Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Roušky stojí za problémem jménem maskné. Co to je a jak tomu předejít?

Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
maskné
Co je to maskné, jinak řečeno také mechanické akné? (zdroj foto: abc7chicago.com)

23. 10. 2020

Mechanické akné

Jako maskné byl mezinárodně označen pojem takového stavu kůže, který má na svědomí nošení ochranných pomůcek zakrývajících naše ústa a nos – tedy po nošení roušek a respirátorů. Jedná se o akné, které vzniklo mechanickým působením, tedy acne mechanica.

Jak vzniká maskné?

Všichni moc dobře známe ten nepříjemný pocit, který na naší kůži vyvolává nošení ústenky. Ať již musíte trávit delší čas v respirátoru nebo v roušce, vaše pleť zákonitě trpí. Pod ústenkou se totiž vlivem tření, tepla, velmi špatného přístupu vzduchu, mluvení a procesu nádechu a výdechu shromažďuje mnoho nežádoucích mikroorganismů a patogenních látek.

Protože se rouška neustále o náš obličej otírá, způsobuje na tváři malé trhlinky v kůži. Ty fungují jako vstupní brána pro nečistoty a bakterie, které zde nacházejí živnou půdu – vlhká a namáhaná kůže je přímo rezervoárem pro bakterie. A problém je zde. Dochází k ucpávání pórů, které má na svědomí vznik nepříjemných černých teček a akné.

Jak předejít vzniku nepříjemně podrážděné kůže pod rouškou?

Nový kosmetický problém, který nyní řeší lidé po celém světě, ale má své řešení. Samozřejmě tím nejúčinnějším je nošení roušek pouze tam, kde je to nezbytně nutné. Když se například pohybujete v přírodě nebo v místě, kde se žádní lidé nepohybují, ústenku si sundejte. Dopřejte své pleti, aby se nadechla.

Pomůže i správná péče o roušku. Tu si vždy na ústa nasaďte pouze na dobu, než se začne plnit parou. Promočená rouška rozhodně není nic, co byste na své pleti potřebovali. Pokud máte bavlněnou ochranu úst a nosu, měli byste ji měnit po půl hodině nošení.

Podle hygienických doporučení by pak rouška měla putovat do igelitového sáčku, který uzavřete. Doma pak následně roušku vyvařte a po vyprání ji ještě vyžehlete. Zbavíte se tak veškerých patogenů, které na ni ulpěly. Pokud roušku perete v pračce, rozhodně se vyvarujte aviváži. Právě tento prostředek nejvíce přispívá k dráždění kůže a k ucpávání pórů.

K TÉMATU  Jak vypadat oslnivě v každé situaci? Zkuste 21 vychytávek pro váš úsměv, pokožku i vlasy!

Než vyjdete z domu, vždy se ujistěte, že máte po ruce dostatečný počet čistých a funkčních roušek.

Ke vzniku nepříjemného problému s pletí neblaze přispívají i roušky a respirátory, které vám nesedí. Proto volte vždy jen tu velikost, která je vám v rámci možností pohodlná. Rouška a další typy ústenek by neměli nikde tlačit, neměli by vaši pleť přímo dřít či dráždit.

Když už se maskné objeví

Všechno to zní krásně, ale když musíte mít roušku či respirátor na obličeji celou pracovní dobu, zřejmě se určitému podráždění pleti nevyhnete. V tom případě je nasnadě velmi pečlivá péče, kterou své pleti věnujete po příchodu domů.

Pro ošetření pleti budete potřebovat několik produktů pro aknózní pleť. Ihned po příchodu domů byste si měli obličej umýt ve speciálním gelu určeném pro pleť s akné. Jako další krok se nabízí speciální hydratační krém určený pro jemnou pokožku. Ten na vaší pleti vytvoří jemný film, který bude kůži chránit, a navíc ji bude vyživovat a obnovovat její regeneraci.

maskné
Akné v místě roušky. (zdroj foto: www.wexnermedical.osu.edu)

Osvědčené rady

Pokud vás trápí maskné a rádi byste nejdříve zkusili přírodní osvědčené rady, nachystejte si například pleťovou masku z 1 lžičky jablečného octa, 1 lžíce chladného zeleného čaje a 2 lžic medu. Směs promíchejte a nechejte na obličeji působit 15 minut.

Nezapomínejte ani na obligátní pitný režim, aby se mohlo vaše tělo efektivně zbavovat škodlivých látek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokud trpíte na akné nebo ekzém, na vině může být i špatné trávení

Rouška by vám v těchto dnech neměla doma chybět. Návod, jak si ušít nebo udělat nešitou roušku za pár minut

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Džíny patří mezi základ každého dámského šatníku, proto by každá žena měla mít dokonale padnoucí kousek ve své skříni. Vybrat perfektně padnoucí džíny ale není jen tak.
Už několik posledních let je módním trendem označovat výrobky přízviskem bio, farmářský nebo lokální. My se dnes podíváme na kloub především slovíčku 'bio', které v nás sice může evokovat něco, co je velmi kvalitní, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí.
Kmenové buňky jsou v kosmetickém oboru často skloňovaným pojmem posledních let. Jedná se pouze o přeceňované složky kosmetiky nebo jsou kmenové buňky skutečně zázračnou ingrediencí, která nám pomůže ke krásnější pokožce?
Kempování je neodmyslitelně spojené s létem. Pokud plánujete prázdniny pod stanem, příprava je klíčová. Občas se při hektickém balení stane, že zapomenete na důležité věci. I z toho důvodu jsme připravili seznam několika věcí, které je dobré mít na mysli, než vyrazíte do přírody.
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
Dnes, 24. června, slaví jedna z největších legend české hudební scény, Helena Vondráčková, své 77. narozeniny. Večer vystoupí na velkolepém koncertu v pražské O2 aréně, kde fanouškům připraví nezapomenutelnou "Dlouhou noc".
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Nebaví vás hlídat si kalorie a přemýšlet nad vším, co sníte? Obědů z restaurace už máte dost a chtělo by to lehčí a zdravější změnu? Vyzkoušejte naše tři tipy na zdravý oběd přímo ze supermarketu.
S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.
Štědrý den je tady! Užijte si svátky se svými blízkými, a pamatujte, že smích léčí! Horoskop krásy a duševního zdraví vám ukáže, co vás může potkat. Připravila ho pro vás astroložka Naďa Šmídová.

Výběr článků

Nejúspěšnější český autor současnosti Patrik Hartl začal natáčet filmovou komedii podle své knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. V den první klapky prozradil režisér i herecké obsazení filmu.
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?

Nepřehlédněte

I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Pod střechou každé domácnosti se dnes a denně odehrávají různé scénáře. A my můžeme jenom odhadovat, jakým problémům se v jednotlivých domech musí čelit. Pojďme to však vzít z trochu jiného, obecnějšího hlediska a prozraďme si, jaké problémy sužují českou společnost jako takovou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek