Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Jak na domácí fermentované limonády? S tibi krystaly se dá kouzlit

Znáte tibi krystaly, nebo jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Přitom je to hit posledních let. Jsou tělu prospěšné a tudíž zdravé a ještě se z nich dá vyrobit třeba domácí cider. Objevte kouzlo tibi limonády!
tibi
Tibi krystaly jsou malá kolonie zdraví prospěšných kultur.

12. 09. 2022

Co jsou tibi kristaly?

Tibi krystaly jsou malá bílá zrnka, která v sobě ukrývají zdraví prospěšné bakterie jako lactobacillus nebo streptococcus a také kvasinky. Jsou dost podobné tibetské houbě. Tibi se živí cukrem a sladkým ovocem. Fermentací z nich vyrobíte perlivý nápoj, který je u nás i ve světě známý jako vodní kefír. Je neskutečně osvěžující a také zdravý. Příznivě ovlivňuje naši střevní mikroflóru. Ke všemu se dá využít jako základ pro výrobu rostlinného kefíru, případně cideru.

Jak na to?

Máte chuť si vodní kefír vyrobit také? V tom případě čtěte dál.

Na přípravu nápoje budete potřebovat:

  • tibi krystaly
  • skleněnou uzavíratelnou láhev
  • řepný cukr
  • filtrovanou nebo odstátou vodu
  • sušené ovoce – nesířené!
  • plastové nebo dřevěné nádobí
tibi
Vodní kefír seženete jednoduše a pak se můžete pustit do experimentů.

Držte se poměru, že na 100 gramů krystalů budete potřebovat přibližně jeden litr vody. Až budete ale láhev krystaly plnit, nezapomeňte, že hodně rychle rostou a množí se.

Postupujte následovně:

  1. Do litru převařené nebo odstáté kohoutkové vody rozmíchejte tři polévkové lžíce cukru a také pár kousků sušeného ovoce. Můžete použít například rozinky, švestky, datle nebo fíky či například mandarinky. Tak dodáte nápoji ovocnou a výraznější chuť. Nikdy však do nápoje nepřidávejte chemicky ošetřené ovoce, které všechny tělu prospěšné bakterie zahubí.
  2. Tibi krystaly propláchněte v plastovém sítku a přidejte je do vody. Víčko nádoby zakryjte utěrkou nebo kapesníkem a přes hrdlo přetáhněte gumičku. Nechte nápoj zhruba čtyři dny fermentovat. Proces kvašení ale hodně závisí na teplotě, kterou doma máte, poměru krystalů a sladidla. Proto můžete celý proces o jeden den zkrátit nebo například o dva dny prodloužit.

Čím déle budete nápoj fermentovat, tím více bude obsahovat také alkoholu. Ve výsledku by měl být nápoj lehce perlivý a kyselejší. Také si ho můžete podle chuti dosladit nebo naopak naředit vodou. Nápoj bude ještě chutnější, když do něj vymačkáte trochu citrónové šťávy, čerstvé bylinky nebo šťávu z vašeho oblíbeného ovoce.

K TÉMATU  ASMR: Zvuky, které vás přivedou do stavu blaženosti

Sekundární fermentace

Případně můžete nápoj dále fermentovat takzvaně sekundárně. Druhý ferment už probíhá bez přístupu vzduchu, nejlépe ve sklenici nebo láhvi s patentovým uzávěrem, PET lahve na dlouhodobé užívání nejsou to pravé. K vodnímu kefíru přidejte ještě jednu až dvě lžičky cukru. Toto množství platí pro půl litrovou láhev.

tibi
Na druhou fermentaci můžete použít různé ovoce. Nebojte se experimentovat.

Z nápoje přecedíte tibíky (můžete rovnou zadělat na novou limonádu) a přidáte do něj tentokrát už čerstvé ovoce, bylinky, zázvor, ovocnou šťávu…). A opět nechte lahev stát na suchém a stinném místě zhruba dva až tři dny. Nezapomeňte každý den pravidelně povolovat uzávěr a vždy upustit trochu plynu. Ať nemusíte malovat kuchyň.

Mandlový nápoj

Jak jsme zmínili již na začátku, můžete si z tibi krystalů připravit i mandlový kefír. Smíchejte tibi krystaly s cukrem a opět nechte fermentovat alespoň dva až tři dny. Pokud máte chuť například na mandlový kefír, pak postupujte následovně:

  1. Mandle namočte na půl dne do vody, oloupejte je, propláchněte a vhoďte do mixéru.
  2. Zalijte je vodním kefírem a rozmixujte (na 100 g suchých mandlí spotřebujete přibližně půl litru vodního kefíru).
  3. Nápoj přeceďte přes jemné plátýnko a přelijte do sterilizované uzavíratelné nádoby.
  4. Opět nechte kefír fermentovat, tentokrát jen 24 hodin při pokojové teplotě.

Výsledný kefír bude nejspíš cuckovatý, ale nebojte. Stačí ho jen v lahvi protřepat. Skladovat ho můžete v lednici až 1 týden.

Zdravá malinkovka

Kdo by nemiloval malinovku, že? Jenže většina těch, které se prodávají v supermarketech nebo podávají v restauracích, jsou neuvěřitelné sladké a jejich prospěšnost na naše zdraví je velmi diskutabilní. Spíš po ní ztloustnete, než aby vám skutečně k něčemu byla. Na druhou stranu si asi nikdo nedává malinovku, aby byl zdravý. Zkuste si ale připravit kefírovou malinovku, a ta už zdravá rozhodně je.

K TÉMATU  Co je to ta kombucha? Houba rozhodně ne. Čím ještě překvapí?

Budete potřebovat:

  • 50 g tibi krystalů
  • 1 l  vody
  • 120 g třtinového cukru
  • 1 citrón
  • 2 sušené fíky
  • 1 lžíci sušených malin
  • 1 lžíci mražených malin
  • 1 lžíci čerstvých malin
  • A navrch ještě přidáme 1 čajovou lžičku sušených ibiškových květů

Postup:

  1. V litru vody si opět rozpusťte cukr a přidejte šťávu z půlky citrónu.
  2. Tekutinou přelijte tibi krystaly, přidejte sušené fíky a nádobu uzavřete.
  3. Nechte ji stát na kuchyňské lince přibližně jeden den.
  4. Nápoj přeceďte a přelijte ho do jiné sterilizované nádoby. Přidejte do něj maliny a ibišek. Nyní nechte nápoj fermentovat dvanáct hodin
  5. Následně ho opět přeceďte, vraťte tekutinu do lahve a zase ji nechte dvanáct hodin fermentovat, tentokrát ale v lednici. Tak se vám vytvoří bublinky.

S konzumací vodního kefíru však není nutné to nijak přehánět. Aby byl skutečně zdraví prospěšný, vypijte zhruba 2 dcl každý den. Jste-li na něj již zvyklí, pak můžete klidně zkonzumovat dvojnásobné množství.

Ještě váháte?

Stále ještě váháte nad tím, proč byste měli vodní kefír vyzkoušet i vy? Pak vám přinášíme kompletní seznam všech jeho účinků, které na lidský organismus má:

  • Posiluje imunitu
  • Posiluje kosti
  • Snižuje projevy alergií
  • Léčí kožní problémy
  • Funguje jako prevence proti některým typům rakoviny
  • Podporuje správné trávení
  • Léčí laktózovou intoleranci
  • Podporuje hubnutí

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to ta kombucha? Houba rozhodně ne. Čím ještě překvapí?

Čaje jako brána k rituálům i zahnání žízně. Vyznáte se v nich?

Zdroje článku:
www.vegmania.cz, www.jaktak.cz, www.jidlo.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Postel nebo televize, schovaná ve zdi, schovaný úložný prostor pod postelí nebo skládací stolky. Skládání všeho, co se dá. Je to účelné a praktické! Podívejte se na chytré vychytávky, které dokáží ušetřit spoustu místa ve vašem prostoru pro žití.
Sophia Loren slaví neuvěřitelných 90 let! Připomeňte si s námi životní příběh této italské filmové legendy, která se stala nezapomenutelným sexsymbolem a ikonou kinematografie.
Iva Frühlingová, známá zpěvačka a bývalá modelka, otevřeně mluví o svém polyamorním vztahu s manželem Janem Veselým. Její upřímnost mnohé pobouřila, ale Frühlingová věří, že jejich vztah je založen na svobodě a respektu. Jak se jim daří žít v harmonii a co znamená polyamorie pro jejich rodinu?
Ploché břicho je snem nejen žen, ale také spousty mužů. Čím dál více mužů bojuje s přebytečným tukem v oblasti pasu - a dokonce je jich mnohem více než žen. K zeštíhlení břicha je ale potřeba dosáhnout správné kombinace stravy a fyzické aktivity. Aerobní trénink doplněný silovými cviky vám umožní efektivně zhubnout a zdůraznit svaly.
Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Nakupování potravin se za poslední měsíce posunulo na zcela jinou úroveň. Pryč jsou časy, kdy se stály fronty před supermarketem nebo kdy se zdlouhavě skládal nákup na pás a poté se následně s obrovským vynaloženým úsilím táhl domů.
Začínáte se při dlouhých zimních večerech nudit? Není přece nic lepšího, než se po náročném dnu zachumlat do peřin s dobrou kávou nebo čajem a pustit si jedny z nejlepších zahraničních komediálních seriálů.
Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
Období menstruace nemá ráda asi žádá z nás. Jak si ho tedy zpříjemnit, aby to nebyly dny v pekle? Zkuste pár tipů, aby vám bylo lépe!

Výběr článků

Trávíte u počítače celý den v práci? Používáte během práce mobilní telefon nebo tablet? Pak je na čase zaměřit se na to, abyste volný čas vyhradila čemukoliv, jen by to toho neměly spadat moderní technologie.
Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?
I letošní léto se neslo ve znamení barev v mnoha zahradách. Zatímco někdo pěstoval klasické růže, jiní se rozhodli pro takzvanou pupalku. Pupalka dvouletá se však i přesto netěší velké oblíbenosti. Je to velká škoda, je totiž tak zajímavá! 

Nepřehlédněte

Předpokládá se, že do roku 2025 budou ženy ovládat dvě třetiny majetku v USA. Zde je několik skvělých investičních tipů šitých na míru ženám.
Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek