K získání vlastního bydlení je zapotřebí ve většině případů hypotéka. Není ovšem tajemstvím, že podmínky pro získání hypotéky se razantně změnily – a dosáhnout na ni tak dnes může stále méně lidí. Navíc je vysoká hypotéka i obrovským závazkem na dlouhé roky. Lidé tak stále častěji přemýšlí nad tím, jak získat vlastní bydlení mnohem levněji a rychleji.
Bydlení na chalupě
Bydlení na chatě nebo na chalupě je jednou z možností alternativního způsobu bydlení. Chata je na rozdíl od chalupy ale jen rekreačním objektem, i když se tedy upraví a řádně zrekonstruuje pro trvalé bydlení, nelze si tu nahlásit trvalé bydliště, to musí být nahlášeno na obci. Chalupy se ale považují za hospodářské zařízení a trvalé bydliště si tam tak nahlásit lze.
Chaty i chalupy však mohou být zajímavým řešením, jejich rekonstrukce může probíhat postupně, takže i financování není pro rodinný rozpočet takovou zátěží. Navíc si lze toto bydlení přizpůsobit, lze těžit z přírodních zdrojů, výborným řešením je instalace solárních panelů. Plusem je bydlení v přírodě nebo na okraji malé vesničky, kde je klid.
Dům postavený z lodního kontejneru
Bydlení v kontejnerovém domě? Ve světě zcela běžné, a i u nás roste zájem o tento typ alternativního bydlení. Mezi obrovské výhody patří rychlost, s jakou je možné stavbu realizovat. Nemusíte navíc shánět stavební povolení, je však nutné mít pozemek, na kterém bude kontejnerový dům stát. Ale zase není nutné se starat o základy pro dům, kontejnerový dům se staví na zabetonované patky.
Kontejner pro lodní dopravu lze sehnat za velmi příznivou cenu, pokud je v dobrém stavu, dostanete se na částku okolo několika desítek tisíc. K tomu je ale nutné přičíst ještě další náklady, zejména pak za přepravu na místo, ukotvení, potřebnou izolaci nebo na samotnou realizaci oken, dveří, vnitřního zařízení a za připojení vody nebo elektřiny. Lodní kontejnery jsou ale z velmi kvalitního a stabilního materiálu, který splňuje požární směrnice a odolá i zemětřesení nebo jiným nepřízním počasí.
Bydlení v mobilním domě
Dost podobné je tomu pak bydlení v takzvaných mobilheimech. Mobilní dům je vlastně dům na kolečkách, nejde ale o karavan. I v tomto případě si nemusíte lámat hlavu se stavebním povolením, stačí vyřešit otázku místa, na které mobilní dům postavíte. Mobilní domy mohou být ideálním alternativním bydlením pro jednotlivce, páry ale i pro celou rodinu. Malé mobilní domky jsou skromné, ale pokud se pustíte do větších úprav, můžete si z mobilního domku vytvořit ideální bydlení připomínající vzhledem i vybavením klasický obytný dům.
I v tomto případě je pak nutné vyřešit zejména elektroinstalaci a potrubí, na vybudování inženýrských sítí je pak nutné mít i povolení. Vyřešit se to ale dá instalací nadzemních pohyblivých přípojek. Ty jsou levnější a nepotřebujete ani povolení. Skromný mobilní dům můžete mít rovněž za několik desítek tisíc, zateplený moderní mobilheim se vším potřebným vybavením pak pořídíte do jednoho milionu korun a vejdete se do něj i s dětmi. Chybět vám pak rozhodně nic nebude.
A jak jinak bydlet alternativně?
Předchozí tipy alternativního bydlení při troše šikovnosti sice ušetří peníze, a splní vám tak požadavky na vlastní bydlení, ale stále mohou připomínat normální domov. Lidé dnes ale často volí i jiné typy bydlení, které nejsou rozhodně vhodné pro každého. Je třeba se uskromnit a v mnohých případech žít v souladu s přírodou. Mezi takové alternativní příbytky patří například obytný vůz nebo karavan, ano v i nich lidé často bydlí celoročně. Výhodou je, že každou noc se dá spát na jiném místě. K alternativnímu bydlení se řadí i bydlení v jurtách nebo v hausbótech.
Výhodou alternativního bydlení je velká nezávislost, a to v mnoha ohledech. Šli byste do toho?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Kontejnerové domy: Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto bydlení?
Seznamte se s trendy v bydlení pro rok 2023: Bude IN příroda i cyberpunk