Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Co je to ta kombucha? Houba rozhodně ne. Čím ještě překvapí?

Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
kombucha
Kombucha je zdravá, jen se to s ní nemá přehánět. Jako se vším.

28. 04. 2022

Koupíte ji v obchodě i na internetu, s mnoha příchutěmi, s cukrem i bez cukru. Někdo na ni nedá dopustit, pro jiné jde o nejodpornější nápoj, který kdy ochutnali. Ale co by člověk pro zdraví neudělal, že? Na co je ta kombucha vlastně dobrá?

Žaludeční potíže nejsou výjimkou

Téměř nikdo vám ale neřekne, že kombucha vám může způsobit nepříjemné a někdy i dost závažné potíže. U některých konzumentů se totiž sem tam objevuje alergická reakce, ale také nevolnost, zánět svalů, překyselení žaludku a dokonce i jaterní problémy.

Je však důležité upozornit na to, že u kupované kombuchy, kterou vyrábějí ověřené značky, se vám nic z toho stát nemůže. Samozřejmě je také nutné ji správně skladovat, ale podstatnější je, že zdravotní potíže nejčastěji nastávají po výrobě domácí kombuchy.

Doma se může fermentovaný nápoj snadno kontaminovat nežádoucími organismy. Často totiž lidé používají nesprávnou nádobu na její pěstování.

Obsahuje alkohol

Při fermentaci tohoto nápoje také vzniká alkohol a kyselina octová, glukonová a rovněž i mléčná. Výsledná kombucha pak obsahuje 0,7 – 1,3 % alkoholu. Zároveň ale najdete na českém trhu i kombuchu připravovanou speciálním fermentačním procesem, která žádný alkohol neobsahuje.

Delší fermentace rovná se více cukru

Možná jste nevěděla ani to, že když se do nálevu přidá více cukru a kombucha se bude fermentovat déle, vznikne mnohem silnější nápoj, obsahuje mnohem více alkoholu a je také perlivější.

Kofein je její běžnou součástí

Stejně tak kombucha obsahuje menší množství kofeinu. Jste-li na kofein alergická, neměla byste ji vůbec pít. Případně se také nedoporučuje pít ji na večer, kdy vám alkohol narušuje hluboký spánek. Přes den ale funguje podobně jako například klasický energetický nápoj. Dodá vám sílu, zbystří mysl. Zkrátka vás nakopne.

K TÉMATU  Kupte drahému pod stromeček společnou masáž

Není to žádná houba

Mnozí lidé si rovněž myslí, že kombucha je houba. A to rozhodně není. Sice svou rosolovitou konzistencí trochu houbu nebo sliz připomíná, ale je to jen živá kolonie bakterií a kvasinek, která drží pohromadě pomocí celulózy. Svým vzhledem se proto spíše než houbě podobá lišejníku.

Dáte si kombuchový koktejl?

Výrobci přicházejí stále s novými typy kombuchy. Proto už dnes můžete v mnoha barech a restauracích narazit na nápoj kombinující například prosecco s kombuchou či koktejly obsahující tento fermentovaný čaj. Komu klasická kombucha nechutná, je tohle ideální varianta, jak si ji dopřát.

Můžete po ní přibrat

Žádné maximální nebo minimální denní množství zkonzumované kombuchy, aby fungovala, neexistuje. Pokud jste ji ale ještě nikdy nezkoušeli, raději pijte zpočátku jen jednu lahvičku či plechovku denně, tedy maximálně zhruba 350 ml. Když se kombuchou „předávkujete“ a vaše tělo na ni není zvyklé, může se stát, že budete mít krátkodobé problémy se zažíváním.

kombucha
Nápoj z kombuchy připomíná perlivou limonádu.

Navíc po kombuše, která obsahuje velké množství cukru, můžete i přibrat. Nicméně kvasinky by měly veškerý dodaný cukr sníst. Právě z něj žijí. Určitě byste ji však neměli užívat jako náhradu sladkých limonád. Přistupujte k ní jako k doplňku stravy nebo léku.

Je nebezpečná pro těhotné ženy?

Nealkoholickou kombuchu mohou pít i těhotné ženy. Ovšem pouze v menších dávkách (kvůli obsahu kofeinu). Možná ale stojí za zvážení, zdali nezkonzultovat její užívání s ošetřujícím lékařem. Můžete si tím ušetřit spoustu starostí.

Pomáhá proti kocovině

Pomáhá i na kocovinu. Skutečně. Potvrzuje to jedna z mnoha ruských legend pocházející z oblasti Kargasok. Její obyvatelé se totiž vždy těšili velmi dobrému zdraví a nikdo dlouho nevěděl proč. Pak se ovšem přišlo na to, že každý den užívali zkvašený čaj.

K TÉMATU  Gastro trendy v roce 2023: Převládá rostlinná strava, maso ze zkumavky nebo fermentace

Ke všemu lidem pomáhal vyrovnat se i se skutečně velkou kocovinou. Ostatně kombucha má svou tradici také v Číně, kde se údajně pila už před dvěma tisíci lety. V Japonsku si ji zase pochvalují od pátého století.

Ochrání před rakovinou

Nové výzkumy také potvrdily, že je kombucha dobrým nástrojem v boji proti některým formám rakoviny a kardiovaskulárním onemocněním. Obsahuje totiž polyfenoly neboli silné antioxidanty, které v našem těle bojují proti volným radikálům a zároveň mají schopnost obnovovat poškozené buňky. Zároveň obsahuje i flavonoidy, které rovněž účinně bojují s rakovinou.

Kombucha je bezpochyby zdravá a našemu tělu prospěšná, jen se to s ní nesmí přehánět. A než si nějakou kombuchu koupíte, zkontrolujte si, kolik alkoholu a kofeinu obsahuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kombucha: co to je? A už jste ji zkoušeli pít?

Jak dostat tělo opět do formy po užívání antibiotik?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Neexistuje žádný univerzální návod, jak si zařídit moderní obývací pokoj. Každý člověk je totiž jiný a každý z nás má odlišný vkus. Důležité proto je, abyste si obývací pokoj vybavili tak, aby se vám v něm příjemně žilo, působil harmonicky a měli jste tam vše, co potřebujete k relaxu a času společně strávenému s rodinou.
Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.
Rekonstruujete a přemýšlíte nad tím, čím byste si zkrášlili holé stěny? Pokud vám nestačí obyčejná malba, pak můžete vyzkoušet další oblíbené způsoby stěnové dekorace. Některé výzdoby stojí čas i peníze, jiné pořídíte doslova za pár korun a máte je na zdi cobydup.
O pleť pečuje téměř každá žena. Ačkoli se trendy i postupy mění, panují v rámci tohoto tématu mnohé mýty, kterým nevěřily jen naše babičky, ale i mnohé z nás. A dodnes jim bezmezně věříme. Které to podle odborníků na kosmetiku jsou?
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
Make-up a líčení dokáží zázraky, o tom už jsme se přesvědčily několikrát. Tahle proměna ale sebere "modelce" několik let a dokonale změní její vzhled!
Jednou z příčin snížené kvality spánku jsou civilizační vlivy, mezi které patří přítomnost nadměrného množství světla v noci. Usínání s rozsvícenou lampičkou není totéž, jako když vám do okna svítí reklamní poutače nebo vánočně osvětlená ulice. Naprostá většina lidí spí lépe v úplné tmě. Co proto udělat?

Výběr článků

Patříte mezi milovníky filmových novinek, nebo jste naopak v kině nebyli ani nepamatujete? Letos na jaře má premiérů celá řada báječných filmů a to je skvělá příležitost vyrazit za kulturou. Jaké filmy patří mezi ty nejočekávanější v dubnu a květnu? Možná, že vylákají do nejbližšího kina za zážitkem i vás.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Agorafobie postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Typická doba, kdy se u pacientů příznaky agorafobie projeví, je mezi 25 až 35 lety. Obecně známá je tato porucha jako strach z veřejných a otevřených prostor.

Nepřehlédněte

Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Není pravdou, že dítě zaostává, pakliže tráví svůj čas na mobilním telefonu nebo tabletu. Vždy totiž záleží na tom, co na daném zařízení hraje. Pokud to jsou agresivní hry, pak ano - dítěti to neprospívá. Ale pokud to jsou aplikace vzdělávací, není na tom nic špatného.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek