Sobota , 19. 04. 2025

Rostislav

Příběh Kristýny (33): Borelióza a já. Změna pohledu na můj handicap mi zachránila život

Kristýna (33) nepatří mezi lidi, kteří dávají na odiv své bolesti. Když onemocněla a její stav jí nedovolil se hýbat, prožívala těžké chvíle.
borelióza
Když nemůžeš, přidej víc! Nikdy se nevzdávej, stejně jako Kristýna. (zdroj foto: pixabay.com)

21. 04. 2020

Verdikt zněl jasně – borelióza. Jak je na tom dnes a jak zvládla svůj boj s těžkými bolestmi a depresemi?

Neviditelný nepřítel

Kristýna patřila mezi zdravé holky, které se rády hýbou. Vyhrávala atletické soutěže, hrála basketbal a volejbal ve školních týmech. Vše se změnilo, když po příjezdu z přechodu Malé Fatry, kdy spali každý den na jiném místě, začala pociťovat neznámou únavu. „Ráno jsem se probudila a cítila jsem se unavená jako po náročném turnaji ve volejbale.“

Bylo jí 17, když jí diagnostikovali nemoc zvanou borelióza. A to až po nátlaku ze strany rodiny, protože dívku nikdo nechtěl ošetřit. Třídní premiantka si tak z úst lékařky vyslechla, že „si svou únavu vymýšlí, aby nemusela do školy.“ Zřejmě ji kousl komár, protože klíště žádné neměla.

Důchod v 17?

Její stav se postupně zhoršoval. K únavě se přidaly silné bolesti kloubů a teplota, která neustupovala. „V nemocnici jsem byla na pozorování, léčili mě antibiotiky. V té době jsem postupně ztrácela možnost chodit a hýbat se. Skončilo to tak, že jsem pouze ležela v lůžku v hrozných bolestech a můj největší výkon dne byl, že jsem se hrdě sama odplazila na záchod.

Trvalo to dlouho, ale byla jsem na sebe pyšná, že alespoň to zvládnu sama.“ Z dívky, která s kamarády chodila na diskotéky a žila aktivním životem, se proměnila v nemohoucí ležící osobu, které v jejích 17 letech nabídli důchod. 

Nemohoucí teenagerka

Důchod si napsat nenechala, protože doufala, že se vše zlepší. Věřila lékařům, že ji z toho dostanou. Týdny a měsíce plynuly, a Kristýna stále nebyla schopná sama bez pomoci vyjít ani schody. Po bytě se pohybovala v šílených bolestech. Postupně se k fyzické bolesti přidávaly deprese a pocit samoty, protože kamarádi dál pokračovali ve svobodném stylu života. Kristýna byla doma, omdlévala bolestí, začaly jí selhávat játra a ledviny. Vyhlídky nulové. Přemýšlela o tom, že si vezme život.

K TÉMATU  "Nadpřirozené schopnosti mám už od malička. Dnes je využívám k pomoci dalším lidem," říká Marie
borelióza
Klíště. (zdroj foto: pixabay.com)

Změna pohledu na věc

Kristýna stále doufala, že lékaři naleznou způsob, jak jí pomoci. Jelikož jí ale docházely síly, rozhodla se, že svůj život vezme pevně do svých rukou. S pomocí rodiny nalezla člověka, který dokázal po vzoru profesora Jiřího Janči (významný český průkopník na poli alternativní medicíny, pozn. red.) léčit lidi z různých nemocí, se kterými si lékaři nevěděli rady.

Dostala kontakt i na další alternativní duchovní postupy, které jí pomáhaly udržet si pozitivní mysl. Její stav se začal po malých krůčcích zlepšovat. „Až když jsem si uvědomila, že mi nikdo nepomůže, a že musím hledat jinou než lékařskou cestu, začalo mi být každý týden o kousek lépe. Borelióza mne prostě nedostane!“

Na dobré cestě

Díky individuálnímu studijnímu plánu se Kristýně dařilo dokončit s ročním zpožděním střední školu i napříč tomu, že ji borelióza provázela celou tu dobu. Stále měla silné bolesti a teploty, ale hybnost se pomalu zlepšovala. „Nikdy nezapomenu na to, když jsem poprvé sama opět dokázala vyjít schody nebo ujít jednu zastávku MHD. Byl to ten největší pocit vítězství.“

Kristýna nakonec vystudovala dvě vysoké školy a splnila si svůj sen, když odjela pracovat do Španělska. „Nemoc má různé průběhy a vrací se, vždy je ale důležité zůstat pozitivně naladěna.“

čekání
„Nemoc má různé průběhy a vrací se, vždy je ale důležité zůstat pozitivně naladěna.“ (zdroj foto: pixabay.com)

Rodinná láska

Nemoc se v těžší podobě Kristýně několikrát vrátila. V současné době chodí o holích a snaží se vysvětlovat svým dvěma dětem, že v životě je normální mít překážky. Nemají klasickou domácnost, kdy maminka zvládá vše a „obskakuje“ děti. Děti jsou od malička zapojeny do rodinného dění, a vůbec si neztěžují.

Kristýna bojuje i s omdléváním a některé dny není schopna většího pohybu. Její děti jí její lásku vracejí – když vidí, že je mamince špatně, češou jí vlasy a nosí jí plyšové hračky pro radost. „Všechny dny nejsou zalité sluncem, ale s pomocí veselé písničky to vždy nějak zvládneme.“

K TÉMATU  9 případů, kdy je rozchod nejlepší řešení. Udělejte si ve vztahu i v životě jasno

Kristýna se po velkém životním šoku dokázala se svým údělem smířit. Dnes aktivně pomáhá dalším lidem ve svém okolí a snaží se zůstat pozitivně naladěna pro svou rodinu. Sice už nikdy nezvládne přechod pohoří, ale boj o svůj život vyhrála na plné čáře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Komáři a mouchy útočí. Vyrobte si domácí přírodní repelent a připravte se na otravný hmyz

Léto přeje aktivitě klíšťat. Jak se preventivně bránit a jak správně postupovat, když už se zakousne

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Léto už je v plném proudu a s ním i více či méně nutné doplňování a obměňování šatníku. Co by ale v sestavování našeho šatníku na teplé měsíce mělo hrát největší roli, jsou materiály oblečení. Víte, které jsou ty nejvíce vhodné na léto, a kterým je lepší se v obchodě raději obloukem vyhnout?
V době, kdy se digitální svět neustále vyvíjí, přinášíme inspirativní příběhy žen, které si vyšlapaly cestu k úspěchu ve světě technologií. Přečtěte si o výzvách, které překonaly, a inovacích, které přinesly. Tyto příběhy nejen motivují, ale ukazují, že technologický sektor není jen doménou mužů.
Že to přece není možné? Všechno jde, když se chce. A přitom nemusíte vůbec nikam cestovat. Klidně zůstaňte doma, ale zařekněte se, že každý den budete angličtině věnovat alespoň dvacet minut.
Turistické středisko Jasná je velmi známé, stejně jako mnoho dalších míst v jeho okolí. Dovolená v Nízkých Tatrách na Slovensku ale může být plná jedinečných zážitků z míst, která každý nezná. Poradíme vám, kam vyrazit, abyste nebyli obklopeni obrovskými davy turistů. Díky tomu si užijete dovolenou mnohem více.
Mnohé druhy zeleniny a ovoce v minulosti rozhodně nevypadaly a nechutnaly tak jako dnes. Lidé si je vyšlechtili k obrazu svému. Otázkou je, jestli je to na škodu, nebo k užitku. Seznamte se s těmi nejznámějšími vyšlechtěnými druhy plodů, které dříve byly úplně jiné.
Co vás čeká tento pracovní týden? Čemu se raději vyhnout a co můžete očekávat? Některý den je vhodný na péči o vaše zdraví, jiný zase pro vypuštění vašich emocí. Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.
V kostele Sv. Zdislavy v Prostřední Bečvě se dnes konalo poslední rozloučení s Helenou Zeťovou, ikonou české hudební scény, která zemřela 20. prosince 2024 ve věku 44 let. Událost přilákala nejen rodinu a přátele, ale také řadu známých osobností.
Herec Martin Hruška, známý svým působením v Divadle pod Palmovkou a Jihočeském divadle, náhle zemřel ve věku 56 let. Úmrtí tohoto talentovaného umělce potvrdilo Jihočeské divadlo na svém facebookovém profilu.
Třešně a višně jsou jedny z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů na pozemcích a zahradách u rodinných domků. To není překvapivé, protože všechny odrůdy třešní jsou chutné, zdravé a ideální pro konzumaci přímo ze stromu. Stojí za to zjistit, jak tuto rostlinu správně pěstovat a jak vybrat nejlepší odrůdy třešní, které každoročně poskytnou bohatou úrodu. Řekneme vám také, jaká může být cena třešní a kde je nejlépe koupit.
Rodiče ve snaze dopřát svým dětem to nejlepší kupují často hraček víc, než je potřeba. Na trhu existuje spousta hraček a děti chtějí často všechny, které v obchodě vidí. Podle čeho vybrat hračky, které děti zaujmou a vydrží si s nimi hrát dlouhé hodiny?
Někdo jich má málo, jiný zase až moc. Pihy jsou nedílnou součástí pokožky každého z nás. Drobné pihy krásy jsou víceméně neškodné, ovšem to neznamená, že by znaménka nebyla riziková. Naopak. I ony se v budoucnu mohou proměnit v zákeřný melanom, kterému jde předejít jedině poctivou prevencí u dermatologa. A my známe jednu moderní metodu, před kterou neuteče žádné znaménko.

Výběr článků

Být na dítě sama není bůhví jaký med, to nám jistě potvrdí každá žena, která si tím prošla. Ať už se jedná a sociální, finanční nebo časovou nesvobodu. Jak si s tím vším poradit?
Stále ještě máte zafixované tenisky jako sportovní obuv, která se nehodí do města nebo do práce?
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.

Nepřehlédněte

19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
Jaro je období nových začátků, a to nejen v přírodě, ale i v našem těle. Po zimních měsících plných těžkých jídel a minimálního pohybu je ideální čas dopřát si jarní detoxikaci. Tento článek přináší 10 tipů, které pomohou obnovit energii, podpořit imunitní systém a naladit se na zdravější životní styl.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek