Péče o pokojové rostliny v zásadě není nijak složitá, ale abyste je předčasně nezahubili, je třeba dodržovat základní požadavky konkrétní rostliny. Když se tak neděje, snadno rostlina podlehne onemocnění nebo škůdcům. Na co vše si při pěstování dát pozor?
Zálivka
Každá pokojová rostlina je individuální a má také individuální požadavky co se týká zálivky. Ta závisí na způsobu pěstování, ročním období, místě, kde se nachází. Vždy se řiďte rozumem a potřebami rostliny, což znamená, abyste rostliny zalévali tehdy, když je třeba. Samozřejmě jsou pokojové rostliny, které vyžadují zalévat skutečně minimálně, do této skupiny se řadí například kaktusy a sukulenty.
Zálivku nikdy nepřehánějte, vždy je lepší méně než více, protože ve většině případů je to právě nadbytek vody, díky kterému rostliny uhnívají.
Hnojení
Velmi častou chybou při pěstování pokojovek je nedostatek hnojiva. Myslete na své rostliny a hnojte je alespoň jednou za měsíc od jara do začátku podzimu. Během zimních měsíců rostliny zpomalí, takže nepotřebují ani tolik vody, ani hnojiva jako v teplých měsících. Při hnojení se vždy řiďte návodem a neexperimentujte s množstvím hnojícího přípravku. Mohli byste totiž své rostliny jednoduše zadusit.
Přesazení
Jednou za rok, ideálně na jaře, většina rostlin potřebuje přesadit. Jedním z hlavních důvodů je přerostlý kořenový systém, který už nepřijímá tolik živin, jak by rostlina potřebovala. Předně pak na jaře, kdy se znovu zrychluje její růst.
Při přesazování kořeny zredukujte, očistěte a rostlinu zasaďte do většího květináče s novou půdou a uvidíte, jak se jí bude krásně dařit po zimě.
Množení
Jednou za čas byste svým rostlinám měli odlehčit jejich množením. Jednak rostlinu osvěžíte a dopřejete jí přijímání více živin, ale také získáte i další rostliny navíc. Typickým příkladem je třeba fialka africká, které stačí otrhat pár listů, aby měly ty ostatní prostor pro růst. Utrhnuté listy nechte ve vodě zakořenit a za pár dnů si je můžete znovu zasadit.
Některé pokojové rostliny, jako jsou například bromélie, se rozmnožují svými výhonky, které stačí oddělit a zasadit.
Nečistoty
Pokojovky nestačí jen zalévat. Nezapomínejte na prach, který se na nich usazuje. Jednou za čas jim dopřejte sprchu (voda však nesmí být příliš studená). Zbavíte rostlinky prachu, díky čemuž krásně prokouknou a budou moci lépe dýchat a přijímat více světla, které je pro jejich život tolik důležité.
Pokud se vám do sprchování nechce, snažte se z nich prach odstraňovat ručně vlhkým hadříkem nebo jemným kartáčkem.
Zaštipování
Podzim je ideální dobou, kdy byste měli kytky prořezat. Možná vám to přijde líto, ale díky tomuto kroku budou vaše pokojové rostliny zdravější, což se okamžitě projeví na jejich vzhledu. Nemusíte se bát, prořezáváním či zaštipováním rostlině zajistíte nový růst.
Zaměřte se na nemocné a mrtvé listy a stonky. Jakmile má rostlina mnoho listů, je na čase jí ulevit.
Uschlé květy
Nenechávejte na rostlinách květy až do doby, než samy opadnou. Tyto mrtvé květy ubírají rostlině na síle a často jí způsobují různé choroby. Pravidelně se také zbavujte žlutých, hnědých, uschlých nebo popraskaných listů. Všímejte si i náhlých změn, jako jsou třeba fleky na listech, často jde o choroby, které rostlinu mohou zničit.
Hmyz
Ač to na první pohled nejde vidět, pokojovky jsou často napadány nejrůznějším hmyzem. Typickým příkladem jsou smutnice, černé mušky, které si často pleteme s octomilkami. Tyto mušky se množí v půdě rostliny, larvy napadají její kořeny a rostlina tak pomalu odumírá. Mezi další časté škůdce patří mšice, třásněnky nebo svilušky, na které je také třeba si dát pozor. V boji proti těmto škůdcům jsou nejúčinnější insekticidní přípravky.
Nemoci
Jak jsme již zmínili, rostliny mohou také onemocnět. Nejznámější nemocí rostlin je padlí, které se vyznačuje bílými skvrnami na listech. Dalším častým jevem je hniloba kořenů, jejímž původcem je přemokření. Jakmile na své rostlině zpozorujete nějakou zvláštnost, je třeba jednat co nejdříve.
Říká se, že rostliny mají rády společnost, rozhodně nic nepokazíte ani tím, když si s nimi budete občas vykládat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Co nám pokojové rostliny říkají, když…
6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů