Příčina nižšího sebevědomí
Hyperhidróza znamená nadměrné pocení i v situacích, kdy by se lidé normálně potit neměli, například i když nevyvíjí žádnou fyzickou aktivitu ani není příliš horko. Proto i v třeskuté zimě se jim může stát, že se z ničeho nic začnou potit v podpaží, na chodidlech nebo třeba dlaních. Problémem ovšem nemusí být samotné pocení, ale především to, že jim ubírá na sebevědomí. Z toho mohou plynout i deprese nebo ztráta společenských vztahů.
Lidé, kterým se nadměrně potí dlaně, se mohou strachovat podávat lidem ruce při seznamování nebo vítání. Potí-li se hodně v podpaží nebo třeba na krku, mají strach oblékat si oblečení, na kterém mohou být propocené skvrny vidět. Společenský život trpí a lidé kvůli tomu nemohou žít tak, jak by chtěli.
O co jde?
Proč se ale lidé s hyperhidrózou nadměrně potí? Tato nemoc je spojována s poruchou autonomních procesů v těle, což v překladu znamená, že mozek vysílá při nejrůznějších situacích signál, že potřebuje ochladit, a to bez jakékoliv zjevné příčiny. Může jít o genetickou záležitost, případně se může jednat o projev některých onemocnění nebo jako vedlejší účinek léků, které člověk užívá pravidelně.
Pokud jde o nemoci, je nadměrné pocení spojováno hlavně s cukrovkou, obezitou, menopauzou, těhotenstvím a dalšími hormonálními změnami, autoimunitním onemocněním, nádory, se srdečním onemocněním, s nadměrnou konzumací alkoholu nebo kouřením.
Nadměrně se můžeme potit v podpaží, na rukou a nohou, v tříslech, na zádech, na hlavě nebo obličeji. Co ale s tím?
Navštivte svého lékaře
Ze všeho nejdříve je nutné přijít na to, co nadměrné pocení způsobuje. Jde-li o zdravotní problém, pak je zapotřebí navštívit svého obvodního lékaře, který vám doporučí, které testy byste měli absolvovat, aby se příčina hyperhidrózy odhalila. Jakmile je pak odstraněna příčina onemocnění, zmizí i nadměrné pocení. Jestliže jste ale zdraví jako řípy, a přesto se potíte, je nutné věnovat velkou pozornost zdravému životnímu stylu i principům správné a především pravidelné hygieny.
5 důležitých zásad
1. Osvěžující sprcha
Ta pomůže vždycky, i když jen na chvilku. Ve dnech, kdy je vám opravdu horko a potíte se, je dobré se sprchovat klidně i několikrát denně vlažnou nebo studenou vodou. Není zapotřebí se sprchovat dlouho nebo pokaždé používat sprchový gel. Zkrátka se jen osvěžte.
2. Přírodní materiály
Ty dokážou opravdové zázraky. Takový bambus, bavlna nebo len jsou materiály pro léto přímo stvořené. Jsou prodyšné, rychle schnou a nikdy nezapáchají, ani když je propotíte.
3. Antiperspirant
Všichni o něm slyšeli, ale málokdo ho používá. A ještě méně je těch, kteří umí používat antiperspirant správně. Ideálně ho aplikujeme každý večer před spaním, protože právě v tuto dobu se potíme ze všeho nejméně. Přípravek se proto do pokožky snadněji vstřebá. A umožníme mu působení během noci. Potní kanálky se zužují a pocení se zmírňuje. Účinek antiperspirantu pak trvá celý následující den.
4. Pozor na kofein
V létě i v době, kdy se více potíte, omezte konzumaci kofeinu na minimum. Kofein totiž odvodňuje organismus, a tím zapříčiňuje i nadměrné pocení. Vyhněte se proto kávě i slazeným kofeinovým nápojům.
5. Kořeněná a pálivá jídla
Pokrmy, v nichž se nachází spousta česneku nebo chilli taktéž vyvolávají nadměrné pocení. Na druhou stranu existuje mnoho zastánců teorie, že když sníte hodně pálivé jídlo, vypotíte se během jeho konzumace a po zbytek dne už se potíte v mnohem menší míře. Tak to prý dělají zejména lidé ve Vietnamu, Thajsku nebo Číně.
Dermatologická léčba
V současné době existuje i další léčba odbourávající nadměrné pocení. Jde například o dermatologickou léčbu, při níž se používá iontoforéza a botulotoxin.
- Iontoforéza využívá mírný elektrický proud k tomu, aby dočasně uzavřela potní žlázy. Účinek ovšem vydrží pouhý měsíc.
- Aplikace botulotoxinu zase spočívá v tom, že tato látka navazuje na nervová zakončení potních žláz a snižuje jejich aktivitu. Tato léčba je však extrémně drahá a je nutné ji opakovat každých pár měsíců.
Chirurgická léčba
Při této léčbě zase dochází k chirurgickému odstranění potních žláz, kdy je pacientovi vyříznuta podkožní tkáň, nejčastěji z podpaží. Má však spousty vedlejších účinků. Může dojít k omezení hybnosti dané části těla.
Vhodné léky
Případně je možné užívat léky, takzvaná anticholinergika. Blokují tvorbu potu, ale zase mohou zhoršit vidění, způsobují suchost v ústech nebo zadržování moči. O užívání tohoto léku se však musíte poradit se svým ošetřujícím lékařem.
Bylinky
Dáte raději přednost bylinné léčbě? V tom případě sáhněte po šalvěji lékařské, kterou lze užívat ve formě bylinného odvaru nebo čaje, kozlíku lékařském či třezalce tečkované. Poslední jmenovanou bylinku ovšem nesmějí konzumovat těhotné ženy.
Co když se potíte v noci?
Důvodů, proč se potíte v noci, je hned několik. Noční pocení způsobuje stres nebo úzkost, příliš vysoká teplota, ložní prádlo z neprodyšného materiálu, nesprávná životospráva nebo některá onemocnění. V tomto případě je také záhodno vyhledat co nejdříve lékaře, aby odhalil příčinu pocení v nočních hodinách.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Pocení nám bere minerály. O jaké konkrétně přicházíme během léta?
Proč a kdy je oblečení toxické. Důvodem jsou nevhodné materiály a chemikálie z výroby