Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Netvarovat ani nestříhat! Pokojové květiny vyžadují v zimě jinou péči. Co dělat, aby měly ideální podmínky a mohly jste se z nich těšit?

Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Pokojové květiny v zimě
zdroj: 123RF.com

06. 02. 2019

Zálivka nesmí být častá a studená

V zimě jsou zálivkové intervaly delší. Půda v květináči může být i krátce suchá. Květiny nikdy nezaléváme studenou vodou. Ideální je voda stejné nebo o něco nižší teploty, než je teplota bytu. Udržujte si konvičku stále plnou vody, jednak je odstátá lepší, vyprchá chlor, a zároveň se vyrovná její teplota. Vlhkost lze dodat květinám rosením, odpařovačem, nebo třeba mlhovací fontánkou, umístěnou v blízkosti květin. Ale pozor – některé květiny s plstnatými listy, jako jsou například africké fialky, to nemají rády. Pokud byste je rosili, listy by mohla napadnout houbová choroba.

Květiny také můžete postavit na misku s vodou vyplněnou keramzitem nebo oblázky. Její kořeny nebudou přímo ve vodě, a tak nebudou uhnívat, ale voda se bude odpařovat do okolí. Tento způsob se mi osvědčil u orchidejí, zatímco mlžení během zimních měsíců jim vůbec neprospělo.

Netvarovat ani nestříhat!

V zimě se nedoporučuje pokojové květiny tvarovat. Pokud květina kvete, odstraňujte uvadlé květy a větší řez nechte na březen. Výjimku tvoří ibišek, který odborníci doporučují seříznout v období prosinec – leden, aby rostlina postupně znovu obrostla a vytvořila hodně poupat.

Chce to více světla

Jestliže máte rostliny rozmístěné po bytě, přestěhujte je blíž ke světlu. S každým metrem vzrůstá intenzita světla o polovinu. Když jsou na okenním parapetu, vytáhněte přes den žaluzie. Jestliže je několik dní zataženo, můžete jim přisvítit zářivkami s denním světlem. Většinou jsou označeny jako DAYLIGHT.

I květiny v interiéru potřebují dýchat

Také v zimě potřebují rostliny čerstvý vzduch. Větráme ale rychle. Nemá smysl nechávat otevřenou ventilaci, aby vám do bytu delší dobu proudil studený vzduch. Zvláště v mrazech je třeba otevřít okno dokořán a nechat je otevřené maximálně 10 minut. Květiny by však neměly být přímo u otevřeného okna. Buď vyberte okno vzdálené od květin, nebo je po dobu větrání přemístěte.

K TÉMATU  Jaké jsou nejčastější potíže při vyhledávání nemovitosti?

Málo hnojit a poté přesadit

Hnojení stačí od prosince do konce února tak jednou za 3-4 týdny. Některé květiny, například africké fialky, nemusíte po tuto dobu hnojit vůbec. Spíš naplánujte jejich přesazení. Nejvhodnějším obdobím je časné jaro, resp. doba od poloviny února do konce března. Po přesazení do nové země je hnojte až za měsíc. Ze země si v prvním období načerpají živin dostatek.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?
Možná tušíte, že květiny by se měly darovat vždy v lichém počtu a že bílá barva symbolizuje nevinnost. Nejspíš tušíte i to, že se bílá lilie hodí spíš na pohřeb než jako květina k narozeninám. Spoustu dalšího toho ale ještě nevíte.
Dítě ve věku zhruba šesti let čeká první velká životní výzva. Ze známého prostředí školky se poprvé přesune do velkého světa. Co by měl předškolák zvládat, aby pro něj byla škola co nejpohodovější?
Třešně a višně jsou jedny z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů na pozemcích a zahradách u rodinných domků. To není překvapivé, protože všechny odrůdy třešní jsou chutné, zdravé a ideální pro konzumaci přímo ze stromu. Stojí za to zjistit, jak tuto rostlinu správně pěstovat a jak vybrat nejlepší odrůdy třešní, které každoročně poskytnou bohatou úrodu. Řekneme vám také, jaká může být cena třešní a kde je nejlépe koupit.
Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Kvalitní pohorky oceníte nejen během výpravy na nejvyšší vrchol Tater, ale i při výstupu na Sněžku nebo na výletě k nejbližšímu hradu či zámku.
Geranium je známé svou květinovou a lehce kořenitou vůní. Je to esencí, která zaujme každou ženu. Objevte tajemství této vonné esence, její výhody pro zdraví a krásu, a jak může obohatit každodenní život.
To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.
Vezměte děti do kina a schovejte se před dotěrným vedrem v sále. Tajný život mazlíčků 2 je animák od tvůrců filmů Já, padouch. Psí poslání 2 zaútočí na emoce a bláznivý Aladin je ztřeštěnou jízdou od Disneyho, kterou způsobí hlavně kouzelný Džin.

Výběr článků

Přijde vám, že doma máte věčný nepořádek, i když uklízíte celý den? Pak někde zřejmě děláte chybu. Nemusíte se každý den ztrhat, abyste měla doma alespoň zdánlivě uklizeno. Stačí jen znát ty správné vychytávky.
Každá žena občas zažívá stres anebo úzkosti – to je naprosto běžné. Nicméně nahromaděný stres dokáže pěkně potrápit a zařídit spoustu zdravotních problémů. Ale takový stres v těhotenství! Ten dokáže ovlivnit vývoj vašeho miminka – a to přece žádná z vás nechce. Jak se tedy poprat se stresem v těhotenství?
Všichni mluví o tom, že předehra je důležitou součástí dobrého sexu. Ale jak na tu nejlepší předehru, aby vaše žena byla úplně hotová? Protože milostná předehra přichází v různých podobách, a pro někoho může být matoucí, nebo dokonce stresující se v této změti zorientovat. Ale žádný strach, proto jsme tu my, abychom vám pomohli.

Nepřehlédněte

Petra má dnes tříletého chlapečka, který již chodí do školky. Žije se synem sama v bytě, většinu dne tráví u své matky a babičky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek