Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Jak nám sluchátka ničí zdraví?

Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?
sluchátka zdraví
Prospívají sluchátka zdraví nebo mu škodí? (foto: 123RF)

26. 10. 2021

Nejdůležitější roli hraje izolace od okolních zvuků

Nekvalitní sluchátka mohou škodit zdraví a vyznačují se především zhoršenou kvalitou zvuku. Hlasitost sluchátek, do nichž si pustíme hudbu či mluvené slovo, máme tendenci zvyšovat, pokud nás ruší okolní zvuky zvenčí. A čím vyšší hlasitost v uších máme, tím pro nás představují vyšší riziko. I proto se vyplatí investovat do dražších pecek či klasických sluchátek. Lépe izolují zvuk a tudíž je můžeme mít puštěná na nižší hlasitost.

V tomto případě ale riziko zase představuje to, že téměř nevnímáme okolní zvuky. To může být při přecházení silnice velmi nebezpečné.

Špatný odhad vzdálenosti

Navíc se všemi sluchátky máme velmi zkreslený pojem o vzdálenosti, což představuje problém nejenom pro vás, kdy třeba špatně odhadnete vzdálenost automobilu, autobusu nebo tramvaje či vlaku při přecházení, ale rovněž je to problém i pro řidiče. Pokud nosíte pecky, řidiči je zpravidla nevidí, a proto také z vaší strany nečekají žádné nebezpečí. Jakmile ale začnete uprostřed silnice zmatkovat, jenom velmi ostřílený řidič nezačne zmatkovat spolu s vámi. Pak je neštěstí hned na světě.

Výhody a nevýhody `pecek`

Existují i takzvaná in-ear sluchátka se silikonovým nebo pěnovým nástavcem, která se zasouvají do zvukovodu. Jsou velmi dobře zvukově izolovaná, proto není třeba pouštět hlasitost na maximum a tudíž vám neničí zvuk tolik jako jiná sluchátka, ale jsou nebezpečná právě tím, že v nich okolní zvuky zkrátka neslyšíte.

Nejlepší řešení?

Ideální na nošení venku jsou sluchátka ve tvaru mušle, tedy klasická, která nosíme na hlavě. Většinou jsou vyrobena ze zvukově propustného materiálu, to znamená, že na sobě mají mřížku nebo dírkování. Díky tomu není jejich akustický tlak tak velký jako v případě `pecek`. Také dobře izolují, ale ne tak dokonale, abyste byli od okolního prostředí zvukově odříznuti zcela.

K TÉMATU  Tipy, kam na výlet s dětmi, když je vše zavřeno

Decibely jsou rozhodující

Zejména mladí lidé mají však tendenci pouštět si sluchátka na co nejvyšší hlasitost. Některé přístroje dokonce umožňují pustit si hudbu, která má hlasitost přes sto decibelů, a to už je pro naše uši hotová pohroma, která může vést až k trvalému poškození sluchu. Jste-li zvyklí poslouchat zvuk ze sluchátek, jejichž hlasitost máte nastavenou na 75 %, znamená to, že do uší vám jde zhruba 85 decibelů, a to už také není úplně v pořádku.

Naštěstí dnešní přístroje už z velké části disponují nastavením maximální hlasitosti, kterou lze zabezpečit heslem. Telefony i přehrávače vás rovně upozorní na to, že se pohybujete na hranici bezpečné hlasitosti.

Dodržujte ušní hygienu

Nebezpečná může být rovněž ušní infekce, která nezřídka pochází právě ze sluchátek. V uších se nám kumuluje ušní maz, který v kombinaci se sluchátky také může nadělat pořádnou paseku. Čas od času sluchátka půjčujete ostatním členům rodiny nebo přátelům? Nedělejte to. Dodržujte ušní hygienu, která je stejně důležitá jako hygiena celého těla. Alespoň jednou za pár dní si sluchátka vyčistěte navlhčeným bavlněným hadříkem s trochou alkoholu nebo dezinfekčního přípravku.

Pískání v uších na doživotí?

Tinnitus je jednou z možných chorob, které jsou spojené s příliš vysokou hlasitostí sluchátek. Přitom nejde o nijak vzácnou nemoc. Právě naopak, v dnešní v době je tinnitus lékaři diagnostikovaný čím dál častěji a to zejména mladým lidem, včetně dospívajících. A co tinnitus vlastně je?

Jde o neustálé pískání či zvonění v uších, které je způsobeno dočasným nebo trvalým poškozením takzvaných kochleárních vlasových buněk. Není radno ho podceňovat, protože jakmile jednou tinnitus máte, zbavujete se ho jen velmi těžko. Navíc mnoha lidem způsobuje i psychické problémy, neboť celodenní pískání v uších snese jenom málokdo.

K TÉMATU  Kam letos míří Češi na dovolenou? Žádné moře, vede chalupa

Nechte si udělat test

Už před pár lety přišli vědci na to, že každý desátý Evropan má potíže se sluchem, ale nemohou za to samozřejmě jen sluchátka. Proto je dobré zajít si na vyšetření, které vám provedou na ORL. Pokud se vám ale k lékaři nechce, můžete si udělat i online samotest. Ten však samozřejmě není tak přesný jako podrobné lékařské vyšetření. Díky němu ale zjistíte, jak rozumíte slovům, když je v okolí nadměrný hluk nebo v jaké frekvenci jste schopni slyšet.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cvičení jde s hudbou lépe. To je vědecky dokázáno

Vlastníte Apple Watch? Funkce, o kterých jste možná neměli ani ponětí

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hot jóga není bikram jóga. Mezi těmito jógovými praktikami je několik rozdílů, mnohé ale naopak mají společné. Proč hot či bikram jógu zkusit? Důvodů máte mnoho.
Všechno zdražuje - nechtěný, ale bohužel reálný fakt. Vedle potravin se zvyšuje cena za elektřinu, plyn a samozřejmě za vodu, což jsou základní potřeby každého z nás. Abychom dokázali ušetřit po této stránce, spotřeba vody v domácnosti by nás měla zajímat. Kolik aktuálně průměrně činí, kam mizí a jak snížit výdaje s ní spojené? 
Jednou z možností, jak se podívat na své hubnutí, je právě podle odlišností jednotlivých krevních skupin. Někomu z vás možná právě tato metoda bude dávat smysl a dokáže s její pomocí shodit pár nadbytečných kil.
Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy podporujících správné fungování imunity. Znáte to, viry na nás číhají na každém rohu a do toho se denně potýkáme s až příliš mnoho stresovými situacemi. Proč tedy nepodpořit svoje jediné zdraví? Jste přípraveni?
Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.
Kdysi se mělo za to, že Země je středem vesmíru nebo že žárovku vynalezl Thomas Alva Edison. Omyly lidstva jsou zřejmě nevyčerpatelné, a v některých mnoho let setrvávali třeba právě i významní vědci. Ani dnes tomu není jinak, a některé zavedené mýty a omyly přetrvávají desetiletí. Podívejme se na některé z nich.
Tipů a triků, jak správně cvičit, najdete všude dost. K dosažení výsledků je ale potřeba nechybovat v tom, co děláte pak. Kdy se najíst, kolik a čeho? Máte i další otázky? My známe odpovědi!
Chorvatsko je právoplatně jednou z nejoblíbenějších destinací Čechů. Pokud se letos chystáte navštívit tuto zemi, jistě se vám hodí pár tipů na krásná místa, ale také na změny platné od počátku roku 2023.
V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.
Hubnutí s sebou nese řadu mýtů. Lidé, kteří se cvičením a zdravým životním stylem zabývají, je posléze snaží mýtit. Stále se totiž mezi námi nachází jedinci, kteří jim urputně věří. Pojďme si zmínit ty nejčastější mýty o hubnutí, které nám spíše stěžují cestu za vysněnou figurou.
S každým novým rokem přicházejí i nové trendy, a to platí i pro svět seznamování. V dnešním úterním článku na Dámské Lize se věnujeme otázce, jaké trendy nám přinese rok 2024 v oblasti seznámení a vztahů. Od online platforem po inovativní způsoby setkávání, přinášíme vám pohled na aktuální směry a měnící se dynamiku, která ovlivňuje způsob, jakým se lidé seznamují a budují vztahy v nadcházejícím roce.
Jak poznat menopauzu? Otázka, kterou si po čtyřicítce začne klást mnoho žen. Menopauza, klimakterium či přechod, je přirozené období v životě každé ženy, kdy dochází útlumu funkce vaječníků a v důsledku toho k vymizení menstruace.

Výběr článků

Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
V dnešním prohlášení z Buckinghamského paláce bylo oznámeno, že britský král Karel III. čelí rakovině. Monarcha, který nedávno absolvoval zákrok kvůli zvětšené prostatě, nyní zahájil léčbu, ačkoli konkrétní typ rakoviny nebyl zveřejněn.
Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.

Nepřehlédněte

Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek