Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Zahraniční dovolená aneb jak se zabalit do letadla?

Letní sezóna odstartovaná a vy již jistě máte plány, ne-li již zaplacené dovolené. Cestovní horečka stoupá, vy se těšíte, nicméně máte před sebou nějaké ty výzvy. A to předně v podobě balení, chystáte-li se cestovat letecky.
do letadla
Cestujete daleko a nevíte si rady, jak si zabalit do letadla? Poradíme vám.

28. 06. 2022

Odbavené zavazadlo

Cestujete-li na vyšší počet dnů, myšleno minimálně týden, jistě jste si k zájezdu či samotné letence nechali zajistit zavazadlo k odbavení. Do tohoto zavazadla můžete dát nejen větší množství svých věcí, ale zároveň ty, které s sebou do letadla vzít nesmíte, o tom více uvnitř článku.

Vhodné kabinové zavazadlo

Prvotně byste si měli pořídit vhodné zavazadlo s sebou na palubu. Každý přepravce má na svých oficiálních stránkách zveřejněné rozměry zavazadla, jež byste měli dodržovat a řídit se dle nich. Zvolením zavazadla se správnými rozměry si ušetříte případné poplatky navíc nebo situaci, kdy vám zavazadlo, které jste plánovali vzít si do letadla, odbaví.

Takové zavazadlo byste měli zvolit nejen dle rozměrů, ale aby současně mělo samo o sobě nízkou váhu. Trh jich nabízí nepřeberné množství, jistě si to své, nejvíce líbivé, najdete.

Myslete na váhový limit

Nejen zavazadla k odbavení, ale i ta příruční do letadla mají svá váhová omezení. Před cestou si raději váhu zavazadla ověřte, zbytečně byste mohli na letišti platit navíc nebo být nuceni se věcí zbavit.

Oblečení

Máte strach, že vám v letadle nebo v cílové destinaci bude chladněji? Ano, vrstvu navíc si rozhodně vezměte s sebou, ale do příručního zavazadla ji nebalte, zbytečně byste si zabrali tolik potřebné místo. Vezměte si vrstvy na sebe, klidně dvě trička, mikinu a ještě bundu. Nebo můžete i lehké boty jako jsou žabky nebo sandále dát do zavazadla k odbavení a na sebe na cestu si vzít uzavřené boty, co jsou těžší.

balení
Cenné místo ušetříte tím, že na sebe větší a těžší oblečení obléknete.

Navíc v letadle bývá často zima, takže se vám nějaký ten kus oblečení na sobě bude hodit.

Cennosti všude s sebou

Cokoli cenné a potřebné noste vždy u sebe, ale hlavně si vše velmi střežte. Pasy, peněženky, platební karty, mobilní telefony, klíče, to jsou samozřejmosti. Berete-li s sebou například tablet, sluchátka nebo laptop, mějte ho raději též u sebe. Tato zařízení budete muset při kontrole vyndat z tašky ven, nicméně je to i tak bezpečnější.

K TÉMATU  Žena, které táhne na 110 let, prozradila recept na dlouhověkost. Mnoho lidí tím překvapila

Elektronika vám zároveň pomůže zkrátit dobu letu a zahnat nudu, musí být ale v leteckém módu.

Nejen cestovní pas či občanský průkaz, ale i další doklady jako je řidičský průkaz, kartička pojištěnce, to vše mějte u sebe. Nejlépe na těle. Jedním z bezpečných způsobů je tyto doklady uschovat do uzavíratelné plastové schránky a tu mít například pověšenou na krku nebo zapnutou v oblečení, co máte na sobě.

Svačinka

Cestování se mnohdy protáhne a může se stát, že se delší dobu ocitnete bez možnosti občerstvení. Připravte si drobné pochutiny dopředu nebo si je kupte přímo na letišti. A nezapomeňte na lahev čisté vody.

Toaletní potřeby

Toaletní potřeby a veškeré tekuté látky jako odličovač, mýdlo, šampon, se nesmí brát do letadla na palubu. Výjimku tvoří malá množství do 100 ml, takovou kosmetiku si přelijete do plastových cestovních lahviček a dáte do uzavíratelného sáčku.

kosmetika
Do letadla nemůžete vzít kosmetiku jen tak, jak ji seberete z poličky.

Do batohu či palubního zavazadla dejte doma tyhle věci někam nahoru, snáze se vám pak budou vyndávat na pás během letištní kontroly. Rozmyslete si, bez čeho se během cesty neobejdete a sbalte si jen to naprosto nepostradatelné. Nebo si pořiďte hodně cestovních lahviček.

Malá lékárnička

Někdy se při letu nemusíte cítit ve své kůži, ba dokonce se vám může udělat velice nevolno. Je více než moudré těmto stavům předejít nebo minimálně být na ně připraveni. Přibalte si k sobě do letadla prášky proti nevolnosti, kapesníčky, vlhčené ubrousky, žvýkačky, raději i náplasti či špunty do uší.

Malé nůžtičky ale zabalte do svého zavazadla k odbavení. Ty do této lékárničky nepatří. Ovšem na některých letištích v kosmetické taštičce projdou.

Létání s dětmi

Cestujete-li s dětmi, je potřebné myslet předně na ně, jak jim nejvíce zpříjemnit cestu a zároveň tedy i sobě. Přibalte jim věci, co mají rády, ať už jsou to nějaké menší hračky, malování, knížky nebo tablet s pohádkami a sluchátky.

K TÉMATU  S dítětem na letišti a v letadle. Cestovní doklady, jídlo na palubě a další praktické informace, které je dobré vědět před odletem

Cestovní polštářek

Letíte-li delší dobu, tento moderní výdobytek je nenahraditelný, samozřejmě je potřebné uvážit, zda na to máte v zavazadle prostor, ale když ho na letišti budete nosit kolem krku, problém je vyřešený.

Cestovní polštářek můžete obohatit o masku na oči a špunty do uší pro ještě klidnější odpočinek.

Knihy

Jste-li vášnivými čtenáři či si rádi touto aktivitou zkrátíte hodiny v letadle, kniha je perfektní volba. V rámci ušetření místa a hmotnosti doporučujeme variantu čtečky nebo tabletu, kde si můžete uložit velké množství čtiva.

Přenosná nabíječka

Pokud budete mobilní telefon či tablet během cesty hojně využívat, sežeňte si skladnou přenosnou nabíječku. Můžete si tak krátit čas po delší dobu.

Co na palubu nepatří

Jsou věci, které vám v žádném případě neprojdou kontrolou. Mezi ně se řadí hořlaviny, střelné zbraně, ostré předměty, tekutiny, nářadí, kempingové vybavení a další různé kategorie. Jestliže chcete převážet něco speciálního, je dobré podívat se na webové stránky dané letecké společnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

7 tipů, jak zvládnout v klidu a bez nervů první let

S dítětem na letišti a v letadle. Cestovní doklady, jídlo na palubě a další praktické informace, které je dobré vědět před odletem

Zdroje článku:
www.traveltips.com, www.seatmaestro.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Někdo nedá na ostrá jídla dopustit a dopřává si je téměř denně, jiný nesní jídlo jen o trochu víc okořeněné. Pokud to však nebudete s konzumací pálivých pochoutek vyloženě přehánět, vaše zdraví vám za ně poděkuje. Zkoušeli jste si někdy dát ostré jídlo třeba k obědu v průběhu parného léta? Nejprve vás sice pořádně prohřeje, ale následně způsobí žádané ochlazení.
Jóga dnes patří v západním světě k široce rozšířeným technikám cvičení. Svou popularitu zde ale začala získávat až od 2. poloviny 20. století. Tisíce let se totiž omezovala pouze na indický subkontinent. Jak se vyvíjela až do dnešní podoby?
Váháte nad výběrem postele? Inspirujte se v naší galerii. Spokojený spánek je pro naše tělo velmi důležitý!
Dřevěné, proutěné, skleněné, na řetězu nebo dokonce samozavlažovací, takové mohou být závěsné květináče. Záleží na vás, jestli si rostlinky pověsíte doma v interiéru nebo venku na zahradě.
Převleč si ty mokré plavky. Také vás to štvalo jako malou? Něco pravdy na tom ale je, mokré plavky nebo sezení na studené zemi a další věci mohou zánět močových cest pěkně urychlit.
Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.
Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
Vánoce jsou především o odpočinku a zpomalení. Kdo ale říká, že je musíte celé proležet u televize s horou jídla? To vám samozřejmě nikdo nebere, ale i vy sami se budete cítit lépe, pokud se občas zvednete a uděláte něco pro své zdraví. Podle cvičení ve vánočním duchu vám to půjde samo!
Rudolf Jelínek, známý český herec, který se proslavil nejen na divadelních prknech, ale i ve filmových a televizních rolích, zemřel v ranních hodinách ve věku 89 let. Svůj poslední okamžik prožil v klidu a pokoji, obklopen svou rodinou.
Celé léto jste strávila v teniskách, protože vám sráží sebevědomí neposlušný vbočený palec? Nechodíte kvůli němu ani na pedikúru? V tom případě vám prozradíme, jak na něj vyzrát, abyste další léto byla do sandálů připravená.
Doba adventní, pečení cukroví, bramborový salát se smaženým kaprem a očekávání příchodu Ježíška – to vše k Vánocům jak je známe my patří. Ovšem víte, kde se tyto tradice a zvyky skutečně vzaly a kam až sahají kořeny Vánoc?
Zase si potřebujete obarvit vlasy, ale návštěva kadeřnického salonu se vám teď do harmonogramu vůbec nehodí? Zkrášlete se v pohodlí domova – a navíc podstatně levněji. Schopnosti prostředků, které skrývá vaše kuchyň, vás prostě nadchnou!

Výběr článků

Zajíždíte prsty do vlasů a cítíte, jak jsou suché? Štve vás to? V létě byste jim měla věnovat mnohem vyšší pozornost, než kdy jindy. Časté koupání, mytí, slunce, mořská sůl ani chlorovaná voda jim totiž moc nesvědčí. Mnohem rychleji se vysušují a lámou. Jak se o ně starat?
Trombóza je název onemocnění, při kterém se v krvi utvoří sraženina a ucpe žílu. Jedná se třetí nejčastější kardiovaskulární onemocnění, jehož příznaky nebývají nápadné, ale následky mohou být fatální.
Všichni se souhlasně shodnou, že energetické nápoje nejsou pro děti. Osvěta v tomhle směru ale přesto trochu pokulhává: někde jsou k dostání i ve školním automatu. Proč je to špatně a jaké skrývají nebezpečí?

Nepřehlédněte

Bylinky mají mocnnou sílu. Pomohou nejen proti nachlazení, ale také posílit imunitu, zlepšit celkově zdraví. Po kterých byste měly sáhnout a proč?
Mytí vlasů může být stejnou rutinou jako samotná ranní hygiena. I při rutině však můžete dělat několik chyb, kterými kvalitu vlasů ničíte. Abyste takovým problémům předešli, naučte se vnímat nejčastější chyby a vyvarujte se jim. Naučte se správnou techniku mytí vlasů a už nikdy se nebudete trápit kvůli lámavým konečkům nebo mastnotě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek