Základy třídění odpadu
Bioodpad – hnědý kontejner
Kompostér by měl mít doma každý, kdo má zahradu. Je to skvělý pomocník při vyhazování zbytků z kuchyně. Snižujete tak množství odpadu na skládkách, a navíc tvoříte potřebný humus. Ten udržuje vlhkost a je doslova prošpikovaný živinami pro kvalitní růst rostlin. V kombinaci s půdou je užitečný při minimalizaci škůdců a chorob zeleně.
Alternativou, pokud nemáte zahradu, jsou samozřejmě bio popelnice. I doma si můžete umístit na kuchyňskou linku mikrokontejner na bioodpad a využít jej při vaření. Co sem patří? Vše, co je biologicky rozložitelné.
Recyklovatelné sklo – zelený/bílý kontejner
Do kontejneru, který je určený na sklo, patří hlavně sklenice, skleněné nádoby, lahvičky od parfémů a další. Dále třeba tabulové sklo z oken a dveří. Nejlépší je prohlédnout si webové stránky místní samosprávy a ujistit se, že dodržujete její zásady.
Plasty – žlutý kontejner
Patří sem lahve na vodu, kojenecké lahve, lahvičky od šamponů nebo kondicionérů, lahvičky od parfémů či kosmetiky, obaly od produktů, fólie… Pěnový polystyren, který je vyrobený ze specifických plastových materiálů a chemických sloučenin, je pro recyklaci nevhodný. Z tohoto důvodu mnoho měst požaduje, aby byl odkládaný spíše do běžného odpadkového koše.
Do žlutého kontejneru by dále neměly přijít například mastné obaly od jogurtů a dalších potravin nebo obaly od žíravin a barev.
Recyklovatelné plechovky – šedý kontejner
Do kontejneru na kov můžete vhodit hliníkové plechovky od nápojů či chipsů nebo holicích krémů. Samozřejmostí jsou také plechovky od piva a limonád. Naopak sem není možné vyhazovat plechovky od aerosolů či barev, protože jsou považované za nebezpečný odpad. Je možné zkusit se domluvit s městem na jejich odběru.
Nepatří sem baterie a další drobné elektro, na to jsou určené speciální kontejnery na elektroodpad. Najdete je buďto u dalších popelnic nebo třeba v supermarketech.
Papír – modrý kontejner
Do modrého kontejneru můžete odložit veškerý celopapírový odpad, jako jsou například knihy ve špatném stavu, kartony, noviny, časopisy, papírové tašky, a dokonce i obálky s fóliovými okénky. Bublinkové obálky vhazovat jen bez plastového vnitřku!
Dále sem nepatří znečištěný či mastný papír, ani účtenky z obchodu. Papírové předměty s plastovou nebo kovovou podšívkou či voskovým povlakem, jako je například kelímek na kávu, také nejsou přijatelné a obvykle se požaduje jejich umístění do běžného odpadkového koše. Znečištěné papírové talíře nebo jiné papírové předměty od potravin lze umístit do kompostéru.
Nápojové kartony
Barva kontejneru se tady může lišit, vždy záleží na tom, jak má daná obce systém nastavený. Ale vždy je opatřený oranžovou nálepkou a patří sem všechny obaly od krabicových nápojů, jako jsou džusy, mléko, víno. A před vhozením dovnitř je nezapomeňte sešlápnout.
Olej
O třídění oleje jste možná ještě neslyšeli. Nicméně olej, který vám na pánvi zbyde po smažení, nepatří do záchodu. Nepatří ani do dřezu nebo do koše. Patří do speciálních popelnic na olej, které jsou u nás pro mnoho lidí zatím spíš novinkou. Pokud vám není příroda lhostejná, více o třídění oleje se dozvíte na tomto instagramovém účtu.
Třídění odpadu v domácnosti
Třídění by mělo začínat již u vás v domácnosti, a to tím, že si místo jednoho velkého koše založíte několik malých. Ani nemusíte na všechno kupovat koš zvlášť, bohatě postačí, když třeba do zásuvky pod dřezem chytře naskládáte menší papírové tašky. Navíc třídění odpadu v domácnosti může také zlepšit náklady, které vydává město na správné třídění odpadu. Efektivní a přiměřené nakládání s odpadem ve vaší domácnosti má tedy vliv na snížení poplatků za odpad!
Můžete si ale osvojit i další ekologické návyky (viz. v našem článku), například používání opakovaně použitelných lahví na vodu, pořízení vlastního kelímku na kávu. Kromě toho můžete do obchodu nosit plátěné tašky pro opakované použití. Tím omezíte počet plastových tašek, které končí na skládkách. Celkově lze říci, že pečlivé plánování a promyšlené změny ve vaší domácnosti mohou výrazně ovlivnit způsob, jakým šetříte peníze. Stejně tak mají pozitivní vliv na životní prostředí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak snížit plasty v domácnosti? Malými krůčky dokážeme velké věci
Dešťovka: Ekologické řešení, které oceníte na zahradě i doma