Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Sebeláska je klíčem ke spokojenému životu. Naučte se to!

„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
sebeláska
Sebeláska vede ke spokojenému životu. (zdroj foto: www.123rf.com)

04. 02. 2021

Poznáváte se? Jsou to věty, které vám občas kolují hlavou? Nebo se dokonce jedná o něco, co je pevnou součástí vaší osobnosti? V tom případě vás vítáme u krátkého počtení o sebelásce. Potřebujete ji jako sůl.

Sebekritika a sebemrskačství, co nezná obdoby. A kde je sebeláska?

I vy jste možná někdy viděly videa z Indie, kde se stále pěstuje sebemrskačství jakožto kult, kdy má být člověk očištěn od hříchu a přiblížen k Bohu. To ale není vůbec nic oproti tomu, jakou bolest a trápení sami sobě způsobujeme my.

To, jak soudíme sebe samy, a jak samy sebe obviňujeme a neustále posuzujeme, by se s klidným svědomím dalo srovnat s praktikami sekt po celém světě. Jen co se vám v životě „povede“ nějaký omyl, už se za něj odsoudíte a myslíte si, že děláte vše špatně.

Vztahy prostě nemohou fungovat

Když vám chybí sebeláska, máte co dělat s dalšími hromadami negativních emocí. Nedaří se vám v práci, ve vztahu, ani v rodičovství. Proč je tomu tak? Protože se v rodině, kde jste vyrůstali, nikdo nezamýšlel nad psychologií dítěte.

Nikdo s vámi nikdy neprobíral, jak jsou pocity a emoce důležité. Měli jste jídlo a oblečení, tak na co si stěžovat. No jo, ale během dětství a dospívání jste vlivem názorů dospělých mnohdy došly k názoru, že nejste dost dobré. Jdeme se podívat, jak z toho ven.

Jsem tady sama za sebe a mám svůj život

Prvním důvodem, proč se vám váš život nedaří vést v harmonii, je neustálá potřeba se s někým srovnávat. Když se budete poměřovat s lidmi ve vašem okolí, brzy zjistíte, že vlastně žijete velmi špatně. Nedbáte na svou výživu jako sestřenice Nikola, nevěnujete se sportům jako kamarádka Petra, a už vůbec nemáte tak vytříbený styl jako vaše sousedka Jana.

K TÉMATU  Syndrom vyhoření. Jak ho poznat a včas mu předejít? Kdy je člověk pouze unavený a kdy už vyhořelý?

Až si příště postesknete, že nemáte ozdobené vchodové dveře jako vaše kamarádka, zastavte se. Ničemu tím nepomůžete. Sebemrskačství ponechte v Indii.

Nebudu se pořád kritizovat. Příště to zkusím udělat lépe

Další mantra, kterou si zapište za uši. Místo toho, abyste svá životní rozhodnutí stále zpochybňovala, je nechte volně plynout. Někdy se rozhodnete dobře, jindy uděláte chybu. Ale poučení z chyby neznamená trestat se za ni ještě stokrát.

Jedná se o to, že si plně uvědomíte, že se to příště budete snažit vykonat lépe. Vždyť přece vina, kterou se trestáme, ničemu nepomáhá. Chleba nezlevní a minulost zpět nevezme. Proto se přestaňte obviňovat za rozhodnutí dávno minulé. Je tady sebeláska!

Děkuji sama sobě – to je sebeláska

Tolikrát máme pocit, že je všechno špatně. Co kdybychom se místo nekonečného utápění se v roli oběti raději podívali na věci jiným úhlem pohledu? Zkuste si sednout a místo nepříjemných myšlenek se věnovat poděkování.

Poděkujte za maličkost, kterou máte. Každý den před spaním. Poděkujte i sama sobě za konkrétní věci, které jste během dne zvládla. Najednou vám začne docházet, že možná sousedka má krásně naškrobené záclony, vy jste ale zvládla velmi náročný den, a ještě jste se dokázala usmát.

Dopřeji si radost každý den

Všichni máme náročné zaměstnání, děti, rodiče, domácí mazlíčky a spoustu dalších životních povinností, které chceme stihnout. Každý den byste si ale měla dopřát malou chvilku jen pro sebe. Někomu stačí čtvrt hodiny meditace před spaním, jiný zase potřebuje hodinovou procházku.

Nestaňte se výjimkou a myslete v nekonečném běhu také na sebe. Zajistěte si místo v nové volnočasové aktivitě ve vašem místě bydliště, pusťte si veselé video, dopřejte si radost v jakékoliv podobě. Prostě sebeláska!

K TÉMATU  Jak být sebevědomá před ostatními lidmi?

Vidíte toho úžasného člověka? No přeci támhle, v zrcadle! Ano, jste to vy. Dopřejte si více lásky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se mít konečně více ráda? Nedostatek sebelásky může ubíjet

Láska prochází žaludkem. Ovlivňuje jídlo partnerský vztah?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková. Smutnou zprávu oznámil kameraman Václav Duchek. Herečka zesnula v noci na sobotu v sanatoriu v Mníšku pod Brdy. Příčinou úmrtí byl dlouhodobý boj s Alzheimerovou chorobou.
Děti jsem nikdy nechtěla, a to můj přítel dobře věděl. Myslela jsem si, že náš vztah je jasně nastavený, že jsme domluvení a nic to nezmění. Právě i podle toho jsem si partnera vybírala. Dnes je ale všechno jinak, i když jsme si dávali pozor, já otěhotněla a dostala jsem se do nepříjemné situace.
Když se řekne Česká republika, každý si spíše vybaví pivo, nicméně Morava – to je kraj hlavně vína a slovácké kultury. Proto je zde spousta vinic, které můžete obdivovat nejlépe ze sedla svého kola.
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Pohřeb je jedna z nejsmutnějších událostí v našem životě. Je tedy potřeba nic nezanedbat a rozloučit se s láskou a pokorou. Přirozenou součástí je čas na klid, truchlení a celkově zpracování této těžké události.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?
Otáčíte se v posteli a odkládáte mobil. Kam? Přece na noční stolek! Na něj si odložíte hodinky, rozečtenou knížku nebo hrnek s čajem. Stejně tak můžete zhasnout lampičku bez nutnosti vstát, když budete usínat. Inspirujte se nočními stolky v naší galerii.
Záleží nám na tom, jak se cítíme. Chceme vypadat stylově a šik za všech okolností a občas kvůli tomu děláme i věci, které nám ve skutečnosti tak úplně neprospívají. Nevěříte? Pokud nosíte brýle, nejspíš právě teď nastal čas na přehodnocení některých vašich návyků.
Odstranit dioptrickou vadu, zbavit se navždy brýlí, ale i další zákroky si stále častěji pořizujeme na splátky. Které?

Výběr článků

Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.

Nepřehlédněte

Kdo by neznal kultovní seriál Přátelé, který je oblíbený napříč mnoha generacemi? Rosse, Rachel, Monicu, Joeyho, Chandlera a Phoebe milujeme všichni, ovšem pamatujete si děti, které v seriálu hrály? Kdo ztvárnil Bena a Emmu, jedny z důležitých postav seriálu? A co dělají nyní?
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek