Nastávající maminky by se však měly na porod – a vůbec všechno s ním spojené – důkladně připravit. Měly by být informovány o tom, jaká vyšetření je čekají a k čemu jsou dobrá, protože se může stát, že je na některá z nich lékař ani nepošle.
Informujte se a hoďte do pohody
Žena, která je dobře připravena na porod, je psychicky mnohem vyrovnanější. Zároveň je důležitá i dobrá fyzická kondice, jelikož porod je pro ženu velmi vyčerpávající. Ovšem jak víme, ne každá fyzická aktivita je v určitém stadiu těhotenství vhodná a některé jsou dokonce přísně zakázané. O tom všem bude seriál o předporodní přípravě.
Rozhodnuto je ještě před otěhotněním
Již dávno není žádným tajemstvím, že mnoho věcí v těhotenství může žena ovlivnit sama. Pro zdraví budoucího dítěte jsou právě první dny a týdny vývoje embrya velice důležité. V současné době je stále ještě mnoho žen, které ponechávají otěhotnění osudu nebo se o své graviditě dozví až po nějaké době – a to většinou z příznaků, které nelze opomenout. Pro ty, které do této skupiny nepatří, je tu několik tipů, jak se na otěhotnění správně připravit.
Co můžete ovlivnit a změnit?
Faktorů, které mohou ovlivnit výsledek početí je celá řada. Některé se dají změnit, některé nikoli. Mezi první skupinu rozhodně patří například stravování, zdravý pohyb, druh zaměstnání či aktuální zdravotní stav ženy. Mezi ty, které se ovlivnit nedají, patří určitě věk budoucí rodičky, genetické dispozice či osobní anamnéza. Obě skupiny faktorů jsou důležité, aby byl plod uchráněn a těhotenství bylo zakončeno porodem zdravého děťátka. V předporodní přípravě jde tedy hlavně o to, aby byly veškeré škodlivé vlivy co nejvíce eliminovány a záporné neovlivnitelné faktory se důkladně vyšetřily a následně upravily či změnily.
Dokonalé zdraví je zásadou číslo 1
Základní zásadou je dokonalé zdraví budoucí maminky. To znamená, že je třeba se vyhnout pokud možno virózám a infekčním onemocněním. S tím mohou mít problém zejména ženy, které jsou zaměstnány jako učitelky, jelikož jsou každý den vystavovány riziku při styku se značným množstvím dětí. Zdraví plodu ovlivňují samozřejmě i škodlivé životní návyky, jako je kouření či konzumace alkoholu. Nejinak tomu je i u špatného stravovacího režimu. Kvalita a množství výživy nejen pozitivně ovlivňují nejen průběh těhotenství, ale současně zvyšují hmotnost novorozenců a navíc podporují kojení. V praxi se osvědčila i konzumace speciálních vitamínů pro těhotné a kojící ženy. Zásady zdravé výživy před otěhotněním a při něm lze konzultovat s lékařem.
Co dalšího vás čeká, jaké testy si můžete nechat udělat a jak se připravit na bezstarostný porod, se dozvíte v příštím článku.