Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Mýty a fakta o víně. Škodí, nebo pomáhá?

o víně
Co jste možná nevěděl o víně? (Foto: 123RF)

26. 11. 2021

Samozřejmě platí (a nejen o víně) jen jedno jediné – všeho s mírou. V případě alkoholu to platí dvojnásob. Naštěstí víno skutečně zdravé je, ale záleží na tom, v jakém množství ho pijete a zdali je červené či bílé, kvalitní nebo nekvalitní.

Skutečně prodlužuje život?

Slupka vinných hroznů, jak některé výzkumy ukázaly, obsahuje látku zvanou resveratrol, jež dokáže odbourat volné radikály a tím přirozeně obnovovat lidské buňky. Tím pádem stárneme pomaleji a prodlužujeme si konzumací vinných hroznů nebo vína život. Na druhou stranu další nespočet výzkumů ukazuje, že víno stejně jako každý jiný alkoholický nápoj je jed.

Neméně badatelů se ovšem přiklání k tomu, že víno společně také s kvalitním kakaem či lesními plody potlačuje v našem těle zánětlivé procesy. 

Pravda je na obou stranách. Víno může skutečně pomáhat, ale když to s ním přeženete, stane se zabijákem.

Proč víno našemu tělu škodí?

Hlavní nevýhodou byť jediné sklenky vína je to, že ho náš organismus odbourává dlouhé hodiny. Pokud si dáte skleničku k obědu, ještě existuje šance, že než půjdete spát, tělo ji vstřebá. Ale pokud si dáte byť jedinou sklenku vína před spaním, kvalita spánku se zhorší až o čtyřicet procent.

Spánek je ale pro naše tělo nesmírně důležitý. Ve spánku regenerujeme, odpočíváme a pokud tělo o kvalitní spánek přijde, strádá a dříve nebo později se to na něm bezpochyby projeví. 

Pozor na Alzheimerovu chorobu

Ti, kdo si víno dopřávají pravidelně a v nadměrném množství, jsou také náchylnější k tomu, že budou mít vyšší tlak a zvýšený cholesterol. To samozřejmě vede v těch nejzávažnějších případech k onemocnění srdce, tedy například k infarktu. A aby toho nebylo málo, vědecké studie poukazují na to, že konzumace jakéhokoliv alkoholu zvyšuje riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou. 

Způsobuje rakovinu prostaty

Zejména muži by se pak měli mít na pozoru při pití bílého vína. To zvyšuje riziko onemocnění rakovinou prostaty až o dvacet šest procent. Ale červené víno naopak riziko vzniku rakoviny snižuje v průměru o dvanáct procent. 

K TÉMATU  Ovocný sorbet s alkoholem bude zlatou tečkou každého večírku

Kdy víno skutečně pomáhá?

Stejné vědecké studie, které tvrdí, že při pravidelné konzumaci vína můžeme onemocnět srdeční chorobou, zároveň potvrzují, že v malém množství, tedy maximálně jedna sklenička vína denně, naopak může riziko srdečních chorob snížit. Jedna sklenka vína denně vás ochrání i před vznikem demence, dokonce je účinnější, než když nebudete pít víno vůbec.

Zázračný lék na spermie

Italské studie zase přišly s tím, že když muži vypijí láhev a skleničku vína k tomu týdně, mají mnohem vyšší počet spermií, které jsou v mnohem lepší kondici než spermie těch mužů, kteří víno nepijí vůbec. 

Zamezuje vzniku křečových žil

V neposlední řadě vědci dokázali, že víno je relativně dobrou prevencí proti trombóze. Brání vzniku krevních sraženin. Milovnice kvalitního vína budou ale jistě potěšeny i tím, že sklenka vína denně podporuje lepší trávení bílkovin a sacharidů a také neutralizuje vznik křečových žil. 

Červené versus bílé víno

Jaký je mezi nimi rozdíl a které je zdravější? Každé má své přednosti. Červené víno tlumí průjem, podporuje tvorbu červených krvinek a také pomáhá na unavené oči. Díky vysokému obsahu polyfenolů má i antioxidační účinky. Jak již bylo řečeno výše, zabraňuje tvorbě krevních sraženin a ucpání cév.

Řečtí vědci přišli také na to, že červené víno snižuje negativní vlivy způsobené kouřením cigaret. Dále ničí například herpetické viry. Taktéž díky vitamínům C a E a betakarotenu působí blahodárně na naši pleť, zpevňuje ji a vyhlazuje, proto je červené víno často přidáváno do pleťových masek, krémů a čistících gelů. 

Bílé víno má zase močopudné účinky a tlumí pocit hladu. Suché bílé víno pomáhá proti nadýmání a zácpě a rovněž reguluje výši cholesterolu v krvi. Stejně jako červené víno funguje jako prevence proti onemocnění srdce a cév.

K TÉMATU  6 způsobů, jak trénovat paměť: Nedovolte svému mozku, aby zakrněl

Které je tedy zdravější?

Přestože si možná myslíte, že je právě červené víno zdravější, opak je pravdou. Když si projdeme veškeré dostupné vědecké výzkumy, zjistíme, že bílé víno jakožto preventivní prostředek proti srdečním onemocněním je mnohem účinnější než to červené. Bílé víno je rovněž mnohem silnějším antioxidantem a je efektivnější v boji proti krevním sraženinám.

Jenže tak jednoduché to ovšem není. Velmi záleží na samotné kvalitě vína, na odrůdě a také odkud pochází. Jako lék fungují jen vína kvalitní bez přidaných chemických a konzervačních látek. Pokud si tedy myslíte, že si koupíte levné víno v krabici nebo PET lahvi a bude mít stejný účinek jako drahé a kvalitní víno v láhvi, jste na omylu. Tak to bohužel nefunguje.

Aby víno pomáhalo, je také důležité dodržovat zdravý životní styl. Jíst vyváženě a hodně se hýbat. 

Dvě plné sklenky už jsou příliš

Ženám se obvykle doporučuje konzumovat maximálně 3 dcl vína denně, mužům 4 dcl. Jestliže ale čekáte celý týden na to, až si budete moct o víkendu dopřát rovnou lahvinku nebo dvě, čekáte zbytečně. Nejspíš po něm budete mít dobrou náladu a zaženete každodenní chmury, ale po fyzické stránce vám prospěšné určitě nebude.

Řiďte se starým dobrým a v tomto článku již několikrát zmíněným pravidlem, že méně je více. Raději si dopřejte jednu sklenku kvalitního vína denně, než čtyři nekvalitního. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pití alkoholu prý zlepšuje zdraví. Kde je správná míra a jak se pozná, že už patříte do skupiny alkoholik

Cvičení s alkoholem: Dočkáme se výsledků?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jedná se o další díl našeho seriálu Čtení na pokračování od začínající spisovatelky Teri Kerot. V tomto příběhu se setkáváme s hlavní hrdinkou Klárou, která zavírá bar po dlouhé noční směně. Noc nabere nečekaný směr, když se objeví její stálý zákazník Tony, a Klára se ocitne uprostřed vášnivého dobrodružství. Jak se příběh vyvine, když se Klára ráno musí vrátit do své každodenní reality a čelit svému nepříjemnému šéfovi? Teri Kerot opět přináší napínavý příběh plný lásky, vášně a nečekaných zvratů.
Letošní listopadová novinka z produkce TV Nova, tou je osmidílný seriál s názvem O mě se neboj z dílny režiséra Bisera Arichteva a z pera Jana Coufala a dalších. Seriál se nese v duchu komediálně-romantickém. Získal si vás?
Agorafobie postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Typická doba, kdy se u pacientů příznaky agorafobie projeví, je mezi 25 až 35 lety. Obecně známá je tato porucha jako strach z veřejných a otevřených prostor.
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Matkou se můžete stát i po čtyřicítce. A to s přehledem. Které celebrity jdou příkladem? Podívejte se.
Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
Sedací souprava je obvykle jedním z nejvýznamnějších kusů nábytku v celém bytě. Tvoří dominantu každého obývacího pokoje, takže vybrat si tu pravou pro vás je nesmírně důležité. Nejen že by měla být pohodlná a pěkně vypadat, ale také je potřeba ji zasadit do okolního interiéru tak, aby ladila s ostatním nábytkem a použitými barvami ve vašem obývacím pokoji.
Udržitelná móda již není jen trendem, ale nezbytností. Naučte se, jak skloubit lásku k módním trendům s odpovědným přístupem k životnímu prostředí, a to vše s elegancí a stylem.
Pokud byste si mohli koupit takzvaný hmatatelný luxus, po jaké značce byste sáhli? Byla by to kabelka za několik desítek tisíc z dílny návrháře Louise Vuittona nebo by to byla spíše nadčasovost v podobě produktů značky Gucci?
Právě podzim je ideální čas na velký úklid zahrady. Kromě neustálého odklízení spadlého listí existuje spousta dalších úkonů, kterým se nevyhnete. Poradíme vám, na co si dát pozor a na co se při zazimování zahrady soustředit.

Výběr článků

Popraskané rty, suché koutky, odchlíplé kousky zrohovatělé kůžičky. Když jen trochu zanedbáte péči o své rty, podzimní počasí vám to vrátí i s úroky. Nemusíte kupovat syntetické balzámy na rty. Vyrobte si svoji vlastní péči z přírodních ingrediencí.
Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
Před časem jsme se s partnerem rozhodli, že po svatbě a pořízení bytu bychom rádi měli miminko. To jsem ale netušila, jaké utrpení mě bude čekat.

Nepřehlédněte

Červenec na Netflixu přináší pestrou nabídku novinek, které zaujmou každého diváka. Od thajského dramatického seriálu "Pán domu" přes třetí sérii jihokorejského hororu "Sladký domove" až po historický seriál "Dekameron" inspirovaný slavným literárním dílem. Milovníci animovaných fantasy se mohou těšit na šestou sérii "Dračího prince". Připravte se na bohatou nabídku zábavy, která vám zpříjemní letní večery.
Jak dlouho mohou děti sledovat denně televizi? Záleží na věku nebo ne? Může sledování některých programů poškodit jejich zdraví?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek