Na co si dejte pozor
V následujících řádcích vycházíme z toho, že o placení dávky jménem výživné na dítě rozhodl soud. Jestliže se jedná pouze o ústní dohodu mezi vámi, bude potřeba nejprve podat návrh na určení vyživovací povinnosti k okresnímu soudu v místě bydliště. Díky tomu bude váš bývalý partner právně nucen pravidelně platit alimenty.
Sama ale máte nárok na různé příspěvky a dávky pro matky samoživitelky.
Zkuste domluvu
Může se stát, že se váš bývalý partner dostal do finančních potíží a vám na účet nepřišly peníze na výživné. Než se pustíte do složitého procesu vymáhání výživného, zkuste partnera kontaktovat. Je možné, že zrovna prochází finanční krizí a má nouzi o peníze.
Nebo je naopak v pořádku, ale pouze zapomněl odeslat peníze z účtu. Dokud ho nekontaktujete a nezeptáte se ho, nemá cenu se nervovat. Třeba se vše vysvětlí a vy se dočkáte i omluvy.
Alimenty vymáhejte
Pokud jste bývalého partnera kontaktovala, ale nenašli jste společnou řeč a peníze vám stále na účet nedorazily, je potřeba přejít k radikálnějšímu řešení. Nachystejte si rodný list svého dítěte i soudní rozsudek o výživném. A vydejte se do boje. Peníze od svého bývalého partnera jednoduše vymáhejte.
Exekuci můžete v případě neplacení výživného využít již v prvním měsíci, kdy vám peníze nepřišly. Proto se nebojte a kontaktujte exekutora. Společně vypracujete potřebné dokumenty – a exekutor následně začne od vašeho bývalého vymáhat peníze, například uvalí exekuci na jeho bankovní účet nebo mzdu.
Trestní oznámení
V případě, že váš ex neplatí alimenty více jak 4 měsíce, můžete na něj podat trestní oznámení. Stačí zajít na nejbližší pobočku Policie ČR a se strážníky vše vyřešit. Opět budete potřebovat rodný list dítěte i rozsudek o výživném. Následně s policistou vše sepíšete na stanici a policie vás bude o všem průběžně informovat.
Ačkoliv policie vám peníze zpět nezíská, neboť to není jejich povinností, spoléháme na to, že hrozba trestního stíhání a možného pobytu ve vězení vašeho bývalého partnera natolik vyděsí, že začne peníze okamžitě posílat, i kdyby si kvůli tomu musel někde půjčit.
Jde to i zpětně
Pokud vám váš bývalý partner dluží na alimentech na dítě, ale vy jste nepodnikla žádné právní kroky k jeho vymáhání, nebojte se. Vaše dítě o peníze nepřijde. Alimenty jde totiž vymáhat i zpětně – a to po dobu tří let. Přesto ale platí, že čím dříve začnete celou situaci řešit, tím lépe. Naštěstí bude od tohoto roku vypláceno i zálohové výživné státem v případě, že otec dítěte selže.
Co když peníze bývalý partner nemá
V některých případech se bohužel stane, že bývalý partner peníze nemá, a tudíž nemá výživné z čeho platit. Ale i tato situace se dá řešit. Může se uvalit exekuce na sociální dávky, pokud je bývalý partner pobírá. Co se vymáhání alimentů na dítě týče, mají přednost před ostatními pohledávkami.
To znamená, že v případě, že váš bývalý partner nesplácí více věcí (půjčka na byt/auto, spotřebitelský úvěr a podobně), vymáhání výživného na dítě bude mít před těmito platbami přednost. Druhou možností je vymáhat peníze od jeho rodičů. Ovšem to lze v jen opravdu vážných případech, kupříkladu když se dítě nachází v hmotné nouzi.
Pokud jste se ocitla v situaci, že vám váš bývalý partner přestal posílat peníze na dítě, je situaci důležité začít řešit co nejdříve. Pokud nebude reagovat na vaše hovory a přestane s vámi komunikovat, nebojte se přejít k radikálnímu řešení.
Skutečnost, že spolu s bývalým partnerem již nesdílíte společnou domácnost přeci neznamená, že již není otcem vašeho dítěte. Nebojte se obrátit na exekutora a policii.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak moc poznamená rozvod vaše děti? Na celý život
Váš přítel má dítě? Mějte na paměti několik věcí, které vám pomůžou