Středa , 23. 07. 2025

Libor

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?
bylinky na spaní
Jak bylinky navodí spánek? (zdroj foto: 123rf.com)

30. 11. 2020

Kozlík lékařský

Kozlík patří mezi bylinky na spaní. Jedná se o vysokou bylinku s drobnými hustými kvítky bílé až narůžovělé barvy. Celou rostlinu snadno poznáte podle jejího charakteristického zápachu. Nejčastěji z ní využíváme oddenek s kořeny.

Tato bylinka má uklidňující účinky. Ne, že by vám stačilo užít kozlík a hned byste usnuli, ale dokáže vám usínání zjednodušit a zlepšit celkovou kvalitu spánku. Kromě toho pomáhá také při bolestech hlavy, křečích, nervozitě. Zlepšuje potíže se zrakem. Zmírňuje průběh silné menstruace nebo nepříjemné stavy během klimakteria.

Bylinku si můžete zakoupit sušenou. Pak stačí uvedené množství přelít horkou vodou a nechat chvilku louhovat. Ideální je vypít „čaj“ tak půl hodiny před plánovaným spánkem.

Meduňka lékařská

Přestože vás meduňka na první pohled nemusí ničím zvláštním upoutat, jakmile rozemnete její listy v ruce, ucítíte charakteristickou vůni. Může vám trochu připomínat aroma citrónu. A také patří mezi bylinky na spaní.

Čaj z listů meduňky vás příjemně uklidní, zlepšuje především nepříjemné noční probouzení. Zmírňuje psychické napětí, odbourává stres. Kromě toho má ale příznivý vliv na srdeční arytmii, zlepšuje zažívání, zmírňuje nevolnosti, bolest hlavy. Tiší záchvaty kašle u dětí i dospělých.

Bylinku si můžete zakoupit sušenou nebo si ji pěstovat doma v truhlíku. Před spaním si pak dopřejte nálev z meduňkových listů, klidně si ho oslaďte medem a vypijte teplý. Z hrnečku voňavého čaje před spaním se může snadno stát rituál na několik dalších let.

Třezalka tečkovaná

Můžete slyšet také označení čarovník nebo svatojánská bylinka. Třezalku poznáte podle výrazných žlutých až zlatavých květů. Najdete ji především na slunných místech středních a nižších poloh. Pokud si chcete třezalku sami nasbírat, dejte jen pozor, ať najdete opravdu třezalku tečkovanou. Existují i jiné druhy, ty však neobsahují potřebné účinné látky.

K TÉMATU  Pěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Obvykle se sbírají květy s celou natí. Doma si pak můžete připravit odvar, olej nebo tinkturu.

Z medicínského hlediska jsou velmi důležité obsažené naftodiantrony, floroglucinoly a flavonoidy. Dále vaše zdraví podpoří xanthony, třísloviny a esenciální oleje. V lidovém léčitelství má třezalka své nezpochybnitelné místo již opravdu dlouho.

Opět působí na zkvalitnění vašeho spánku, celkově zklidňuje tělo, působí proti stresu a nervozitě. Zlepšuje ale i průběh nemocí jater a žlučníku, dvanácterníku, plic. Pomáhá při léčbě žaludečních vředů a onemocnění močových cest. Působí jako přírodní antibiotikum, léčí záněty v těle. Užívá se také zevně k ošetření ekzémů a otoků.

Heřmánek pravý

Lidově se označuje jako rumánek, marunka nebo kamilka. Vzhledem vám může trochu připomínat sedmikrásky nebo kopretiny. Rostlina dorůstá výšky až půl metru, má řídce rozmístěné listy a drobné květy. Poznávacím znakem je především kuželovité vyklenutí květního lůžka. Pokud ho rozlomíte, zjistíte, že je uvnitř duté.

Vůně bude všem zřejmě dobře známá. Nejčastěji se z heřmánku používá květ nebo celá kvetoucí nať. Někdy se pěstuje záměrně, mnohdy ho ale můžete najít na loukách, na polích, na mezích nebo často i jako plevel na polích.

Na váš spánek budou působit zejména uklidňující účinky heřmánku. Využít ho ale můžete i při trávicích potížích, při kašli, zánětech močových cest. Je možné ho využít ve formě odvaru, k zakoupení jsou různé masti, kloktadla, výplachy. Můžete si ho dát i do koupele. Jeho zevní působení pomáhá při hojení ran, při otocích.

Mateřídouška obecná

Svým vzhledem vám mateřídouška může připomínat tymián. Sbírá se celá nať rostliny v době plného květu. Charakteristická je pro ni mírně nahořklá chuť. Vaše zdraví však ocení obsažené silice, hořčiny, třísloviny a flavonoidy.

Mateřídouška má antibakteriální a uklidňující účinky. Usnadní vám především samotné usínání. Podporuje dobré fungování imunitního systému. Pomáhá při kašli a rýmě, ale i při zažívacích obtížích, zmírňuje menstruační bolesti. Má močopudné a detoxikační účinky. Pokud trpíte nespavostí, zkuste si dát pod hlavu polštářek naplněný mateřídouškou. Mateřídouškovou nať můžete také přelít horkou vodou. Po vyluhování čaj vypijte – ideálně hodinu před spánkem.

K TÉMATU  Podivnosti a deformace nás fascinují. Podle psychologů je to normální

Pokud tedy trávíte část noci popocházením po bytě, čtením nebo převalováním se v posteli, zkuste sáhnout po některé z uvedených bylinek. Připravte si před spaním čaj, který zklidní napjaté nervy, a třeba pak bude vaše usínání snazší.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tymián na kašel, heřmánek na zažívání. Jaké bylinky ulevují od bolesti?

Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý z nás má ty nejlepší rady a recepty, jak zvládnout nachlazení. Někdo rovnou běží do lékárny, někdo se uchyluje k tradiční čínské medicíně a někdo sahá po osvědčených dobrých rad našich babiček.
Může sýr přivolat noční můry? A jak je to s kořeněnými jídly? Dejte si pozor na to, co jíte. Váš spánek i sny totiž může ovlivnit nevhodná strava. Pokud se v noci převalujete nebo máte problém zabrat, vina může být i v jídle.
Toužili jste někdy po tom mít recept na štěstí? Nebo objevit nějaký nástroj, díky kterému doopravdy zažijete štěstí? Pokud ano, tak mám pro vás dobrou zprávu. Dnes vám totiž prozradím nástroj, který vám štěstí opravdu může přinést. Podmínkou ale je, že tento nástroj uchopíte do praxe a budete se jím řídit. Jste připravení? Jdeme tedy na to.
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.
Kdo by nechtěl zůstat stále mladý? Zpívá o tom i Karel Gott v jedné ze svých převzatých písní. Pravdou však je, že stárneme a nikdo se tomu nevyhne. Naštěstí tu máme úspěšný obor estetické medicíny, který zažívá nebývalý boom. S botoxovými injekcemi ale možná ještě raději počkejte, výsledky lékařských experimentů varují.
Každý rodič se řadí mezi nějaké rodičovské typy. Ke kterým patříte vy?
Influencerka Shopaholicadel zažila nečekaný Štědrý den, když došlo k rozchodu s jejím partnerem Janem Kulasem (30). Veřejnost se dozvěděla o těhotenství a potratu, na což okamžitě reagoval expřítel obviněním z nemocničního pobytu způsobeného alkoholem. Nyní Adéla odmítá spekulace o nových vztazích a vyjadřuje lásku k své nezávislosti. Jaké jsou její plány do budoucna a jak se vyrovnává s tlakem veřejnosti? To vše a více v našem podrobném článku.

Výběr článků

Sourozenecké vztahy jsou jedním z nejkomplexnějších pout v rodině. I když začínají sdílením dětského pokoje nebo hraček, postupně se vyvíjejí a čelí různým výzvám. Od soupeření o pozornost rodičů až po konflikty v dospělosti – dynamika mezi sourozenci bývá napínavá, ale zároveň nabízí obrovský potenciál pro vzájemnou podporu a lásku. Jak se vztahy mezi sourozenci mění v průběhu let a co dělat, aby se nezvrhly v trvalé konflikty?
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Poruchy příjmu potravy se nestarají o to, kolik peněz vyděláváte nebo jaký máte společenský status. Kdokoli, a to od princezny po chudáka, se může stát obětí mentálního onemocnění jménem bulimie, které mění a ohrožuje život. A celebrity pochopitelně nejsou výjimkou. Některé z nich málem zemřely!

Nepřehlédněte

Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.
Máte špatný den v práci? Nedaří se vám nebo si vás někdo pěkně podal? Nejste jediní, protože tuhle zkušenost má každý. Když se daří, tak se daří. Podívejte se, jak to může vypadat, když něco skutečně nevyjde.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek