Úterý , 13. 05. 2025

Servác

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
jak pěstovat rajčata
Vypěstujte si domácí rajčata. (foto: 123RF)

20. 04. 2021

Rajčata jsou blahodárná pro naše zdraví

Rajčata pěstují české hospodyně už po staletí, mezi ty nejlepší vlastnosti rajčat patří skvělá chuť i pozitivní účinky na lidské tělo a zdraví. Jak pěstovat rajčata?

Rajčata pomáhají k:

  • skvělému zraku,
  • lepšímu zažívání,
  • snižují krevní tlak i vysokou hladinu cholesterolu v krvi.

To je několik důvodů, proč tento druh zeleniny zařadit do svého denního jídelníčku a doma si vypěstovat vlastní úrodu rajčat.

Jak probíhá výsadba rajčat?

Nejlepším způsobem výsadby je sázení již připravených sazenic. Ty si můžete připravit v pohodě doma za oknem na parapetu, nebo si je již hotové a připravené na výsadbu koupit. Vyberte pro výsadbu rajčat dostatečné slunné místo a nezapomeňte, že je nutné s výsadbou počkat až po období ranních mrazíků.

Nejlepším časem pro výsadbu rajčat je přelom měsíců dubna a května. Než budete sazenice sázet, ujistěte se, že jsou jejich kořeny vlhké a mají dostatek vláhy, předejdete tak možného uhynutí ještě před zakořeněním. Důležité je zvolit správný druh hnojiva, který zeminu dobře prokypří a dodá jí dostatek všech potřebných živin.

Každá sazenice potřebuje svůj vlastní prostor

Pro každou sazenici je velmi důležitý prostor ve svém okolí, proto vzdálenost mezi rajčaty udělejte při výsadbě dostatečnou. Zasadit každou sazenici můžete poměrně dost hluboko, až k prvnímu patru listů. Po zasazení nezapomeňte hojně zalévat.

Tato zelenina roste do velké výšky, avšak její stonek není příliš silný. Proto každá sazenice potřebuje vlastní oporu. Nejlépe vám poslouží dřevěný dlouhý klacek nebo kovová tyčka. Oporu přivažte malým provázkem v dolní části a horní části ke stonku rajčete. Vyvarujete se tak možnému zlomení zeleniny.

U vysokých rajčat nezapomeňte na oporu

Oporu můžete uvázat až ve chvíli, kdy sazenice trochu povyroste – a mohlo by jí hrozit zlomení pod vlivem silnějšího větru. Důležitým faktorem pro správné pěstování rajčat je také odlamování nově narostlých výhonů. Boční výhony totiž rajčatům ubírají na energii a vaše úroda by mohla být o něco menší, než chcete.

K TÉMATU  Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu

Proto nezapomeňte jednou za čas odlámat veškeré výhony po stranách stonku.

U bočních výhonů nepoužívejte k odřezávání nůž, díky odříznutí může dojít k přenosu bakterií nebo dalších škůdců. Nejlepší způsob je přirozené odlamování.

Jak zalévat rajčata?

Odpovědí je pravidelnost a hojnost. Zalévejte je přímo ke kořenům, a nejlépe hned ráno nebo naopak na večer, vždy alespoň jednou denně. Nezalévejte rajčata na listy nebo z výšky. Jedině s pravidelnou závlahou se vyhnete popraskaným, nesouměrným a nevzhledným rajčatům.

Naopak příliš časté zalévání velkým množstvím vody rajčatům tak škodí. Dejte si pozor na přelití, díky němu můžou kořeny začít hnít a celá rostlina pomalu umírat. Zaléváním na listy také vystavíte svá rajčata riziku napadení škůdci.

Pro rajská jablíčka je důležitá dobrá půda

Aby vaše zemina byla stále dostatečně kypřená a plná živin, můžete ji podpořit klidně jednou za čtrnáct dní zálivkou z hnojiva. Ta vám pomůže udržet půdu maximálně vyživenou a v té nejlepší formě pro skvělou rajčatovou úrodu.

Nejčastěji rajčatům hrozí možné plísně nebo choroby, tou nejběžnější je typická plíseň bramborová. Poznáte ji podle šedého zbarvení listů a postupného usychání celé rostliny. Pokud se ale preventivně vyhnete chorobám a dodržíte veškeré postupy, pak bude vaše úroda krásná, plná vitamínů a chutná pro každou letní svačinku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by nechtěl zůstat stále mladý? Zpívá o tom i Karel Gott v jedné ze svých převzatých písní. Pravdou však je, že stárneme a nikdo se tomu nevyhne. Naštěstí tu máme úspěšný obor estetické medicíny, který zažívá nebývalý boom. S botoxovými injekcemi ale možná ještě raději počkejte, výsledky lékařských experimentů varují.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Podzim pro mnohé z nás nepředstavuje zrovna radostné období. Dny se zkracují, stmívá se podstatně dříve, často je deštivo a sychravo, je nám chladno – a představa změny je dalece před námi. Ale nezoufejte, musíte se na to jen podívat z jiného úhlu!
Zvlášť v dnešní pandemické době, kdy jsou kosmetické služby méně dostupné, je nutné poradit si v rámci manikúry a pedikúry. Péče o chodidla a jejich ztvrdlé části je někdy tvrdý oříšek. Pravidelnou starostí o nohy se ale všem nepříjemným stavům vyhnete. Vyzkoušejte tyto účinné tipy na krásná a hladká chodidla.
Plesová sezóna je tu! Jaká událost čeká právě vás? Při výběru šatů a doplňků záleží na akci, na kterou se zrovna chystáte. Není ples jako ples. Vždy sledujte nejen dress code, ale také současné trendy. Co si letos můžete dovolit?
Zatímco se firmy snaží udržet tempo s technologickými změnami, demografickými posuny a tlakem na produktivitu, české ženy čelí specifickým problémům, které je v roce 2025 staví do zcela nové situace. Vyplývá to z aktuální zprávy ManpowerGroup o trendech na trhu práce.
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!
Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?
Nezajímá vás politika? Měla by. Nenechte rozhodovat o své budoucnosti jiné a jděte k urnám. Proč? Politici se přetahují o moc, kterou můžeme dělit na lokální a globální. Uvědomte si, že je důležité, jaký člověk stojí v čele. Manipulátor, nebo někdo rozumný?
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?

Výběr článků

Každému z nás příroda nadělila něco jiného, a to nejen z hlediska charakteru, chování, ale i po stránce postavy. A zatímco někdo je hubený a stěží přibere pár gramů navíc, jiný má sklony k obezitě a kila mu naskakují snad i tehdy, když polyká vzduch. Odlišní jsme ale také stavbou těla – ano, klasické třídění na jablka, hrušky. Jaký jste ale ve skutečnosti somatotyp a co na něj nejlépe zabírá?
Šaty a móda, to je nám ženám vlastní. Šaty, obzvláště ty svatební, jsou jistým odrazem nás samotných, proto se i při výběru často neubráníme emocím. Při výběru hraje roli mnoho faktorů. V den D chceme být všechny okouzlující. Jak tedy postupovat a co se vlastně letos nosí doma i v zahraničí?
Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?

Nepřehlédněte

Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?
Kokosový olej může být vynikajícím pomocníkem - nejen pro vaše vlasy, ale ocení ho i pokožka nebo chuťové buňky. Používáte ho opravdu všude tam, kde vám může být ku prospěchu? Vyzkoušejte naše tipy, a třeba se vám kokosový olej natrvalo osvědčí. U něj se totiž dá říct, že vydá určitě ještě za deset dalších výrobků.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek