Pátek , 11. 04. 2025

Izabela

Jak se účinně zbavit odumřelých buněk? Vsaďte na správný peeling

Dnes a denně je naše pleť zatěžovaná nepříznivými vlivy. Ať už se jedná o nánosy make-upu nebo nečistoty z ovzduší, to vše naší pokožce příliš neprospívá. A to nejen v jejím jádru, ale i zvenčí. Dost často pak dochází ke zhrubění pokožky, která získává našedlý tón, ovšem nechybí ani vydatně ucpané póry.
peeling
Kůže se přirozeně zbavuje odumřelých buněk a správným peelingem jí pomůžete.

14. 06. 2022

14. 06. 2022

Právě v tomto případě je nejlepší povolat do služby kvalitní peeling, který pleť zbaví veškerých nečistot a znovu jí umožní naplno zářit. Samozřejmě to ale není jen tak, peelingů je totiž celá řada. Proto se podíváme na jednotlivé způsoby, které vám pomohou s odstraněním odumřelých buněk. 

peeling
Exfoliovat nepotřebuje pouze váš obličej, ale celé tělo.

Možností, jak exfoliovat svou pleť, je celá řada. Za to patří velké dík různým technikám a také kosmetickým produktům, které nám odstraňování starých kožních buněk usnadní. Není ale peeling, jako peeling.

Peeling je metodou plnou výhod

Pleť každého z nás má řadu úžasných vlastností, přičemž jednou z nich je jistá pravidelnost co se týče obměny kožních buněk. Ty zpravidla dozrávají v průběhu měsíce a poté se samy přirozeně odloupnou. Jak ale stárneme, nebo si zanášíme pokožku víc, než je zdrávo, jsou tím logicky zhoršené běžné procesy exfoliace. A právě v tu chvíli je třeba zakročit a aktivně se postarat. Čeho kvalitním peelingem docílíte?

  • Projasňuje pleť
  • Zbavuje kůži odumřelých buněk
  • Sjednocuje barevný tón pleti
  • Stimuluje produkci kolagenu a elastinu
  • Předchází ucpávání pórů
  • Zjemňuje pokožku
  • Usnadňuje vstřebávání produktů

Z čeho můžeme vybírat?

V základu rozlišujeme dva typy – mechanický (sem patří třeba scruby s abrazivními částečkami, různé kartáče či houbičky) a chemický (obrušování kůže za pomoci ovocných kyselin či rostlinných enzymů).

Mechanický peeling

Může mít řadu podob a z domova ho známe snad úplně všichni. Je obecně nejlepší nejen pro úplné začátečníky, ale i pro ty, kteří se bojí zajít s obrušováním pokožky o trochu dál. Z hlediska pomůcek a dalších typů představuje bohaté království, proto není nic těžkého najít si pro sebe toho svého favorita, který bude vyhovovat potřebám vaší pleti. Hodit se vám mohou:

Peelingy s rostlinnými složkami

Seženete prakticky v jakékoliv drogérii nebo specializovaném obchodě. Obsahovat mohou řadu rozmanitých přírodních ingrediencí, přitom nejčastěji jsou vyrobené z jojobového vosku, přírodních olejů či jílů, obsahovat mohou také prášky z pecek, obilovin, zrníčka z ovoce (jahody, maliny, meruňky, šípek a další), kvalitní soli (mořská či himálajská) i cukry (nejčastěji třtinový), stejně tak třeba mletou kávu. Někdy najdeme peelingy i spíš na vodové bázi, ovšem pro lepší hydrataci jsou vhodnější ty s vosky, oleji či jíly.

K TÉMATU  Sluníčko a spálená pleť. Osvědčené domácí přípravky, které pomohou s ošetřením pokožky

Na složení si dávejte velký pozor, a to zejména v momentě, kdy kladete důraz na přírodní kosmetiku. V některých exfoliačních produktech se totiž nachází takzvané mikroplasty, které (jak víme) úplně nejsou to pravé ořechové. Variací je více než dost, ovšem vždy se zaměřte na peelingy s jemnými mikročástečkami, které jsou určené výhradně pro obličejovou část.

DIY peelingy

Jejich složení v podstatě vychází z toho, co jsme psali o kus výš, přičemž každý si může poskládat suroviny tak, aby peeling krásně voněl, pěkně se nanášel a prospíval pleti.

peeling
Domácí peeling vyrobíte i doma. Na internetu najdete mnoho návodů, jak postupovat.

Domácí verze mají však i další výhodu – podstatně snižují spotřebu mikroplastů, tedy uměle vyrobených zrníček, která občas bývají součástí konvenční kosmetiky. Podomácku vyrobený peeling je tak dobrou a vůči přírodě přátelskou variantou. A pokud máme jmenovat nevýhody, může se občas stát, že si namícháte kombinaci, která vám způsobí nepříjemnou vyrážku. To ale hrozí i u klasické kosmetiky, proto pátrejte, testujte a zkoušejte.

Peelingoví pomocníci

Obrušovat svou pokožku můžete nejen pomocí kosmetiky, ale i s použitím šikovných pomůcek, mezi které řadíme klasické kartáčky, ovšem skvělé jsou i antivibrační kartáčky nebo hit poslední doby – konjakové houbičky. Ty kromě toho, že pleť čistí, mohou obsahovat i další rostlinné složky, které jsou speciálně navržené pro jednotlivé typy pletí.

péče
Nezapomínáte na pravidelnou peelingovou péči?

Chemický peeling

Ačkoli chemický peeling můžete v dnešní době aplikovat už i doma, chce to hodně cviku, pozornosti a opatrnosti. I tak se ale chemický peeling řadí spíše k procedurám, které jsou klasikou kosmetických salónů. Nedílnou součástí takové péče jsou:

AHA kyseliny

Nejvíce se v tomto případě pracuje s kyselinou glykolovou nebo mléčnou. Jedná se o alfra hydroxy kyseliny, které jsou rozpustné ve vodě a působí hlavně na povrchu kůže. S jejich pomocí je pokožka hydratovaná, mladistvá a rozzářená. AHA kyseliny mají i další výhody – redukují vrásky, předchází stárnutí a jsou ideální pro normální i suchou pokožku.

K TÉMATU  Mýty v péči o pleť, kterým dodnes ženy věří. Možná mezi ně patříte i vy

BHA kyseliny

Jejich nedílnou součástí je zejména kyselina salicylová. Pod pojmem BHA se jednoduše skrývají beta hydroxy kyseliny rozpustné v tucích, které působí nejen na povrchu, ale i uvnitř pokožky. Ideální jsou zejména pro mastné typy pleti se sklonem k akné a vyrážkám, přičemž jejich účinek spočívá v redukci kožního mazu a urychlování hojení. 

Enzymy

Hlavní roli zde hrají bioaktivní enzymy z ovoce, přičemž nejčastěji se používá bromelin a papain. Oproti dvěma předchozím jsou k pokožce ještě mnohem šetrnější a působí na pleť o něco jemněji. Právě proto jsou jako přímo stvořené pro osoby s hypersenzitivní pokožkou. Pleť celkově hydratují, projasňují, očišťují a také působí protizánětlivě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní domácí kosmetika: vyrobte si ji v pohodlí domova

Péče o pleť vyžaduje stále změnu. Oblíbená kosmetika v chladném počasí nebude stačit

Zdroje článku:
https://www.forhers.com/blog/chemical-vs-mechanical-exfoliation
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nevíte, jak na Valentýna potěšit partnerku? Připravte romantický večer jak z amerického filmu a uvidíte, že si to společně 100% užijete. Pokud tápete, jak na to, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte úplně vše.
I letošní léto se neslo ve znamení barev v mnoha zahradách. Zatímco někdo pěstoval klasické růže, jiní se rozhodli pro takzvanou pupalku. Pupalka dvouletá se však i přesto netěší velké oblíbenosti. Je to velká škoda, je totiž tak zajímavá! 
Ano, skutečně se to děje a rozhodně to není žádná vzácnost. I ženy po třicítce nemusejí mít manžela a děti, jen mezi námi pořád existují tací, které to nejenom překvapuje, ale dokonce i pohoršuje.
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.
Každý rodič se řadí mezi nějaké rodičovské typy. Ke kterým patříte vy?
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?
Ve věku 76 let zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Informaci potvrdila České televizi někdejší ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. Benešová působila jako ministryně spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka a později ve vládě Andreje Babiše.
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když si dáte každý večer jednu nebo dvě sklenky vína? Někteří odborníci to tvrdí. Jiní zase oponují, že sklenka vína denně, jedno pivo nebo panák tvrdého alkoholu prospívá lidskému organismu.

Výběr článků

Poslední dva roky pro mne byly velkou životní zkouškou. Přišla jsem o spoustu přátel a iluzí. Ale našla jsem samu sebe. Největší rána pro mě byla, když se se mnou rozešel můj přítel krátce po tom, co jsem se začala léčit s rakovinou. Nyní se mi začal opět ozývat a chce, abychom se k sobě opět vrátili.
Potřebujete inspiraci ke cvičení? Tahle kočka ví, co udělat pro svoje zdraví, ale zároveň se u toho moc nenadřít. Krátké tréninkové video vám napoví!
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.

Nepřehlédněte

Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  
Léto je tady a s ním i výlety na hrady, zámky, do lesa nebo letní akce a festivaly. Ale už jste zkusily výlet parním vlakem? Skvělý tip na víkend pro vás! Celá rodina nebo jen vy se svojí polovičkou, cestování historickým vlakem má svoje jedinečné kouzlo.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek