Pondělí , 30. 09. 2024

Jeroným

Jeden velký otazník kolem naturopatie. Opravdu pomáhá, nebo škodí?

Už jste slyšeli o naturopatii? Že ne? V tom případě poslouchejte dobře. Možná na alternativní medicínu nevěříte, ale pokud ano, naturopatie vás bude bavit. Existuje už od roku 1936 a je oblíbená hlavně mezi příznivci lidového léčitelství.
naturopatie
Jste připraveni odhalit léčivou sílu přírody?

06. 03. 2023

Něco z historie

Obor klinické naturopatie, kterou v roce 1936 založil Harry Benjamin ve Spojených státech amerických, je západní směr celostní přírodní medicíny. Její kořeny je ale možné nalézt už v 16., předně pak v 17. století v Německu. První naturopaté byli k výkonu profese školeni evropskými lékaři, kteří se zabývali vodoléčbou, bylinnou medicínou a mnoha dalšími tradičními způsoby léčby. Domovem naturopatie je však Severní Amerika. Právě zde se také nachází spousty naturopatických škol, které jsou vládně akreditovány. Podobně na tom jsou i země jako Kanada, Austrálie nebo Anglie.

Studovat naturoterapii můžete i u nás

I u nás můžete začít studovat naturopatii. Prezenční výuka probíhá většinou pouze od pátku do neděle, a to od září do května nebo června. Také si můžete vybírat mezi různými obory,

  • například klinická naturopatie,
  • klinická nutriční medicína,
  • západní fototerapie
  • nebo jednoleté studium základy klinické naturopatie.

Během studia ovšem musíte absolvovat alespoň 400 hodin povinné praxe.

Naturopatie kombinuje znalosti a tradice přírodního léčitelství společně s poznatky v oblasti přírodní a také nutriční medicíny.

Lidé, kteří se naturopatií zabývají, se nazývají naturopaté a pracují hlavně s diagnostickými technikami, jakými jsou například iridologie, analýza obličejových znaků nebo jazyka.

bylinky
Naturopatie léčí silou přírody.

Principy a cíle

Její princip je vcelku jasný.

  1. Naturopaté říkají, že všechny choroby vznikají nahromaděním odpadních, tedy toxických škodlivin v těle.
  2. Další princip, kterým se řídí, zní, že všechny chorobné příznaky jsou projevem snahy organismu vyloučit tyto toxické látky.
  3. A třetí princip spočívá v tom, že tělo je schopné samo vyléčit všechny choroby, pokud ho nasměrujeme tou správnou cestou. Na tom je ostatně založená celá přírodní léčba.

Cílem naturopatie je zejména pomoci pacientům při řešení jejich zdravotních problémů a zároveň jim radit ohledně účinné prevence v boji proti nejrůznějším chorobám. Na druhou stranu je ale nutné brát v potaz i názor, že naturopatie vás zdravotních problémů nezbaví, spíše je vhodná jako doplňková čili podpůrná léčba k léčbě klasické, založené na dlouholetých výzkumech a vědeckých poznatcích.

K TÉMATU  Dermatoložka radí: Jak se vyhnout kožním problémům a jak se chránit před mykózou při koupání!

Zásady naturoterapie

Terapeutické zásady pracují s jednou hlavní léčbou a tou je hladovění. Po ní následuje vyvážená dieta, dále hydroterapie, tělesná cvičení, vystavování se slunci, masáže, hygienická opatření a také nejrůznější způsoby psychoterapie. Další zásady jsou také vcelku jasné:

  • Neublížit člověku
  • Léčit silou přírody
  • Léčit celého člověka
  • Lékař je učitelem
  • Prevence nemocí a podpora zdraví

Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) obor Naturopatie splňuje veškeré požadavky, které byly stanoveny v roce 2010. Ty zahrnují odborné směry jako biologie, biochemie nebo patologie.

bylinky
Opravdu je přírodní samoléčba odpovědí na všechno?

Jeden velký podvod?

Bohužel jako vše, co se týká přírodní medicíny a alternativních léčebných metod, i naturoterapie se často setkává s negativními názory, které musíte brát rovněž v úvahu. Mezi některými bývalými naturopaty se objevují tací, kteří tvrdí, že naturopatie je podvod a šarlatánství. Prý jde jen o pouhý byznys, v němž se točí miliardy amerických dolarů.

Mezi dalšími názory se objevují rovněž ty, které tvrdí, že se naturopaté považují za odborníky na lidské zdraví a dokážou v pacientovi vytvořit mylnou domněnku, že umí vyléčit všechny zdravotní neduhy, které se jim zrovna dějí. Někteří dokonce zachází ještě dál a říkají, že naturopatie není bezpečná. Naturopaté nejsou totiž lékaři v pravém smyslu slova, není zapotřebí absolvovat lékařskou fakultu ani stejné zkoušky.

Velkým pochybením v oblasti naturopatie údajně byly naturopatické kliniky, na nichž se ”léčili” onkologičtí pacienti, kteří za tuto léčbu platili nezanedbatelné částky a přitom údajně byli léčeni pouze bylinnými přípravky, které žádný druh rakoviny podle všeho vyléčit nemohou.

Pokud chcete proniknout do tajů naturopatie, pak vezměte v úvahu vše dobré, co se o naturopatii říká, ale i to špatné. Avšak většinou nebývá na škodu kombinovat klasickou léčbu s tou alternativní, ale pouze po domluvě s vaším ošetřujícím lékařem.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví od 12. do 16. 11. 2018. Neváhejte realizovat svoje odkládané plány!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tymián na kašel, heřmánek na zažívání. Jaké bylinky ulevují od bolesti?

Olivový olej je medicína. Dopřejte si ho každé ráno nalačno

Zdroje článku:
www.naturopati.cz, hradec.rozhlas.cz, www.zdravotnickydenik.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nežijeme v Kalifornii ani v jiné lokalitě, kde sluníčko intenzivně hřeje po celý rok a zelenina či ovoce má několikero sklizní. Čtyři roční období znamenají mimo jiné přizpůsobit své tělo a jeho režim na počasí, které přijde. Na podzim byste se tedy neměla stravovat stejně jako v létě, kdy je tělo dobré spíš ochladit. Co udělá vašemu organismu dobře na podzim?
Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
Jste věčně nervózní a tíží vás obavy? Kvůli tomu může mít vaše dítě velké potíže – a to nejen v samotném vývoji, ale i v dospívání. V sázce je jeho nízká porodní váha nebo náchylnost k depresím a schizofrenii!
Podle statistik nejen u nás, ale i v Evropě, žije každé desáté dítě v nové rodině, kde je pouze jeden rodič jejich vlastní. Často tam žijí s nevlastními sourozenci, nebo se s nimi setkávají v rámci různých programů a dohod rozvedených rodičů o víkendech, prázdninách či svátcích. Společné soužití takové rodiny není zpočátku vůbec jednoduché.
My ženy každý den vyhlížíme návrat partnera, a tak trochu potají doufáme, že nás alespoň jednou za čas překvapí krásnou kytičkou. Květiny milujeme, jsou pro nás symbolem toho, že na nás tomu druhému záleží. Dřív pánové nosili domů květiny pravidelně, dnes je to jiné. Pánové, pokud jste sem tajně zabloudili a hledáte tip, jaké květiny mají ženy rády, čtěte dál!
Myslíte si, že vybrat dokonalé sluneční brýle je poměrně složité? Vsázíte na trendy poslední módy, ale i přesto ne a ne najít ty pravé? Vybírat sluneční brýle podle nových trendů je samozřejmě v pořádku, ovšem nejdůležitější je vzít v úvahu tvar vašeho obličeje. Sluneční brýle vám totiž budou skutečně slušet jedině tehdy, pokud budou ladit k vašim obličejovým proporcím. Poradíme vám, jaké sluneční brýle budou pro vaši tvář ty dokonalé.
Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.
Vpravo, vlevo nebo raději zůstat, kde jsem? Umíte se jasně rozhodovat, kudy se v životě vydat? Nebo občas tápete a zvažujete? Jak se naučit rozlišovat vlastní cestu a naslouchat svému srdci?
Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?
Velkoplošné topení se sice rozmáhá, ale radiátory jsou klasika, kterou známe všichni. Dnes ale mohou vypadat i velice netradičně a ladit s interiérem. Říká se jim sálavé panely, mohou být součástí topného systému nebo fungovat samostatně na elektřinu a můžete je nechat hrdě viditelné v prostoru. Inspirujte se v galerii.

Výběr článků

Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.
Kamení v obývacím pokoji nevyjde nejlevněji, ale svojí práci v interiéru udělá i dekorativní obložení stěn. Sádrokartonové desky dokonale kopírují nejrůznější povrchy, ale kromě upraveného dřeva se dá využít i dřevo z palet. A výsledek vypadá výborně! Na výběr jsou nejrůznější vzhledy a materiály.
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.

Nepřehlédněte

Vždycky se říkalo, že pro krásu se musí trpět, a to zejména tehdy, pokud bylo nezbytné nasoukat se do úzkých lodiček na jehlách. K čemu je ale užít si pár minut slávy a o pár let později řešit propadlou klenbu, náchylnost ke zranění kotníku nebo vbočený palec? Žádná hitparáda, viďte. Naštěstí doba slow fashion přeje i pohodlným botám, které nejenže vypadají stylově, ale jsou ku prospěchu zdraví vašich nohou, které vás dnes a denně nosí. O důvod víc, proč si své nožky také náležitě hýčkat.
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek