Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Domácí difuzér v souladu se zdravím a duší

Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.
difuzér
Aromaterapie v pohodlí vašeho domova. (foto: 123rf.com)

05. 01. 2022

05. 01. 2022

Aromaterapie je z hlediska alternativních metod výjimečná v každém detailu. Vytváří úžasné pocity díky voňavým tónům, během vteřiny nám poskytne příjemnou relaxaci a také krásně provoní celý domov. Tím ale výhody aromaterapie zdánlivě nekončí. Právě ona totiž patří k cestám, jak přirozeně obnovit naše zdraví a klidně se i zbavit drobných neduhů. Výborná je zejména jakožto doplňková léčba nachlazení či viróz, mnohdy také bývá snadnou cestou při boji s nespavostí. Výhod je celá řada. Než si spolu vyrobíme domácí difuzér, řekneme si trochu konkrétněji, proč by právě aromaterapie měla mít své čestné místo ve vaší domácnosti a jaká vůně je pro jaký účel nejvhodnější.

Zbaví vás nepříjemného nachlazení

Zejména v zimních měsících skoro každý z nás bojuje s chřipkou, virózou nebo dalšími respiračními nemocemi, které nás po několik dní převálcují kvůli horečkám, rýmě i kašli. A právě v takových chvílích je aromaterapie prospěšná. Díky éterickým olejům, jež jsou protivirové, antibakteriální a protizánětlivé. Jednotlivé oleje pak můžeme buďto inhalovat, masírovat s nimi postižené části, anebo si je pustit do prostoru pomocí difuzéru. Samozřejmě ale vždy záleží na konkrétních potížích.

Hodí se zejména…

  • Eukalyptus – ničí škodlivé bakterie, uvolňuje dýchací cesty, ulevuje od bolestí a posiluje imunitní systém. 
  • Máta – rozpouští hlen, napomáhá vykašlávání a usnadňuje smrkání. Pomáhá při bolestech hlavy a zmírňuje projevy horečky. 
  • Skořice – působí protizánětlivě, stimuluje imunitní systém, snižuje projevy nachlazení a prohřívá uvnitř tělo.
  • Tymián – má antivirové a antibakteriální účinky. Uvolňuje ucpaný nos a pomáhá při vykašlávání hlenu. 
  • Tea tree – vyniká protizánětlivými a antibakteriálními účinky, pomáhá v léčbě rýmy a kašle.

Poradí si se stresem i nespavostí

Aromaterapie má skvělé účinky také tehdy, pokud vás trápí stres či úzkost, případně v okamžiku, kdy bojujete s nespavostí. Právě aromaterapie je alternativní cestou ve smyslu řešení obtíží psychického charakteru. Na základě chytře zvolených olejů dokáže navodit silný pocit relaxace a podpořit vaše tělo tak, aby dosáhlo celkového uvolnění a odvedlo špatné myšlenky pryč. 

K TÉMATU  Tuhé mýdlo jen na mytí rukou? Rozhodně ne! My víme, k čemu se vám doma může hodit

Hodí se zejména…

  • Levandule – dokáže zahnat zlé myšlenky, poskytne uvolnění a zajistí tělu hluboký spánek. Je výborná na celkové zklidnění.
  • Zázvor – uvolňuje napětí, celkově zklidňuje a snižuje bolest hlavy.
  • Šalvěj – působí jako přírodní sedativum, zmírňuje pocity stresu, úzkosti a napětí.
  • Ylang-ylang – působí jako antidepresivum a zlepšuje psychickou kondici.
  • Meduňka – usnadňuje navození a prohloubení spánku, celkově zklidňuje a působí proti depresím.
  • Bazalka – pomáhá při úzkostech, bolestech hlavy a zmírňuje nervové napětí.
  • Pačuli – podporuje relaxaci, je vhodná jako pomocník při meditacích. Působí jako přírodní antidepresivum. 
  • Hřebíček – pomáhá při duševní i fyzické slabosti způsobené stresem.
  • Jasmín – podporuje pozitivní myšlenky, navozuje zklidnění a pocit uvolnění.
  • Neroli – pozitivně působí na psychiku, podporuje pocit uklidnění a pomáhá koncentraci. 

Navodí atmosféru, jakou si přejete

Kromě léčivých dovedností aromaterapie navozuje také atmosféru přesně podle vašich tužeb. A záleží vždy jen na vás, jakou vůní svůj byt provoníte. V zimě se hodí tóny, které evokují teplo. Připravili jsme pro vás pár tipů, díky kterým si přesně takovou náladu navodíte. Jaké esenciální oleje pro takové okamžiky zvolit?

  • Vanilka
  • Jablko se skořicí
  • Karamel
  • Pomeranč
  • Perník
  • Hruška
  • Kardamom
  • Hřebíček

Jak si vyrobit domácí difuzér?

Zatímco někdo si raději aromaterapii užívá s pomocí inhalací, masáží nebo potíráním konkrétních oblastí, jiní si nejraději vůni pouští do celého bytu a nechávají se unášet ve víru voňavých kompozic. Pokud k nim patříte i vy a rádi byste aromaterapii propojili s kreativní činností, máme pro vás skvělý tip! Vyrobit si doma difuzér je totiž velmi jednoduché.

Co potřebujete?

  • Nádobu s úzkým hrdlem
  • Mandlový olej
  • Esenciální olej podle vlastního výběru (například kombinace cedru, pomeranče a vanilky nebo třeba jablka se skořicí)
  • Několik špejlí
K TÉMATU  Jaké jsou trendy v bydlení pro rok 2022

Postup: Smíchejte přibližně 14 lžiček mandlového oleje se 6ti lžičkami esenciálního oleje podle svého výběru. Pokud máte raději aromatičtější vůně, klidně přidejte i trochu víc. Směs potom nalijte do nádoby s úzkým hrdlem, do kterého umístěte několik špejlí. Domácí difuzér na olejové bázi vám vydrží přibližně měsíc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Komáři, klíšťata a jiné potvory: Jak se proti nim bránit?

Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mnohokrát jste se těšili na chvíli, kdy spolu konečně budete trávit více času. A když ta situace nečekaně nastala, místo společného tvoření, her a zkrášlování bytu se jen hádáte?
Komunikace je základ dobrého vztahu, ale existují některé výroky, které mají zbytečně negativní dopad. Tady jsou ty, které chlapovi raději neříkejte. Možná vám přijdou v pořádku, ale jejich použití může mít trochu jiný efekt, než očekáváte.
Baret vede jako pokrývka hlavy i pro letošní podzim a zimu. V posledních dvou letech zažívá tento francouzský look stále strmý vzestup. Půjdete do něj?
Nepříjemná nemoc, která hýbe současným světovým děním, se nevyhýbá ani známým osobnostem. Kdo ze slavných bojuje s nemocí COVID-19 a jaké má příznaky?
Každý čínský panovník si byl vždy vědom toho, že musí na svět přivést dědice trůnu. A měl to také dobře pojištěné. Kromě oficiální manželky měl ještě císař další „podřadné“ manželky a své konkubíny.
Jóga dnes patří v západním světě k široce rozšířeným technikám cvičení. Svou popularitu zde ale začala získávat až od 2. poloviny 20. století. Tisíce let se totiž omezovala pouze na indický subkontinent. Jak se vyvíjela až do dnešní podoby?
V pondělí večer pražská O2 arena ožila ve velkém stylu. Legendární česká zpěvačka Helena Vondráčková zde oslavila své 77. narozeniny koncertem, který se nesl v duchu oslavy jejích 60 let na hudební scéně. Tisíce fanoušků, symfonický orchestr a desítky tanečníků a stepařů – to vše doprovázelo Vondráčkovou při její velkolepé show, která přilákala diváky všech věkových kategorií.
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Toužíte pod dokonale hladkém prostředí ve vašich intimních partiích? Pravidelně se holíte a používáte nejlepší metody holení, krémy a pěny, ale stále vás obtěžují občasné pupínky vzniklé v důsledku zarostlého chloupku? Chcete se jich zbavit jednou provždy, aby vaše intimní partie byly neodolatelně hebké a hladké?
Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.
Svou domácnost je možné zútulnit příjemnými pokojovými rostlinami, které nemají jen estetickou funkci, ale také řadu jiných schopností, jež nám mohou přijít vhod. Předně se pyšní schopností čistit vzduch v domácnosti. Jiné zase přináší do domu peníze a hojnost. Pozastavme se právě nad druhými zmíněnými a prozraďme si, kterými vyplnit prázdné rohy v interiéru.
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.

Výběr článků

Taky jste to slyšela? Vyber si buď kariera, nebo dítě! Naštěstí dneska už jde zvládnout vše. Přinášíme 5 rad, jak hravě zvládnete obojí.
V každé domácnosti se vyskytuje alespoň jedna studená chodba, kterou musíte minimálně jednou či dvakrát denně projít. Ať už je to tím, že bydlíte v domě nebo si potrpíte na dlaždičky a další studené povrchy, chladné místnosti se mohou stát minulostí. Stačí si pořídit praktické koberce a užívat si pohodlí při každém kroku.
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.

Nepřehlédněte

Každý z nás občas zalže – ať už se jedná o milosrdnou lež, anebo prostě jenom proto, aby vypadal dobře a udělal dojem na ostatní. Ale, jak se říká, lež má krátké nohy! O tom ví něco i lidé, co se s námi podělili o své příběhy a zažili trapas při provalení se jejich výmyslů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek