I když mnoho lidí má stále řadu výhrad k tomuto domácímu spotřebiči, je pravda, že mluvíme o vynikajícím pomocníkovi, který šetří jak vodu, tak i energii. Nakonec ale vyhodnotíme, že myčka na nádobí prospívá jak životnímu prostředí, tak i nám, protože šetří čas, tím pádem i energii naši, nejen tu elektrickou.
Lze konstatovat, že se z myček na nádobí stal doslova trend. Aktuálně se na trhu najde modelů celá spousta. Zatímco některé se liší svou velikostí a spotřebou, jiné zase nabízenými programy nebo speciálními funkcemi, které z nich dělají nepostradatelnou součást vašeho domova. Ostatně toto všechno může mít při výběru myčky zásadní vliv.
Jak vybrat myčku na nádobí?
Rozhoduje kapacita a velikost myčky
I když je mnoho parametrů, které je nutné při výběru zvážit, nakonec jsou těmi hlavními kritérii kapacita a velikost myčky na nádobí. Velikosti se liší především svou šířkou (vyrábí se o šířce 45 a 60 centimetrů). Dále tím, kam má být myčka na nádobí umístěná. Existují volně stojící, vestavné nebo stolní myčky.
To, pro jakou se rozhodneme, se odvíjí od prostoru, jenž je pro myčku vymezený. A samozřejmě hraje roli i počet členů domácnosti. Pokud je nás v domácnosti víc, drobná stolní myčka nám bude prakticky k ničemu. Takže jestli máte početnou rodinu, široké modely jsou trefou do černého.
Jaká je spotřeba?
Stejně jako při výběru jiných domácích spotřebičů, i v tomto případě hraje roli to, jak velká je spotřeba. Protože pokud se jedná o neúsporný domácí spotřebič, raději ho nechte v prodejně, protože by vám jenom nepříjemně zvyšoval energetickou náročnost domu. A při současných cenách elektřiny to za to nestojí.
Myčka na nádobí má být spíše úsporný člen domácnosti, proto musí oplývat jak nízkou spotřebou energie, tak nízkou spotřebou vody. Ty nejlepší mají energetický štítek A a vyšší, co se týče spotřeby vody – nejlepší a nejúspornější spotřebují na jeden mycí cyklus pouze 0,6-9 litrů vody.
Dává o sobě myčka vědět?
Neboli hlučnost – další důležitý parametr, který určitě zvažte, pokud přemýšlíte o koupi myčky. Při procházení nabídky se dívejte právě na ukazatel hlučnosti, protože ten má vliv na vaši budoucí spokojenost. Pokud bude myčka „řvát” na celý dům, velice brzy ji nahradíte jinou. Nabízí se otázka, jaká je vlastně komfortní úroveň hlučnosti? Podle odborníků by hlučnost neměla překročit 40 dB, ovšem tolerovaná hranice je ještě kolem 60 dB.
A co programy?
Co by vás také při výběru mělo zajímat, to jsou přednastavené programy. Už v obchodě (ať už v tom kamenném nebo internetovém) byste se měli přesvědčit o tom, jaké programy myčka má, jakými programy se pyšní.
Mezi nejlepší modely patří takové, které jsou řízené speciálními programy sledující různé ukazatele (třeba míru znečištění nádobí nebo tvrdost vody). Když ale bude k dispozici 5-6 programů, je to v pořádku. To je optimální nabídka, ve které najdete jak ekologický cyklus, tak rychlý a samozřejmě i ten intenzivní na více zašpiněné nádobí.
Cena jako méně podstatná veličina
Samozřejmě kontrolujte i cenu. Nechcete přece, aby vás myčka na nádobí doslova zruinovala po finanční stránce. Nemělo by se však jednat o nejvíce podstatnou veličinu. Spíše si určete na začátku hranici, kterou nechcete překonat a při výběru jen kontrolujte, jestli je cena ve vašich finančních možnostech.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Spotřeba vody v Česku: kolik aktuálně činí a jak s ní šetřit?