věnují vztahu Agáty Hanychové a Jaromíra Soukupa což je v tomto spojení opravdový bizár. Kdybyste se s někým vsadili, že tihle dva skončí spolu, každý by si klepal na čelo. Na druhou stranu, je to tak šílená dvojice, až jsou si možná vlastně souzeni.
Někdo funguje na sluneční paprsky a podzim ho uvádí do depresí. Jiného naopak nostalgie tohoto období baví. Jak si tedy zlepšit náladu, aby na vás nepadal splín a chmury?
Ložnice - místo ničím nerušeného klidu. Také je to naše útočiště či oáza, kde můžeme odpočívat. Ať už je pro vás ložnice čímkoli, je důležité, aby vám byla sympatická a abyste se v ní cítili příjemně.
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.
Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.
Patříte mezi vášnivé hokejové nebo fotbalové fanoušky? Doteď jste chodili fandit v dresu, ale teď byste rádi nějakou změnu? Vyzkoušejte trička s potiskem. Zvolit si můžete nejen barvu trička, ale vytvořit si můžete i vlastní design.

Výběr článků

Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.
Také jste čekala na sluneční paprsky, až vám prozáří každý den? Konečně jaro! Ale jen do té doby, než sluníčko zasvítí přes zaprášená okna a vy najednou vidíte svůj byt v mnohem jasnějších konturách. Chtělo by to jarní úklid? Neztrácejte čas a jděte na to hned. Zvažte, jestli zapojit rodinu. Někdy si opravdu důkladně uklidíte jedině sama!

Nepřehlédněte

Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
Někteří zástupci zvířecí říše umí skutečně překvapit svojí šikovností. Kočka, pes, křeček, ale i medvěd, opice nebo veverka. Mezi všemi pak vyniká vychytralý pták, který využívá návnadu od lidí k lovení ryb. Podívejte se, jaký předvádí inteligentní zvířata talent a schopnost se učit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek