Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Křup, křup… Co se nám tím naše klouby snaží říct?

Občas se to stane každému. Protáhneme se ze strnulé pozice a v tu ránu uslyšíme křupnutí. Nevábný zvuk, po kterém zpravidla pocítíme příliv úlevy. Co když ale takový zvuk slyšíme o něco častěji, několikrát za den, a stává se z něj železná pravidelnost? Je to problém, nebo můžete být v klidu? Pojďme tomu přijít na kloub.
klouby
Křupání kloubů může, ale nemusí, být problém.

25. 04. 2022

25. 04. 2022

Mezitím co moderní doba neustále spěje kupředu, a v podstatě neustále přibývají zcela nové vychytávky usnadňující nám život, my pomalu lenivíme. Už jsme si zvykli na vestavné trouby v úrovni hrudníku, díky nimž se nemusíme ohýbat dolů. Také jsme přišli na chuť robotickým vysavačům, které to nejhorší poklidí za nás, aniž bychom si užili spanilou jízdu s klasickým vysavačem. Také oproti našim předkům netrávíme většinu času v pohybu, od rána do večera na poli.

Více sedíme u počítačů a mobilů, méně se hýbeme. A spolu s tím trpí nejen naše tělo, ale i klouby, pro které je každý pohyb nesmírně důležitý. S každým pohybem se totiž naše klouby laicky řečeno promazávají a zůstávají vitální.

Bohužel špatné každodenní návyky jim moc zdraví nepřidávají, proto přibývá počet lidí s nejrůznějšími blokádami v oblasti páteře a obratlů. Jednotlivé klouby zkrátka o něco víc tuhnou a taky… bolí, někdy docela dost. A pak přichází ono úlevné, po zvukové stránce příšerné, křupnutí. Co s tím?

Proč naše klouby křupou? 

Jednoduše proto, aby se opětovně mohly vrátit do své přirozené pozice. Dost často vlivem sedavého, nezdravého způsobu života, nebo nárazově špatnému pohybu (třeba rychlému úklonu pro spadlou věc) se stane, že dojde k blokádě. Kloub se v tu chvíli nachází i o pár milimetrů mimo své obvyklé místo.

Aby naše tělo předešlo dalšímu zranění, vznikne blokáda tvořená svalovými spasmy, která je velmi bolestivá. Po nějaké době se svalová křeč uvolní a v tu chvíli, když si protáhneme záda, uslyšíme křupnutí a přijde pocit úlevy. Kloub je v tu chvíli tam, kde má být. A zatímco někdy bývá křupnutí občasné, není výjimkou, že někomu klouby křupou praktický každý den i bez zjevné příčiny. A to může mít širokou škálu důvodů.

K TÉMATU  Chia semínka: Přínos pro naše zdraví + recept jako BONUS!

Vytvořený podtlak

Nedílnou součástí každého kloubu je synoviální tekutina, což je tenká vrstva, která odděluje chrupavky od sebe. Pokud roztahujeme kloub, v kloubním pouzdru se vytváří podtlak, který nasává oxid uhličitý a kyslík z membrány kolem kloubní dutiny do tekutiny v dutině. Plyny se tam následně spojí do větších bublin, které praskají (odtud tedy zvuk prasknutí, který vychází z oblasti kloubu, avšak nejde o prasknutí kloubu nebo chrupavky, ale samotné bubliny). Jakmile se plyn uvolní, může se stejný děj znovu opakovat.

Hypermobilita

Za častým praskáním však může stát i hypermobilita, což je v podstatě stav, kdy jsou klouby mnohem pohyblivější a pružnější, než u běžného člověka. Hypermobilní jedinci jsou zkrátka jako hadí ženy.

Dokážou všelijak, krkolomně a zcela bezbolestně, ohýbat klouby a stavět je tak do nepřirozených poloh a pozic. A právě v tom tkví problém. Klouby těla mají od přírody svou pozici a do určité míry stanovenou maximální hybnost. Protože ji ale hypermobilní jedinci nevědomky přemáhají, má tělo co dělat, aby klouby navrátilo zpět do původní harmonie, což se právě projevuje častým praskáním vycházejícím z chrupavky.

Předcházet tomu lze jedině pravidelným statickým cvičením, díky němuž se kolem kloubů vytvoří dostatek silných svalů a vazů tak, aby nedošlo k nepřirozeně velkému rozsahu hybnosti.

Onemocnění pohybového aparátu

Na vině však pochopitelně může být také onemocnění pohybového charakteru, které není výjimečné ani u mladších ročníků. Klidně může jít o počínající artrózu a další nepěkné nemoci, které však snadno a zavčasu odhalí jedině specialista.

Je křupání kloubů nebezpečné?

Pokud za častým křupáním kloubů stojí nemoc, pak výhledově bohužel ano. V takové chvíli je pak nejlepší držet se rad specialisty, který vám s největší pravděpodobností doporučí léčbu pro výživu a stabilizaci chrupavky a kloubů jako takových. Díky tomu tak budete moci předcházet zhoršení a rozvoji dalších potíží.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na pondělí 24. 9. 2018. Dnes za vás budou mluvit emoce!

Pokud však jde o fenomén spojený se synoviální tekutinou, pak se jedná víceméně o neškodnou věc. A co se hypermobility týče, samotné křupání úplným problémem není, avšak hypermobilita může sama o sobě přinášet další a další nepříjemné potíže, přičemž časem může zprvu neškodné křupání kloubu dospět ke spuštění pohybového onemocnění.

Co pro to můžu udělat já? 

Spoustu věcí. Vůbec nejlépe uděláte, pokud využijete každou příležitost k pohybu, čímž pomůžete kloubům a chrupavkám s jejich hybností i výživou. Nedílnou součástí vašeho životního stylu by měl být pravidelný, ovšem k vašemu zdravotnímu stavu adekvátní, pohyb – ideálně zaměřený na zlepšení pružnosti, ale také na vybudování kvalitní svalové hmoty, pevných šlach a vazů.

Pestrý by měl být také jídelníček, protože pro správné fungování těla je dostatek všech nezbytných látek naprosto nepostradatelný.

kolagen
Pravidelný pohyb, ale i pestrá strava. Některé potraviny jsou přirozeně bohaté na kolagen.

Další cestou je doplnění látek, které tělo potřebuje pro výživu a podporu zdraví kloubů a kostí. Určitě nezapomeňte na vápník, vitamín D3, stejně tak zvažte, jestli nezačnete zobat kolagenové kapsle nebo tabletky s kyselinou hyaluronovou, které pomáhají nejen ke zdravým kloubům, ale také ke krásné pleti, vlasům i nehtům.

Právě obě složky jsou pro tělo nezbytně důležité, ovšem v pozdějším věku si je tělo neumí vyrobit samo, čímž dochází i ke ztrátě elastinu. Tekutá či tabletková forma je proto skvělou formou, jak si takové důležité látky pěkně vrátit do těla.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vám pohyb změní život a jak konkrétně se hýbat?

Smrkový výhonek je lékem na řadu problémů pohybového aparátu. Místo lékárny se vydejte do lesa

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Zatímco svět čelí velkému množství výzev, jako je například změna klimatu nebo nedostatek obnovitelných zdrojů, společnost by měla začít ženské nápady a vynálezy brát vážněji. Proč? Protože i ženy už mnohokrát dokázaly, že si zaslouží na poli vědy uznání.
Kadeřník Samuel Ryde má netradiční zálibu. Fotí momentky každý den ve stejný čas a to už deset let. Co ho motivovalo k jeho neobvyklému koníčku a jaký v něm vidí význam? Přečtěte si víc!
Pěstování zeleniny je v plném proudu. Zatímco někteří aktivně do připravených a okopaných záhonů sází brambory, jiní se pouští do pěstování jahod nebo salátů. A pak jsou tu ti, kteří si zatím do skleníků sází papriky, jež mají tendenci prodlužovat život.
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Střelci, jakožto jedno z ohnivých znamení, dokáží být neuvěřitelně spontánní a jsou to právě oni, kteří vám bez obalu řeknou naprosto vše, ať se vám to líbí či nikoliv. Oni věci nefiltrují. Se Střelci bývá velká zábava, často jsou proto obklopeni hromadou lidí a přátel. Mají nadstandardní konverzační schopnosti a své okolí umí vysoce zaujmout a inspirovat, aby žili svůj nejlepší možný život.
Někdy se začnou velmi brzy objevovat jisté známky, které nám napoví, že je něco v nepořádku.
Celulitidu má řada žen. Dokonce možná existujte víc těch, které ji mají než těch, které mají to štěstí a celulitidou obdařeny nejsou. A stejně jako trápí ženy, tak ani muži leckdy celulitidě neuniknou. A proto si nyní připomeneme největší a nejčastější mýty, které o celulitidě kolují a připojíme pár rad, jak se jí zbavit.
Kvasinky zlepšují vstřebávání živin a podporují správné trávení. Dojde-li ale v organismu k jejich přemnožení, projeví se to řadou nepříjemných příznaků.
Doba adventní, pečení cukroví, bramborový salát se smaženým kaprem a očekávání příchodu Ježíška – to vše k Vánocům jak je známe my patří. Ovšem víte, kde se tyto tradice a zvyky skutečně vzaly a kam až sahají kořeny Vánoc?
Říká se, že ticho je ten nejkrásnější zvuk. V případě, že potřebujete shodit nadbytečná kila, podpořit zdraví srdce, zlepšit náladu a nakopnout pracovní výkon, vám však nepomůže. To hudba ano!

Výběr článků

Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková. Smutnou zprávu oznámil kameraman Václav Duchek. Herečka zesnula v noci na sobotu v sanatoriu v Mníšku pod Brdy. Příčinou úmrtí byl dlouhodobý boj s Alzheimerovou chorobou.
Jíst zdravě a prospět svému zdraví - to je hlavní úkol mnohých z nás. Dnes si stále více lidí uvědomuje fakt, že zdraví máme jenom jedno a že ho můžeme podpořit (nebo také zcela zruinovat) tím, co jíme. Pokud do jídelníčku zařadíte pečivo či smažené pokrmy, budete se cítit unavení a zdraví začne skomírat.

Nepřehlédněte

Jste-li ve věku 55+ a hledáte zaměstnání, můžete se s tím běžně setkat. Věková diskriminace při žádosti o zaměstnání je v naší zemi poměrně běžná. Způsobů, jak ji prokázat a jak se jí bránit, není bohužel mnoho. Ale jsou.
Volné oblečení, neboli oversize, sluší prakticky všem. Také proto se drží již několik let na výsluní. Jen je třeba jednotlivé kousky správně kombinovat. Povíme si jak.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek