Čtvrtek , 17. 07. 2025

Luboš

Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Jaro je tady! A s ním i pěstování zeleniny. Právě o pěstování vlastních plodin roste velký zájem, a to především kvůli neustále se zdražujícím cenám potravin na trhu. Lidé navíc pochopili, že vlastní papriky nebo brambory jsou po chuťové stránce naprosto dokonalé. A s tím, co se kupuje běžně v supermarketech, se nemohou srovnávat. A když už jsme zmínili brambory, pojďme si prozradit, jaká odrůda je pro pěstování ideální.
odrůdy brambor
Pěstování jen s těmi správnými odrůdami. (foto: 123RF)

15. 04. 2021

Především pokud jste začínajícím pěstitelem, možná vám dělá výběr správných odrůd trochu problém. Nevidíte rozdíly mezi ranými nebo pozdními bramborami a ptáte se, jaké jsou nejlepší odrůdy brambor pro pěstování a kdy je do země zasadit. Na veškeré otázky si nyní odpovíme! 

Brambory vybíráme podle odrůdy i varného typu 

Při výběru brambor máte několik možností. Obecně platí, že je vybíráme podle odrůdy a podle varného typu. Ať už budete vybírat podle toho či onoho, vždy klaďte důraz na certifikovanou sadbu. Díky certifikaci můžete být klidní, protože víte, že takové sadbové brambory neobsahují žádné viry ani choroby a že jste zakoupili skutečně kvalitní kousky pro budoucí úrodu.  

Brambory podle varného typu 

Existují čtyři varné typy brambor, a to: 

  • Varný typ A 
  • Varný typ B 
  • Varný typ C 
  • Varný typ D 

V případě prvního zmíněného mluvíme o bramborách, které se hodí hlavně do salátů nebo pro vaření ve slupce takzvaně “na loupačku”. Hlízy těchto brambory jsou po varu pevné a tuhé, nemoučnatí a ani se nerozváří.  

Co se týče varného typu B, mluvíme o univerzálním typu brambor, který se hodí jak do salátů a gulášů, tak do polévek nebo pro restování. To se o varném typu C říct nedá, tento je vhodný zase pro přípravu kaší nebo bramborových těst (používá se například na bramboráky nebo na bramborové placky).  

A varný typ D? Tento typ se používá výhradně při výrobě lihu. Jsou velmi moučnaté a rozvařují se.  

Brambory podle odrůdy 

Dále si můžete vybrat brambory podle odrůdy. Dnes rozeznáváme následující odrůdy brambor: 

  • Rané brambory 
  • Polorané brambory 
  • Pozdní brambory 

Případně se můžete setkat ještě s velmi ranými odrůdami.  

Co se týče raných brambor, jedná se o brambory, které jsou určené ryze k rychlé spotřebě. Je pro ně typická tenká slupka, která se velmi snadno loupe. Rané brambory se většinou konzumují už během léta a jsou určeny k rychlé spotřebě (nejsou vhodné k několikaměsíčnímu skladování ve sklepě).

K TÉMATU  Amarylis - působivá pokojovka, kterou se naučíme pěstovat

Mezi rané brambory patří například odrůdy, jako je Rosara, Adéla nebo Belana. Velmi oblíbené jsou brambory odrůdy Dali, které jsou velice chutné, a dokonce vhodné pro dlouhodobé skladování, což u raných brambor není zvykem.  

Polorané brambory jsou určené k dlouhodobému uskladnění. Doba jejich vegetace je zhruba sto až 130 dnů. Většinou se sadí na pole a celé léto se chodí okopávat, aby zkraje podzimu byla úroda opravdu maximální. Mezi velmi oblíbené odrůdy patří například Agria, Antonia nebo také Concordia, která je stabilní, s pravidelným oválným tvarem a mělkými očky.  

A pozdní brambory? Ty jsou určené především pro průmyslové pěstování. Sem spadá odrůda Jelly, která má velký výnos vzhledných velkých hlíz. Pyšní se opravdu vysokou kvalitou a spadá do varného typu B. Její skladovatelnost je dlouhodobá. 

Jak skladovat vypěstovanou úrodu? 

Odrůdu brambor jste si pravděpodobně už zvolili. Ale jak správně skladovat následnou úrodu, aby nám co nejdéle vydržela? 

Jak již bylo zmíněno, k dlouhodobému skladování nejsou určeny rané nebo velmi rané brambory. Ty se konzumují už během parného léta a jsou určeny především k rychlé spotřebě. Ale co v případě ostatních odrůd brambor, které spadají mezi polorané nebo pozdní? 

Po sběru brambor je důležité je přebrat. Ke skladování se totiž hodí jenom zdravé plody, které nejsou ukopnuté nebo napadené škůdci či shnilé. Pokud při sběru narazíte na “nehezké kousky”, do sklepa je s těmi dobrými nedávejte. Velmi brzy by napadly ostatní a v zimě byste neměli, co jíst.  

Při sběru se zároveň snažte plodiny čistit. Jsou většinou od hlíny nebo listů, tak ať si do sklepa nepřitáhněte nepořádek. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu 

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.
Recept, který pro vás dnes máme, patří zcela výjimečně mezi ty náročnější. Ale výsledek rozhodně stojí za to. Tohle lehce netradiční vánoční cukroví si totiž okamžitě zamilujete. Kromě toho s ním uděláte skvělý dojem i na tu nejpřísnější tchýni.
Vánoční svátky má snad každý rád! Vždyť se během nich jenom odpočívá, sledují se pohádky neustále jdoucí v televizi, také se pořád jí a rozdávají se dárky. Navíc jsou Vánoce dny, během kterých trávíme svůj čas s rodinou a všemi, na kterých nám záleží. Nebo přinejmenším doufáme, že máte o svátcích přesně takovou pohodu.
Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
Simona Postlerová, uznávaná herečka zemřela náhle v neděli. Diváci si ji pamatují například z filmů Probudím se včera, Jedna kočka za druhou nebo Tancuj, Matyldo. Kromě své filmové kariéry byla Simona Postlerová především významnou divadelní herečkou, jejíž umělecký přínos na české divadelní scéně byl mimořádný. Své nezapomenutelné výkony předvedla v mnoha divadelních hrách, a to jak na scénách Národního divadla, tak v Divadle na Vinohradech, kde strávila většinu své profesní dráhy.
Sobota bude velmi mystická. Co nám slibuje Luna v Panně? Co dělat a čemu se o víkendu vyvarovat? Více se dozvíte v našem pravidelném horoskopu krásy a duševního zdraví astroložky Naďi Šmídové.
Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Filmem roku 2024 se podle kritiků stalo drama Amerikánka režiséra Viktora Tauše, které získalo tři ocenění včetně hlavní ceny. Mezi další vítěze patří dokument Ještě nejsem, kým chci být, herečka Pavla Beretová a herec Oldřich Kaiser. Ocenění získaly také seriál Metoda Markovič: Hojer a animovaný film Hurikán.
Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Chceme-li být i v letošní letní sezóně trendy, bude to chtít i stylové boty. Ty by však neměly být pouze vysoce módní, ale také pohodlné. Na následujících řádcích se dozvíte, podle čeho letní boty vybírat, aby byl váš outfit dokonalost sama. Čtěte a inspirujte se s námi!
V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.

Výběr článků

Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
Kdysi se mi do dovolené nečekaně vetřel adrenalin, aniž bych ho objednala. Čerstvý partnerský vztah dokonale prověřilo ztroskotání s lodí!
Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.

Nepřehlédněte

Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.
Chcete svého partnera obdarovat krásnou, novou a stylovou peněženkou? Rozpadá se mu ta stará v ruce? Možná si pokládáte otázku, která z nabízených bude tou nejlepší. Je třeba si uvědomit, že pánové uvažují trochu jinak a že i jejich požadavky na tento módní doplněk se mohou lišit. Předně se tak moc nekouká na celkový design.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek