Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Naučte se správně pečovat o mateřská znaménka

Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
mateřská znaménka
Mateřská znaménka bychom si měli nechat pravidelně vyšetřit.

30. 09. 2022

Víte, proč se nám vůbec mateřská znaménka a pihy dělají? Může za to takzvaný gen MRCI, který udává, kolik kdo bude mít pih. Zatímco někdo jich má na těle jenom pár, jiní jsou pihami a mateřskými znaménky posetí. Pihy a mateřská znaménka se nejčastěji vytvářejí v dětství a dospívání. S přibývajícím věkem však mohou mizet nebo vyblednout.

Sluneční záření

Slunce je skutečně velkým nepřítelem pih a mateřských znamének. Pokaždé, než vyjdete na slunce, byste si místa s pihami měli natřít silnější vrstvou opalovacího krému s SPF 50.

pihy
Nepřítelem pih a znamének je slunce.

Bylinné esence

Ale i když zrovna slunce nesvítí, měli byste si větší pihy a mateřská znaménka každý den potírat přírodními esenciálními oleji z léčivých bylin, jako je například dobromysl, řebříček nebo měsíček. Občas vám ale také dobře poslouží kvalitní panenský olivový olej.

Pravidelná kontrola

Každý rok, nejlépe před začátkem léta, anebo naopak po konci léta, je čas na pravidelnou kontrolu u dermatologa. Ten vám všechna znaménka prohlédne a případně se některá vyříznou a pošlou na histologii. Ačkoliv si možná říkáte, že je něco takového zbytečné a stačí chodit na kontrolu jednou za pár let, opak je pravdou. Pihy se nám tvoří neustále a v létě nejčastěji a v toto období také nejčastěji vystavujete slunci svá mateřská znaménka. Rakovina kůže se může v těle rozbujet velmi rychle, i proto se doporučují kontroly každý rok.

Průběh vyšetření

Jak takové vyšetření vůbec probíhá? Ze všeho nejdříve vás lékař vyzpovídá. Budete ho muset seznámit se svou rodinnou anamnézou, tedy zdali se ve vaší rodině vyskytovaly kožní nádory a podobné problémy. Budete muset přiznat i to, jak často trávíte čas na slunci nebo jak často a jaké ochranné prostředky proti škodlivému UV záření používáte. Pak už lékař stanoví váš fototyp a učiní klinické vyšetření kožního povrchu. Případně také může následovat vyšetření takzvaným dermatoskopem, který odborníkovi usnadní prozkoumání znaménka.

K TÉMATU  Cviky na krásný a pevný zadek. Inspirujte se u 3 českých youtuberek
znaménka
O svá mateřská znaménka byste měli pravidelně pečovat.

Pokud se u vás nebezpečné mateřské znaménko najde, pak si ho musíte nechat chirurgicky odstranit a histologicky vyšetřit. Odebrané vzorky, kterým se říká névy, se posílají na patologii. Pak už jen čekáte na výsledek.

Podezřelá znaménka a pihy

Víte, jak poznáte obyčejná mateřská znaménka a pihy od nebezpečného melanomu? Ne? Pak si ukážeme hned několik znaků, které byste rozhodně neměli podceňovat.

  1. Nebezpečné znaménko bývá asymetrické a má nepravidelný tvar i okraje.
  2. Někdy také mívá více barev, nejčastěji tmavších odstínů. Velikost znaménka se mění, mění se i jeho barva a nezřídka se stává, že krvácí.

Málokdo z nás bohužel ví, že nebezpečné je i opalování v soláriích. Pokud tedy do solária chodíte a máte na sobě větší pihy nebo mateřská znaménka, měli byste si je přelepit například náplastí. Nejlepší ale samozřejmě je se opalování zcela vyhnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Na jaké nepříjemné změny v těhotenství se musíte připravit?

Zdravé opalování? Takové neexistuje. Jak se chránit před slunečními paprsky?

Zdroje článku:
blog.medicomclinic.cz, www.mojezdravi.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Spodní prádlo, lyžařské oblečení, sportovní bundy, mikiny, kalhoty. To jsou oděvy z různých materiálů, uzpůsobené tak, aby vyhověly nárokům na sportovní disciplíny i rozmarům počasí. Dříve prostě prádlo a oblečení. Dnes se dělí na funkční – a to ostatní. V čem je jeho výhoda?
Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.
Nejen díky šíření koronaviru je téma podpory imunity v posledních dnech často diskutovaným tématem. Podporovat imunitu je nutné během celého roku, ale zejména v období s vyšším výskytem respiračních a jiných onemocnění. Imunita velmi úzce souvisí se zdravým životním stylem.
Bez bezmezné důvěry žádný vztah fungovat nebude. Alespoň ne dlouhodobě. Jak to ale udělat tak, abyste si s partnerem takové silné pouto vypěstovala?
Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
Kdo by nechtěl zůstat stále mladý? Zpívá o tom i Karel Gott v jedné ze svých převzatých písní. Pravdou však je, že stárneme a nikdo se tomu nevyhne. Naštěstí tu máme úspěšný obor estetické medicíny, který zažívá nebývalý boom. S botoxovými injekcemi ale možná ještě raději počkejte, výsledky lékařských experimentů varují.
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy podporujících správné fungování imunity. Znáte to, viry na nás číhají na každém rohu a do toho se denně potýkáme s až příliš mnoho stresovými situacemi. Proč tedy nepodpořit svoje jediné zdraví? Jste přípraveni?
I když se nacházíme v druhé polovině roku 2020 a i když se už začíná mluvit o trendech příštího roku, pozastavme se nad tím, co se nosí právě letos. Stravte tak poslední měsíce roku v nejstylovějších modelech, které jsou aktuálně in.
Proměňte jarní úklid z rutinní povinnosti na rodinnou zábavu. Zjistěte, jak motivovat děti k účasti a vytvořit z úklidu zábavnou aktivitu, která posílí rodinné pouto.
Lidé žijící v bytech často nevyužívají prostor svého balkonu na maximum, a to zejména díky nedostatečnému soukromí. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak ho snadno na balkoně či lodžii zajistit a vytvořit si tak oázu klidu a pohody.

Výběr článků

Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
Máte se na pozoru, aby vás neuchvátila každoroční chřipková epidemie? To nejlepší, co se dá dělat, je nezanedbat prevenci. Jak se bránit proti chřipce?
Kdysi se říkalo – jedno za každého z rodičů a jedno navíc státu. V posledních desetiletích se dlouho držel trend dvou dětí v rodině. Dnes jsou rodiny i často pouze s jedním dítětem. Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?

Nepřehlédněte

Zvlášť v přechodných obdobích typu jaro a podzim to na ulicích vypadá velmi pestře. Někdo má i přes podzimní období ještě dnes kraťasy a sandály, zatímco jiný už obléká péřovku a kulicha. Co je zdravější? Jaké oblečení zvolit v přechodném období?
Máte pocit, že solíte málo? Bez dochucení se jídlo nedá jíst, ale na druhou stranu, sůl nám ve větší míře škodí. Jak najít kompromis?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek