Zamiokulkas není rostlinou neznámou. I když vám možná neříká nic název, po zhlédnutí obrázku rázem budete vědět, o jakou květinu se jedná. V současné době je velmi oblíbený, a to jak u začínajících pěstitelů, tak u těch profesionálních. Důvodem toho je nejen jeho velmi působivý a moderní vzhled, ale také snadnost pěstování. Tato rostlina totiž prakticky nic nevyžaduje.
Připomíná sukulent a může vyrůst až do výšky půl metru
Pokud se na “zazík” (jak se rostlině u nás přezdívá) podíváte z blízka, zjistíte, že svým vzhledem připomíná sukulent. Listy rostliny jsou totiž tlustší a dužinaté. Právě proto nevyžaduje extrémně hojnou zálivku tak často. Listy do sebe vodu vsáknou a dokážou z ní žít dlouhé týdny.
Tato pokojovka se hodí například do rohů místnosti, a to díky své výšce, které jednoho dne může dosáhnout. Ta se může dotknout až půl metru.
Jak pěstovat zamiokulkas?
Abychom však dlouho nechodili kolem horké kaše, prozraďme si, jak zamiokulkas pěstovat. Rostlina pochází z dalekého Madagaskaru, ovšem změna podnebí jí nijak nevadí. Co je pro ni důležité, tak stanoviště s rozptýleným světlem a voda. Pokud ji budete zalévat mírně, dělejte tak každý týden. Pokud více, zálivku změňte na dvoutýdenní záležitost.
Když venku kraluje léto, znamená to, že je ve světě rostlin takzvané vegetační období. A to znamená, že je čas hnojení. I zamiokulkas má hnojivo rád, podpoříte ho v růstu a dodáte mu tím požadované živiny. Když se však léto začne chýlit ke svému konci a když započne zima, s hnojením se přestává stejně jako s častou zálivkou.
Nezapomínejte na přesazování
Řada pěstitelů zapomíná na přesazování, jelikož se domnívá, že když rostlina bezproblémově roste, měnit její zeminu není třeba. Pokojovka však potřebuje nový substrát, který je doslova nabitý živinami. K přesazování se zpravidla přistupuje jednou za dva roky, a to vždy v jarním období. Jelikož se rostlina velmi rychle rozpíná a roste, je důležité při každém přesazování volit větší a větší květináč. Větší by měl být oproti tomu původnímu alespoň o pět centimetrů.
Jak na rozmnožování rostliny?
Co se týče rozmnožování, nejčastěji se dělí trsy. V květináči se obvykle urodí i čtyři rostliny a více, proto je při přesazování jen oddělte. V tomto případě je úspěšnost rozmnožení takřka stoprocentní.
Menší pravděpodobnost úspěchu je u druhé známé techniky, kterými je rozmnožování pomocí lístků. Ty se většinou umístí do předem vyhřátého substrátu a v průběhu několika týdnů zakoření
Pozor na časté chyby pěstitelů
Stejně jako při pěstování jiných pokojových rostlin, i při pěstování zamiokulkasu je nutné si dát na některé věci pozor. I když je na péči opravdu velmi nenáročný, stejně je pár věcí, které mu příliš nesvědčí a po kterých hyne. Patří k nim například příliš mnoho světla. Prakticky žádná rostlina nemá ráda, pokud je vystavována přímému slunečnímu záření. Stejně tak mu nesvědčí dlouhodobá, absolutní tma.
Podobně jako jiné pokojové rostliny, ani “zazík” nemá v lásce přelití. I v tomto případě při přelití hrozí úhyn rostliny z důvodu hniloby stonku.
Také se vyvarujte přílišnému chladu v místnosti. Zamiokulkas pochází z teplých krajin, což znamená, že vyžaduje teplo a vlhkost. Pokud ho dáte do průvanu a do chladné chodby k domovním dveřím, se vší pravděpodobností se rostlině příliš dařit nebude. Co se týče vlhkosti vzduchu, pokud vám doma chybí, rostlinu občas poprašte rozprašovačem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?
Jak pěstovat tchynin jazyk? Tato rostlina je velmi nenáročná