Mnoho lidí bere vřes jenom za podzimní rostlinu, respektive za podzimní dekoraci. Jenže není to jenom květina zdobící okenní parapet. Věděli jste, že vřes přináší i řadu zdravotních benefitů? Kupříkladu zahání nespavost.
Vřes pomáhá léčit
Většina lidí by to do vřesu ani neřekla. Ale je to opravdu tak. Vřes pomáhá léčit! Jak již bylo zmíněno, zahání nespavost, která je v dnešní době velkým problémem. Takzvaná spánková apnoe může být zdraví nebezpečná. Jen málokterý člověk si uvědomuje, jak důležitý spánek je a jak tím pádem je nedostatek spánku velkým problémem. Orgány se v těle dostatečně neregenerují, člověk si pořádně neodpočine, z důvodu nedostatku spánku může také začít tloustnout. S vřesem na okně se vám ale bude nespavost vyhýbat obloukem.
Díky tomu, že vřes ve svém hlubokém nitru obsahuje arbutin, třísloviny, flavonoidy i hořčiny, z těla pomáhá odplavit veškeré toxiny, které se v něm nachází. Pokud vás kupříkladu trápí otoky končetin nebo máte problém se zadržováním vody v těle, pak vám vřes pomůže toto zcela vyřešit.
Mezi jeho další zdravotní benefity patří kupříkladu i to, že redukuje hladinu kyseliny močové, dále pomáhá likvidovat už usazené krystalky ve tkáních nebo v kloubech. Je fantastickým pomocníkem při zánětu močových cest i při zánětu ledvin.
Řada lidí využívá podzimní vřes i při horečce, také při nachlazení nebo kašli a nadměrném pocení.
Mezi jeho další zdravotní benefity patří:
- Proti depresím a stresu
- Ulevuje od bolestí hlavy
- Pomáhá při nemocech jater a žlučníku
- Zbavuje průjmů i křečí
- Hojí zevně pokožku (pomáhá například při akné)
- Umí pokožku hydratovat i zklidňovat
Jak podzimní vřes pěstovat?
Chcete využít veškeré funkce vřesu jako takového? Chcete čerpat z jeho zdravotních benefitů? Pak je třeba ho zasadit do kyselé půdy. Právě kyselou půdu totiž doslova miluje (stačí zkombinovat rašelinu, písek a kůrový humus). V podobném duchu mu pořizujte také hnojivo, které nesmí obsahovat jedinou látku, a to vápník. S ním není vřes zrovna kamarád.
Co má vřes rád, tak je světlo. I když dokáže růst i ve stínu, když ho postavíte na světlo, budete se radovat z opravdu hustého porostu. Stejně tak ho jednou za čas zalijte. Je sice vůči suchu dost odolný, ale když ho jednou za čas zalijete, bude vám za to opravdu vděčný. Substrát stačí udržovat v mírně vlhké podobě.
Co se týče hnojení, jednou za čas je třeba i tuto rostlinu přihnojit. Používejte především speciální hnojivo, které je určené k hnojení kyselomilných druhů, jak již bylo zmíněno. Ideální je zmiňované hnojivo bez vápníku, které je určené třeba pro rododendrony nebo azalky. Ty jsou v tomto případě na stejné vlně jako vřes.
O vřesu:
Vřes, kterému nejčastěji říkáme podzimní vřes, ale ve skutečnosti se mu odborně říká vřes obecný, je stálezelenou, polodřevnatou rostlinu, respektive keříkem. Může narůst až do výšky padesáti centimetrů, kvete zhruba od července až do chladného listopadu. Jeho květiny se zbarvují do bíla nebo jsou růžovofialové. Ve volné přírodě byste na něj narazili kupříkladu na skalách, mezích, na pasekách, v borových lesech nebo také na rašeliništích.
Pokud byste chtěli čerpat z jeho blahodárných schopností, je zapotřebí pěstovat jeho původní druh. Zahradní odrůdy slouží jen a pouze pro dekoraci a pro léčebné účely, podle odborníků a zkušených botaniků, nejsou vhodné.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Znáte pupalku? Pomáhá nejen proti stresu. Jak přistupovat k pěstování?
Podzim na okenních parapetech. Jaké květiny zvládnou i chladné období?