Neděle , 11. 05. 2025

Svatava

Geneticky modifikované potraviny: Je třeba bát se jejich konzumace?

Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
geneticky modifikované poraviny
Co to jsou geneticky modifikované potraviny? (zdroj foto: 123rf.com)

08. 02. 2021

Proč se přistupuje ke genetické modifikaci potravin?

Některé potraviny jsou geneticky upravené tak, aby pro nás byly výživnější. Obsahují pak víc vitamínů, pestřejší zastoupení mastných kyselin nebo dalších důležitých látek. Některé rostliny jsou pak odolnější proti škůdcům, snadněji rostou i v horších podmínkách. Pěstování se tak může výrazně usnadnit, sníží se náklady, ale produkce se zvýší. Geneticky modifikované potraviny s sebou však nesou i nevýhody.

Geneticky modifikované organizmy bývají označovány zkratkou GMO. U nás v obchodech nejčastěji narazíte na rostlinné oleje vyrobené z geneticky modifikovaných potravin (např. sójový, řepkový). Modifikovány ale dnes už nejsou jen látky rostlinného původu. Postupně se připravují i geneticky modifikované potraviny živočišného původu (např. losos). Na evropském trhu byste však momentálně nic takového najít neměli.

Má konzumace nějaká rizika?

V této oblasti není příliš věrohodných výzkumů. Často je zmiňováno vyšší riziko vzniku některých onemocnění a alergických reakcí. Například gen z ryby může být přenesen do jahody, kde se vytvoří rybí bílkovina. Člověk alergický na ryby pak může pozorovat příznaky po konzumaci jahod. Potraviny mohou obsahovat stopy látek, které měly původně za cíl rostlinu ochránit před působením vysokých dávek pesticidů.

Spekuluje se i o přenosu odolnosti vůči antibiotikům z modifikovaných organismů na bakterie osídlující naše střeva. Za zmínku stojí i skutečnost, že až časem mohou nastat různé nyní neočekávatelné změny. Kvůli změněné genetické informaci rostlin se mohou následně změnit vztahy s mnoha dalšími články v přirozeném řetězci.

Zatím nemáme potuchy o tom, co se stane za pár let, jakmile budeme tyto potraviny konzumovat ve větším množství. Už dříve jsme zažili doby, kdy byla některá látka vyloženě opěvována a nakonec se zjistilo, že to s jejím efektem na zdraví bude zcela opačné.

K TÉMATU  Rozvoz potravin v rozkvětu. Jaké jsou výhody způsobu nakupování?

Jak se geneticky modifikovaným potravinám vyhnout?

Evropská unie se snaží dovoz geneticky modifikovaných potravin regulovat. Je nutné, aby potraviny, které takové plodiny obsahují, měly toto jasně označené na svém obalu. Pokud se jim chcete zcela vyhnout, přejděte na potraviny označené „bio“. U nich je kontrola jejich původu velmi přísná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Potraviny, které vás bezpečně zahřejí i v těch nejchladnějších dnech

Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Na období vánočních svátků se těší téměř celý svět. Na tu chvíli, kdy konečně utichne veškerý hektický život a všichni se oddávají společnému stolování a klidu při sledování pohádek. Ne všude jsou ale tak pohodové vánoční zvyky jako u nás, nebo přinejmenším tak normální zvyky. Podívejte se na ty nejpodivnější vánoční tradice, které rádi přenecháte ostatním zemím.
Dnešní den věnujte své pleti. Je třeba si také chránit kolena. Večer si dopřejte aromaterapii. Co radí astroložka Naďa Šmídová pro dnešní den?
Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.
Ztráta blízkého člověka je jednou z nejbolestivějších životních zkušeností. Bezprostředně po úmrtí vámi může zmítat zmatek, chaos a šok. Nebudete tomu věřit. Přichází velký žal a truchlení. Je možné se s tím vůbec vyrovnat? A jak? Co přesně dělat a kdy?
Jan Werich by dnes oslavil 120 let. Geniální herec, dramatik, spisovatel a mistr inteligentního humoru, jehož tvorba přesahuje generace. Od Osvobozeného divadla přes filmové role až po literární odkaz – jeho práce stále inspiruje a baví. Jaký byl život muže, který svými slovy dokázal rozesmát i donutit k zamyšlení?
Ve spolupráci se značkou Retlux připravil portál DámskáLiga.cz vánoční soutěž. Zapojte se do hry o chytrou vánoční výzdobu.
Jak vyšroubovat prasklou žárovku nebo čím vyčistit varnou konvici od usazenin? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu. Vše zvládnete do pěti minut!
Hledáte efektivní a zároveň chutnou dietu, která vám bude vyhovovat? V současné době je na vzestupu dieta, která tyto podmínky splňuje, jaká?
V historii člověka se mobbing a bossing vyskytoval vždy. Jde o pocit ohroženosti, díky kterému musíme novou osobu zastrašit. Mohla by nám totiž vzít naše pozice, být lepší, než my. Tak je třeba jí tak znepříjemnit práci, aby to pokud možno vzdala sama. Nejste zdaleka sama, pokud jste podobný přístup zažila. Lze se mobbingu bránit?
Petra má dnes tříletého chlapečka, který již chodí do školky. Žije se synem sama v bytě, většinu dne tráví u své matky a babičky.
Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!

Výběr článků

Středa přeje odpočinku. Co všechno ještě dnes slibují hvězdy? Napsala pro vás astroložka Naďa Šmídová.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Pandemie se rychle šíří. Čísla nemocných stoupají, proto byste neměli na nic čekat a podpořit svou imunitu. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde se s nemocným můžete setkat. Abyste měli dobře fungující obranyschopnost, musíte mít ve formě střeva. K tomu vám pomohou probiotika. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček doplňků stravy Naturevia, ve kterém najdete kvalitní přípravky pro celou rodinu.

Nepřehlédněte

O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
Na českých vánočních stolech letos opět nesmí chybět tradiční kapr. Podle odhadů Rybářského sdružení ČR se letos vyloví přibližně 18 500 tun ryb, což je podobné množství jako vloni. Cena kaprů by měla zůstat srovnatelná s loňským rokem, což je dobrá zpráva pro spotřebitele.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek